Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπογραφή, νομιμοποίηση αυθαιρέτων και άδειες μικρής κλίμακας χωρίς έναρξη επαγγέλματος


dred_13

Recommended Posts

Καλησπέρα στη κοινότητα,

έχω αναζητήσει το forum, επειδή όμως ό,τι βρήκα είχε παλαιές ημερομηνίες, θέλω να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ ως Πολιτικός Μηχανικός, έχοντας την άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ, αλλά χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος, αν μπορώ:

1. να υπογράψω (με σφραγίδα) ένα τοπογραφικό και να έχει ισχύ όταν το οικόπεδο είναι δικό μου ή συγγενούς α' βαθμού; 

2. να νομιμοποιήσω διάφορες αυθαιρεσίες αμισθί, σε δικό μου οίκημα ή σε συγγενή πρώτου βαθμού, μέσα από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΤΕΕ; και 

3. να βγάλω άδεια μικρή κλίμακας επίσης σε οίκημα δικό μου ή συγγενή πρώτου βαθμού αμισθί;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε όλα!

Το οτι εχεις αδεια ασκήσεως επαγγέλματος δε σημαίνει οτι εχεις "σφραγίδα" δλδ φορολογικό καθεστώς.

Χωρις έναρξη δεν μπορείς να υπογράψεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

"Αρνητικό" και από μένα.

Αν θέλει ο συνάδελφος να το ψάξει ως υπάλληλος μηχανικός σε εταιρία. Ίσως εκεί να μπορεί να σφραγίζει. Ως ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς έναρξη στην εφορία δεν γίνεται. Υπάρχει φορολογικό πρόβλημα. Έστω και μια πολύ χαμηλή απόδειξη (κατόπιν συμφωνητικού φυσικά) ακόμη και σε συγγενή θα χρειαστεί οπότε προτείνουμε στο συνάδελφο να το αναθέσει σε κάποιον άλλο συνάδελφο με ενεργό ΑΦΜ και επιχείρηση φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέτε.

Σε υπουργείο, δημόσιος υπάλληλος μηχανικός (προφανώς χωρίς μπλοκάκι), έχει δικαίωμα να κάνει εργασίες στο παραπάνω πλαίσιο (δικά του ή συγγενούς πρώτου βαθμού), μετά από σχετική άδεια. Θα ψάξω την εγκύκλιο (αλλά την επόμενη εβδομάδα).

Καλύτερα ο συνάδελφος να ρωτήσει στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η σφραγίδα δεν πάει πακέτο με το μπλοκάκι (φορολογικό στοιχείο), αλλά με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Ο συνάδελφος θα πρέπει να μιλήσει με το ΤΕΕ και μπορεί να ενημερωθεί από τον παρακάτω σύνδεσμο:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/kem/apallages

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.