Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπόνηση μελετών για προσωπική οικία


cos.mal

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο forum, και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Αγόρασα ένα παλιό σπίτι και θέλω να κάνω μια προσθήκη και ολική ανακαίνιση. Το σπίτι θα είναι πρώτη κατοικία.

Εγώ είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός, αλλά εργάζομαι σε εργοστάσιο. Δεν έχω κάνει ποτέ έναρξη στην εφορία.

Μπορώ να υπογράψω τις μελέτες που χρειάζονται από Μηχανολόγο για το σπίτι μου (πχ φυσικό αέριο, ηλεκτρολογικά κτλ);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι γιατί δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία σαν ελ. επαγγελματίας.

Μπορεί να υπογράφεις και να σφραγίζεις μελέτες στο εργοστάσιο αλλά είναι για λογαριασμό του εργοστασίου και γι' αυτές φορολογείται ο εργοστασιάρχης.

2) Λες οτι εργάζεσαι σε εργοστάσιο αλλά δεν λές τι αρμοδιότητες έχεις εκεί και τι γνωρίζεις απο μελετητική νομοθεσία  για την εκπόνηση των μελετών που αναφέρεις, ειδικά για το φ. αέριο που θέλει πολύ καλή γνώση της τεχνικής οδηγίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγραφεί στο ΤΕΕ γίνεται ή τουλάχιστον παλιότερα γινόταν. Υπήρχε μια ειδική διαδικασία, που στο δικό σου σπίτι μπορούσες να υπογράψεις τις μελέτες. Δεν ήταν απαραίτητη η έναρξη στην εφορία. Ρώτα στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά μου στο εργοστάσιο δεν έχει καμία σχέση με μελέτες. 

Σχετικά με την καλή γνώση της τεχνικής νομοθεσίας, σύμφωνο απόλυτα.

Θα ρωτήσω και το ΤΕΕ.

Ευχαριστώ.

 

11 hours ago, dib said:

1) Όχι γιατί δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία σαν ελ. επαγγελματίας.

Μπορεί να υπογράφεις και να σφραγίζεις μελέτες στο εργοστάσιο αλλά είναι για λογαριασμό του εργοστασίου και γι' αυτές φορολογείται ο εργοστασιάρχης.

2) Λες οτι εργάζεσαι σε εργοστάσιο αλλά δεν λές τι αρμοδιότητες έχεις εκεί και τι γνωρίζεις απο μελετητική νομοθεσία  για την εκπόνηση των μελετών που αναφέρεις, ειδικά για το φ. αέριο που θέλει πολύ καλή γνώση της τεχνικής οδηγίας.Η

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Μηχ. μηχ. -> υπογράφεις ότι υπογράφουν όλοι οι μηχ. μηχανικοί. Μελέτες δημοσίου δεν υπογράφεις γιατί δεν έχεις μελετητικό αντίστοιχο πτυχίο (μητρώο από ΓΕΜ). Ένα πρόβλημα με την εφορία, αν υπάρξει, είναι ότι απαλλάσσεσαι μεν, σαν ιδιοκτήτης, από την "αμοιβή" της μελέτης, πληρώνεις όμως την προκαταβολή του αντίστοιχου φόρου της αμοιβής της μελέτης (π.χ. για τοπογραφικά είναι 4% , οικοδομικά 10% κλπ). Αν έχεις συνιδιοκτήτη, ας πουμε , την γυναίκα σου, τότε κάνεις στην εφορία μία δήλωση δωρεάς προς την γυναίκα σου για το ποσό του φόρου που αντιστοιχεί σ' αυτήν. Αρά όλα αυτά τα ρωτάς μόνο στην εφορία, αφού γενικά υπογράφεις όλα τα ιδιωτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.