Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλειά στην Αυστραλία με ελληνικό πτυχίο


giorgosg776

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι 3η λυκείου μαθητής ΓΕΛ και πάω οικονομικα. Σκέφτομαι όταν τελειώσω τις σπουδές μου να παω να δουλέψω στην Αυστραλία οπου η κατάσταση εκεί είναι πολύ καλύτερη από την Ελλάδα και έχω και ομογένεια.. Θα ήθελα να με συμβούλεψετε για το ποιο πανεπηστιμιο ή πια σχολή θα ήταν καλύτερη να επιλέξω έτσι ώστε να αναγνωρίζετε το πτυχίο εκεί ή ποιο πανεπιστήμιο θα με βοηθήσει να βρω δουλειά με αρκετά χρήματα.. Ευχαριστώ για την κατανόηση περιμένω απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, giorgosg776 said:
...ποιο πανεπιστήμιο θα με βοηθήσει να βρω δουλειά με αρκετά χρήματα ...

 

μη περιμένεις ορθή πρόβλεψη τι θα γίνει και πως θα είναι τα πράγματα και εδώ και στην αυστραλία στην τελική... μετά απο 7 - 9 χρόνια που θα ξεκινήσεις για να πας...

 

Συμβουλή. Διάλεξε σπουδές που σε ΕΣΕΝΑ αρέσουν. Ότι σου αρέσει εσένα ναι μπορεί να το αγαπήσεις και ναι μπορείς να γίνεις καλός.

Αν γίνεις καλός υπάρχουν ελπίδες να βγάζεις και αρκετά χρήματα.

Αν το μόνο που σου αρέσει είναι να βγάζεις αρκετά χρήματα, άσε τις σπουδές (δεν υπάρχει ειδικότητα πανεπιστημιακής  σχολής με αντικείμενο δουλειά με αρκετά χρήματα) και βρες νύφη με πλούσιο μπαμπά... πιο εύκολο να γίνει πρόγνωση για αυτό παρά για τα άλλα.

καλή επιτυχία σε ορθές επιλογές ζωής που θα κάνεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκούν οι σπουδές, και μάλιστα σε "καλή" σχολή, αν δεν υπάρχει η βιολογική υποδομή (νους).

Σε πρώτη φάση, θα σου πρότεινα "γίνε αυτός που είσαι

Link to comment
Share on other sites

  Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..οι περισσότερες σχολές απο τα οικονομικά μου αρέσουν και με ενδιαφέρουν (π.χ. πανεπιστημια πληροφορικης, διεθνων και ευρωπαικων σπουδων , διοικηση επιχειρήσεων κ.α.)όμως σας ζητάω να με βοηθήσετε για το ποιά σχολή θα ήταν καλύτερη και πιο αναγνωρίσιμη ώστε να έχει ζήτηση στην Αυστραλία..

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, giorgosg776 said:

....ώστε να έχει ζήτηση στην Αυστραλία..

μετά απο 10 χρόνια δηλαδή .... !!!

 

(μη περιμένεις σωστή και σίγουρη απάντηση .... ούτε το μαντείο των Δελφών δεν θα ήξερε να σου πει παρά μόνο γενικά άρες μάρες και γενικόλογα .....)

 

διάλεξε ότι ΕΣΕΝΑ αρέσει σήμερα με το μυαλό που έχεις ΣΗΜΕΡΑ.... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgosg776 said:

  Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..οι περισσότερες σχολές απο τα οικονομικά μου αρέσουν και με ενδιαφέρουν (π.χ. πανεπιστημια πληροφορικης, διεθνων και ευρωπαικων σπουδων , διοικηση επιχειρήσεων κ.α.)όμως σας ζητάω να με βοηθήσετε για το ποιά σχολή θα ήταν καλύτερη και πιο αναγνωρίσιμη ώστε να έχει ζήτηση στην Αυστραλία..

Η πληροφορική δεν είναι συγγενής επιστήμη με τα οικονομικά. Ως επιστήμες γονείς της πληροφορικής θεωρούνται τα μαθηματικά και το electrical engeneering. Το λέω γιατί μου κάνει εντύπωση να την αναφέρεις δίπλα πχ στις "διεθνείς και ευρωπαϊκές σπουδές" Μιλάμε για αντικείμενα εντελώς διαφορετικά. Το site λέγεται michanikos.gr . Νομίζω καταλαβαίνεις μόνος σου την απόσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα επαγγέλματα πληροφορικάριος, πληροφορικός, προγραμματιστής, μηχανικός υπολογιστών, χάκερ, επιστήμονας υπολογιστών, ημμυτης κτλ που λέμε στην Ελλάδα, στην Γερμανία και τις Γερμανοκρατούμενες (όχι αγγλοσαξονικές) ΗΠΑ, μεταφράζονται και μπορούν να σημαίνουν 1000 διαφορετικά πράγματα με ετήσιους μισθούς από 20.000 έως και 500.000 (δυτικές ακτές ΗΠΑ). Πάντως προγραμματισμό προγραμματισμό μόνο κάτι γυφτο-ινδοί κάνουν σε αυτές τις χώρες. Οι μάγκες απλά διαβάζουν papers και δημοσιεύσεις, καταλαβαίνουν, σκέφτονται, μελετάνε, καταλήγουν σε συμπεράσματα και απλά επιβλέπουν τους ινδούς, χωρίς οι ίδιοι να έχουν άμεση συμμετοχή στο programming.

 

Ανάρμοστο-προσβλητικό περιεχόμενο

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής, Γιάννης

Edited by Γιάννης
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.