Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γενικό κοστολόγιο μεταλλικής κατασκευής


 
magos88

Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Δίνω μία προσφορά για μελέτη και επίβλεψη κτιρίου αποθήκης 300τμ, κι ο πελάτης μου ζήτησε επί της ευκαιρίας να του πω μία εκτίμηση κόστους ανά τετραγωνικό μέτρο για την κατασκευή. Ασχολούμαι γενικά με την κατασκευή κατά βάση με δικά μου συνεργεία στην κατασκευή ξυλοτύπων και με συνεργάτες για τα χωματουργικά. Επειδή όμως δεν θέλω να καθίσω να κάνω ολόκληρη επίλυση και επιμέτρηση, θέλω όπως μου είπε κι αυτός να του πω ένα γενικό κόστος ανά τετραγωνικό, το οποίο θα συγκεκριμενοποιηθεί μετά την οριστική μελέτη.

Έχουμε καμία άποψη τι τρέχει με τα σημερινά δεδομένα; Διάβασα σε άλλο άρθρο για περίπου 400€ /τμ αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο κάτι τέτοιο ισχύει σήμερα. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί τελευταία με κατασκευή μεταλλικού, πόσο περίπου υπολογίζει ότι του κόστισε (του ίδιου όχι του πελάτη) ανά τετραγωνικό;

Η κατασκευή θα είναι πολύ απλή, διαστάσεων 13μ x 23μ με καθαρό ύψος 6μ (+στέγη) με 150τμ πατάρι εσωτερικό. Πλαγιοκάλυψη με πάνελ πολυουρεθάνης 5εκ και κάποια ανοίγματα για φωτισμό. Δεν θέλει γερανογέφυρα ούτε ειδικά Η/Μ πέραν των συνηθισμένων. Η κατασκευή θα γίνει στη Θεσσαλονίκη με χρήση αποθηκευτικού χώρου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά κόστη είναι τα οπλισμένα σκυροδέματα θεμελίωσης και περιμετρικών τοιχίων, ο σίδηρος (μοντάρισμα-. μεταφορά τελική τοποθέτηση βαφή), πλαγιοκάλυψη και οροφοκάλυψη με πάνελ (αγορά-τοποθέτηση) που θα συνθέσουν το μεγαλύτερο ποσοστό κατασκευαστικού κόστους. Εκτιμώ ότι υπό την προυπόθεση να μην υπάρχουν ιδιαίτερα χωματουργικά και για ένα σύνηθες βιομηχανικό δάπεδο, μια ένδειξη μέσου κόστους δεν θα πρέπει αυτό να ξεπεράσει τα 300 Ε/τμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Τα βασικά κόστη είναι τα οπλισμένα σκυροδέματα θεμελίωσης και περιμετρικών τοιχίων, ο σίδηρος (μοντάρισμα-. μεταφορά τελική τοποθέτηση βαφή), πλαγιοκάλυψη και οροφοκάλυψη με πάνελ (αγορά-τοποθέτηση) που θα συνθέσουν το μεγαλύτερο ποσοστό κατασκευαστικού κόστους. Εκτιμώ ότι υπό την προυπόθεση να μην υπάρχουν ιδιαίτερα χωματουργικά και για ένα σύνηθες βιομηχανικό δάπεδο, μια ένδειξη μέσου κόστους δεν θα πρέπει αυτό να ξεπεράσει τα 300 Ε/τμ.

Σε ευχαριστώ πολύ Παύλε. Υποθέτω πως μιλάς από εμπειρία σαν κατασκευαστής. 

Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα χωματουργικά πλην ενός υφιστάμενου τοιχείου αντιστήριξης που θεωρώ πως δεν θα αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα. Το δάπεδο είναι ένα απλό βιομηχανικό χωρίς τρομερές απαιτήσεις. Ο χώρος δεν θα επιδέχεται υψηλής έντασης καταπονήσεις από βαριά μηχανήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.