Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρανομία εργολάβου


plc7

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σχετικά με μια παρανομία που έχει κάνει ο εργολάβος της πολυκατοικίας,για το που μπορούμε να απευθυνθούμε οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας μας.Να πάω στην πολεοδομία της περιοχής μου;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ο εργολαβος μπορει να εκανε "μία" παρανομια

Ειναι ιδιοκτητης σημερα  αυτός  ή εχει πουλησει το διαμερισμα?

Τα άλλα διαμερισματα ειναι "καθαρα"???

 

Η πολεοδομια θα ελεγξει ολη την οικοδομη.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ο εργολάβος μένει ακριβώς στην δίπλα πολυκατοικία στην οποία ανέλαβε ως εργολάβος.Οι πολυκατοικίες και οι δύο είναι 27ετιας.Η δικιά μου με 3 οροφοδιαμερίσματα(έχουν αγοραστεί κ τα τρια)έχε υπογειο χώρο βάσει σχεδίου ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως υπόγειο parking όμως ειναι κλειστός δηλαδή δεν έχει πρόσβαση από πουθενα απλα φαίνεται ένας κούφιος χώρος στο σχέδιο.Ο μάγκας εδώ κ 25 χρόνια έχει κάνει το εξής:Από το υπόγειο parking της δικιάς του πολυκατοικιας το οποίο συνορεύει με το δικό μας έχει γκρεμίσει έναν τοίχο κ βάζει αμάξια μέσα εδώ κ 25 χρόνια από την είσοδο του δικού του parking και στην ουσία εκμεταλλεύεται οικονομικά εδώ κ 25 χρόνια τον χώρο μας δίχως να το γνωρίζουμε.Λογικα λαδωνει πολεοδομία για να το κάνει αυτό.Εγω θέλω να μάθω που μπορω να απευθυνθώ δηλαδή υπάρχει τμήμα παραπόνων η εξυπηρέτηση πελατών στην πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

δλδ  εδώ και 27 ολοκληρα χρονια κανενας δεν ηξερε οτι υπαρχει υπογειο στην οικοδομη σας

ούτε ενδιαφερθηκε να μαθει σε ποιον ανηκει.

Για να  "τεκμηριωσεις" όσα ισχυριζεσαι, θα χρειαστει ελεγχος τιτλων κυριοτητας απο δικηγορο και συζητηση με τον μηχανικο σου.

Και, να διαγραψεις αυτο

"Λογικα λαδωνει πολεοδομία για να το κάνει αυτό "

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζαμε ότι έχουμε υπόγειο πάρκινγκ από τα σχεδια όμως  για την παραπάνω παρανομία του δεν γνωριζαμε του τυχαία ανακαλύφθηκε  όταν γείτονας  που μενει στην πολυκατοικία του εργολαβου(διπλανή μας πολυκατοικια)μας ενημερωσε.Εν παση περιπτωση θα μιλήσουμε και οι 3 ιδιοκτητες με μηχανικό κ δικηγόρο.Ευχαριστω για τον χρόνο σας

Edited by plc7
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα βασικά ζητήματα είναι το εξής, εσείς μαζί με τα διαμερίσματα αγοράσατε και υπόγειες θέσεις στάθμευσης ως παραρτήματα ιδιοκτησίας ή ως ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ενημέρωσε μας αν θέλεις για την πορεία των γεγονότων. Εγώ όμως μια χάρη θα ήθελα. Κάποιες φωτογραφίες, εξωτερικές εσωτερικές ό,τι μπορείς. Το γέλιο είναι κάτι που λείπει από την ζωή μας και είναι απαραίτητο. Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά στο τί ταρζανιά να έχει κάνει άραγε ο τυπάς.Εάν έχει καταφέρει να εκμεταλλεύεται οικονομικά πάρκινγκ που από αλλού τους βάζει και αλλού τους κατευθύνει μιλάμε για περίπτωση catch me if you can..  respect8-)

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε να λείπει κάποιο κομμάτι στο κοινό όριο κάθε κτηρίου του περιμετρικού --αν είναι δύο ανεξάρτητα κολλητά κτίσματα-- τοιχείου  (φέρουσας δηλ. κατασκευής) του υπογείου ή (προφανώς) τοιχείων και των δύο υπογείων για να γίνει η τρούπα [και που πάλι προφανώς(!?) δεν θα είχε υπολογιστεί στην στατική μελέτη του(-ων) κτιρίου(-ων) ]

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ted78 said:

Ένα από τα βασικά ζητήματα είναι το εξής, εσείς μαζί με τα διαμερίσματα αγοράσατε και υπόγειες θέσεις στάθμευσης ως παραρτήματα ιδιοκτησίας ή ως ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες ή όχι;

Κανένας από τους τρεις ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας μας δεν έχει αγοράσει καμία θέση πάρκινγκ.Μονο το οροφοδιαμερίσματα μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.