Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο: Νέα εφαρμογή ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

Ευχαριστώ περισσότερο ρώτησα από φόβο μην λέω λάθος , γιατί αυτό τους λεω και εγώ και δεν βρήκα χρόνο να το ψάξω αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ διαβάζω ότι η εφαρμογή δήλωσης στο κτηματολόγιο είναι σε παραγωγική λειτουργία από 15/11/2018 Τελικά έχω μπερδευτεί , υπάρχει η εφαρμογή ή περιμένουμε νεα ? Και ξέρουμε κανένα νεο σχετικό αν δεν υπάρχει πότε ακριβώς θα ενημερωθεί ? 

 

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=460

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ισχυει πλεον  αυτο εδω:mrgreen:

 

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=473

 

νεωτερα δεν εχουμε...

εξ αλλου ειπαν "εντος του Ιανουαριου"...αρα δεν εληξε ακομα η προθεσμια που εβαλαν...

Μήν τους πιεζεις και ειναι  και "ευαισθητοι"....:smile:

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μπερδευτεί γιατί βάλατε στην κουβέντα τα POS.

Ποιος ο λόγος να πληρωθεί το τέλος με πιστωτική?

Αν δώσει ο πελάτης τα χρήματα (καλύτερα με μεταφορά σε όχι επαγγελματικό λογαριασμό) και από αυτόν τον λογαριασμό (μέσω της χρεωστικής μου) πληρώσω εγώ το τέλος, θα υπάρχει φορολογικό πρόβλημα?

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Εγώ έχω μπερδευτεί γιατί βάλατε στην κουβέντα τα POS.

Ποιος ο λόγος να πληρωθεί το τέλος με πιστωτική?

Αν δώσει ο πελάτης τα χρήματα (καλύτερα με μεταφορά σε όχι επαγγελματικό λογαριασμό) και από αυτόν τον λογαριασμό (μέσω της χρεωστικής μου) πληρώσω εγώ το τέλος, θα υπάρχει φορολογικό πρόβλημα?

 

Δεν πρέπει να φαίνονται κινήσεις από το λογαριασμό σου οι οποίες δεν αντιστοιχούν σε συναλλαγές σου. Γιατί να μη δώσει δηλαδή ο πελάτης τον αριθμό της κάρτας του; Κάθε μέρα βάζει την κάρτα του σε δεκάδες POS χωρίς καμία επιφύλαξη. Στο μηχανικό θα έχει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, dimitris GM said:

θα κοψεις αποδειξη στον πελατη για αυτα που εκανες?

-τοτε δικαιολογεις μια "συναλλαγη"

 

Αλλοιώς.... δξ

Θα κόψω απόδειξη για την σύνταξη φακέλου

28 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν πρέπει να φαίνονται κινήσεις από το λογαριασμό σου οι οποίες δεν αντιστοιχούν σε συναλλαγές σου. Γιατί να μη δώσει δηλαδή ο πελάτης τον αριθμό της κάρτας του; Κάθε μέρα βάζει την κάρτα του σε δεκάδες POS χωρίς καμία επιφύλαξη. Στο μηχανικό θα έχει το πρόβλημα;

Εντάξει αυτό.. η αναφορά μου έγινε επειδή μπήκαν στο παιχνίδι τα POS. Γιατί μπήκαν αφού μπορεί να γίνει και με χρεωστική?

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να γίνει αρκεί να μην γίνεται εκροή χρήματος από δικούς σου λογαριασμούς (άρα όχι από το δικό σου pos) και αφορά υποχρέωση τρίτου.  Αναφορικά με την απόδειξη νομίζω ότι μπορεί να γίνει με αιτιολογία παροχή τεχνικών συμβουλών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω την συσχέτιση δικού μου λογαριασμού με το POS...

Δεν είναι όλοι οι λογαριασμοί συνδεδεμένοι με POS... και βασικά η χρεωστική μου κάρτα (πιστεύω και των περισσοτέρων) δεν είναι συνδεδεμένη με POS...

Όταν λένε πληρωμή με χρεωστική, δεν σημαίνει πως δηλώνεις τον αριθμό της κάρτας στο σύστημα και εκταμιεύει τα χρήματα? Χωρίς χρήση POS δηλαδή?

 

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου η νέα εφαρμογή

νέα ανακοίνωση σήμερα, εδώ:

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=483

 

Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης αλλάζει!

Από την Δευτέρα 4/2/2019 θα είναι διαθέσιμη η νέα εφαρμογή για την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης για το Κτηματολόγιο. Παρακαλείσθε να οριστικοποιήσετε τυχόν εκκρεμείς δηλώσεις σας, διότι με την έκδοση της νέας εφαρμογής δεν θα υπάρχει η δυνατότητα υποβολής τους και θα πρέπει να συμπληρωθούν ξανά από την αρχή.

Η νέα εφαρμογή:
· Είναι περισσότερο φιλική στον χρήστη.
· Είναι πλήρως συμβατή με όλους τους σύγχρονους browsers.
· Είναι διαθέσιμη αποκλειστικά μέσω των κωδικών taxisnet.
· Παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της ιδιοκτησίας σας, καθώς ο εντοπισμός είναι πλέον υποχρεωτικός.
· Δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής εγγράφων διαφόρων τύπων (tiff, jpeg, pdf), καθώς καταργείται η δυνατότητα ταχυδρομικής αποστολής των εγγράφων.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.