Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία pilotis


plc7

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

.Στην πολυκατοικία μου υπάρχει πυλωτή. Στην πολυκατοικία υπάρχουνε 3 οροφοδιαμερίσματα. Η πυλωτή είναι 25 τμ κ αρκετές φορές βάζει το αυτοκίνητο ο ιδιοκτήτης από τον 2ο όροφο.Ο εν λόγω ιδιοκτήτης είχε δώσει αντιπαροχή το οικόπεδο του κ ο εργολάβος του έδωσε 1 διαμέρισμα και αυτή την θέση πάρκινγκ η οποία δεν είναι κλειστή. Σε πρώτη φάση θέλω να ψάξω τα συμβόλαια εάν το αναγράφουν αυτό κ έπειτα ακόμα κι έτσι να είναι κατά πόσο αυτό καλύπτεται από την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες....

ψαχνεις τα συμβολαια και βλεπεις τα δικαιωματα του αλλου

[το δικο σου συμβολαιο τί περιγραφει για την πυλωτη?]

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, plc7 said:

θέλω να ψάξω τα συμβόλαια εάν το αναγράφουν αυτό κ έπειτα ακόμα κι έτσι να είναι κατά πόσο αυτό καλύπτεται από την νομοθεσία.

Εσένα πάντως δεν σου δόθηκε στο συμβόλαιο αποκλειστική χρήση θέσης στάθμευσης στην πυλωτή. Όπως το λες, ψάξε πρώτα τα συμβόλαια και μετά τα ξαναλέμε. Μπορεί ο άνθρωπος να παρκάρει νόμιμα. Μια ερώτηση στον ίδιο δεν θα έβλαπτε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στους χώρους της pilotis προβλέπονται κανονικότατα και από το ΓΟΚ και από τον ΝΟΚ.

Δεν μας είπες όμως του πότε είναι η άδεια της οικοδομής γιατί αν είναι πρόσφατη λογικά οι θέσεις στάθμευσης θα φαίνονται και στα πολεοδομικά σχέδια αφού θα πρέπει να έχει γίνει και "πράξη garage" πριν την έκδοση της άδειας.

Επίσης πρέπει να δεις τι αναφέρει η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών διότι οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης δεν έχουν χιλιοστά ιδιοκτησίας και αναφέρονται υποχρεωτικά ως παρακολουθήματα των οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.