Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση στάθμευσης σε άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς σε μια νέα άδεια (κατηγορίας 3) που θέλω να βγάλω και αφορά 

στο διαχωρισμό διαμερίσματος σε πολυκατοικία του 1974, σε δύο νέα επιμέρους διαμερίσματα, αν απαιτείται να έχω θέση στάθμευσης στην οικοδομή?

Η οικοδομή έχει χτιστεί με Ο.Α. του 1974..Μπορώ να "πατήσω" στον παλιό ΓΟΚ, εφόσον πρόκειται για παλαιά οικοδομή και να πω ότι δε χρειάζεται να υπάρχει πρόβλεψη για θέση στάθμευσης?? και πού ακριβώς?

Ευχαριστώ..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

για δες αν σε καλυπτει εδω, στο ν. 960/79

 

1. Δια την ανέγερσιν των κτιρίων επιβάλλεται η εκπλήρωσις των κατά τας διατάξεις του παρόντος υποχρεώσεων προς δημιουργίαν χώρων σταθμεύσεως αυτοκινήτων. Των υποχρεώσεων τούτων απαλλάσσονται: α) Ανεγειρόμενα νέα κτίρια, ή προσθήκαι επί υφισταμένων κτιρίων προ της ενάρξεως εφαρμογής του παρόντος, ή προσθήκαι επί κτιρίων δι` ά εξεδόθη νομίμως άδεια οικοδομής άνευ της επιβολής των κατά τας διατάξεις του παρόντος νόμου υποχρεώσεων. Το συνολικόν εμβαδόν των απαλλασσομένων των υποχρεώσεων του παρόντος νόμου νέων κτιρίων ή προσθηκών, δύναται να εξικνήται μέχρι του ορίου των 200 τ.μ. ως ειδικώτερον υπό των Π.Δ/των των παραγρ. 7 και 8 του παρόντος ορίζεται.

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι θέσεις στάθμευσης είναι ανά διαμέρισμα ή ανά τμ? 

Γιατί αν είναι ανά τμ δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

για Αθηνα  ΦΕΚ Α 76/04 αρθρο 2 παρ. 1

[ανα διαμερισμα]

το ίδιο θεωρω οτι ισχυει και στον 960

 

[ άδεια πότε εχει εκδοθει?]

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4864&language=el-GR

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2019 at 6:59 ΜΜ, TITIKA said:

Οι θέσεις στάθμευσης είναι ανά διαμέρισμα ή ανά τμ? 

Γιατί αν είναι ανά τμ δεν αλλάζει κάτι.

 

On 13/2/2019 at 7:49 ΜΜ, dimitris GM said:

για Αθηνα  ΦΕΚ Α 76/04 αρθρο 2 παρ. 1

[ανα διαμερισμα]  Επιτρέψτε μου, στην περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος σε δύο, να πω ανά τ.μ., καθώς εξετάζεται με το Άρθρο 3 του ανωτέρω και όχι με το 2 (τουλάχιστον έτσι έγινε σε δική μου περίπτωση και δεν ζητήθηκε νέα θέση στάθμευσης... σε κάθε περίπτωση ας ερωτηθεί και η αρμόδια ΥΔΟΜ πριν να είναι αργά...)

το ίδιο θεωρω οτι ισχυει και στον 960

[ άδεια πότε εχει εκδοθει?]  (εμένα η υπάρχουσα άδεια ήταν του 1987)

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=4864&language=el-GR

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όταν είχα ρωτήσει σε ΥΔΟΜ, μου είχαν πει το ίδιο για την απαίτηση θέσης στάθμευσης (επειδή δεν κάνω προσθήκη ή αλλαγή χρήσης ή νέο κτίριο - οι τρεις περιπτώσεις που έχει εφαρμογή ο ν.960), αλλά δεν είχαν υπόψη την εγκύκλιο του υπουργείου, ότι είναι ΕΕΔΜΚ και όχι άδεια και ζητάγανε άδεια. Δεν ξέρω γιατί διαφωνούσαν με το υπουργείο. Κράτησα το κομμάτι της απάντησης που αφορούσε αυτό που ρώτησα, και για τα υπόλοιπα χρησιμοποίησα την εγκ. του υπουργείου.

Λογικά αν διαφωνούν με το υπουργείο, θα του κάνουν κάποιο υπόμνημα και αν το αποδεχθεί το υπουργείο θα μας δώσουν νέα εγκύκλιο.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.