Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρανομία εργολάβου


plc7

Recommended Posts

τι σχεση εχει το δ.κ. Το θέμα ψαχνουμε σε ποιόν ανήκει. Απο που προκύπτει ότι δεν του ανηκει? Αντιπαροχή δεν ήταν? ή ο ίδιος οικοπεδουχος?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, katrmp said:

γιατι τι λεει το συμβολαιο των ιδιοκτητων?

Ότι από την στιγμή που ο εργολάβος πουλάει σε ιδιοκτήτες τα 3 οροφοδιαμερίσματα  μεταβιβάζονται σε αυτούς κατά αναλογίαν ποσοστό και οι κοινόχρηστοι χώροι στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, katrmp said:

τι σχεση εχει το δ.κ. Το θέμα ψαχνουμε σε ποιόν ανήκει. Απο που προκύπτει ότι δεν του ανηκει? Αντιπαροχή δεν ήταν? ή ο ίδιος οικοπεδουχος?

Το Δ.Κ. για άλλον λόγο το ανέβασα.Οικοπεδουχος ήταν ο ιδιοκτήτης του 2ου ο οποίος το έδωσε αντιπαροχή στον εργολάβο κ πηρε ο 2ος  ένα διαμέρισμα κ πάρκινγκ στην πυλωτη.Αυτονοητα πραγματα

Edited by plc7
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, katrmp said:

ουτε κατα διάνοια!!!!! μην το σκέφτεσαι καν!!  πες μας αν ηταν οικοπεδουχος ή αντιπαροχη?

Μην το σκέφτομαι καν ενώ το γράφει το συμβόλαιο;;Διαβάζεις τι γραφεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ξεχωριστη μνεία σε κάποιο σημείο παρακάτω (είμαι σίγουρος δεν υποάρχει ) του ανηκει 100%. Στην χειρότερη επειδη δεν έχουμε το εργολαβικό (θεωρω αδυνατο) να ανηκει στον οικοπεδουχο. Σε κανέναν άλλο . 

Αυτο διότι αυτος με τον ιδιοκτητη του 2ου οροφου είχε κάνει εργολαβικό, με αντάλλαγμα να του παραδωσει κάποια χιλιοστα τα οποια αντιστοιχούσαν στο διαμέρισμα του 2ου και στην θεση σταθμευσης. Οταν του παρέδωσε αυτα, ολα τα αλλά αυτοματα ηρθαν στην κατοχη του εργολάβου. Αυτο σε συνδιασμό α) ότι το υπόγειο όπως λεει η πιθανον 10  σελίδα της συστασης  ότι  είναι ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ, και όχι κοινοχρηστα και κοινόκτητα και β) την παραπομπή που έχει στην 12 σελίδα που ουσιαστικά ηδη είχε αποφασισει να ενωσει τα 2 υπόγεια και το λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ, βεβαιωνει ότι του ανηκει 1000% και άς μην έχουμε μπροστα μας όλη την συσταση και το εργολαβικο

Edited by katrmp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Katrmp εγώ δεν έχω καταφέρει να διαβάσω την σύσταση και να δω αν μέσα περιγράφεται σαν ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία η οποία δίδεται σε αυτόν. Ουτε αν αναφερεται μέσα η διπλανή ιδιοκτησία και οτι μπορεί να τα συνενόσει. Βλέπω όμως στο σχέδιο που δόθηκε την ονομασία του χώρου και μάλλον το εμβαδον του που δεν φαίνεται καθαρά. Πάντως βλέπω ονομασία σαν ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία κανονική.

Εγώ φίλε μου δεν νομίζω ότι σας δούλεψε, φαίνεται μια ιδιοκτησία με πρόσβαση από τη σκάλα και μόνο, δεν έχει αναφερθεί τίνος ανήκει ως τώρα αλλά το ότι ανήκει σε εσάς διότι εσείς κατέχετε οριζόντιες ιδιοκτησίες  στο κτίριο, δεν με κάνει να πιστευω ότι το υπόγειο ανήκει σε εσας....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, plc7 said:

Ότι από την στιγμή που ο εργολάβος πουλάει σε ιδιοκτήτες τα 3 οροφοδιαμερίσματα  μεταβιβάζονται σε αυτούς κατά αναλογίαν ποσοστό και οι κοινόχρηστοι χώροι στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και το υπόγειο.

Κάνεις μεγάλο λάθος.
Η Υ-1 ΔΕΝ είναι κοινόχρηστη. Εχει δικό της % συνιδιοκτησίας , είναι οριζόντια ιδιοκτησία , είναι μια ξεχωριστή ιδιοκτησία όπως είναι το οροφοδιαμέρισμά σου !!
Εαν δεν σας έχει πωληθεί ξεχωριστά η Υ-1 δεν είναι δικιά σας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.