Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταμεία Ασφάλισης Τεχνολόγων Μηχανικών


anchelos

Recommended Posts

Τι ακριβώς βρίσκεις λογικό?

Λογικό το ότι αυτοί το βλέπουν έτσι όχι ότι συμφωνώ μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι άλλη μιά επιτυχία του λαοπρόβλητου τεε , όπως και το ότι η τράπεζα αττικής δανείζει τους γιατρούς με χαμηλότερο επιτόκιο από ότι τους μηχανικούς .

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ θέμα καταβολής συντάξεων , από κάποιο κρατικό ταμείο , εκτός αν πτωχεύσει η χώρα , πράγμα που λόγω € δεν γίνεται . Το τσμεδε είναι μεν ένα ισχυρό ταμείο και δίνει λίγο μεγαλύτερες συντάξεις από το τεβε . Στα νοσκομεία όλα τα ταμεία δίνουν ΒΑ θέση στα συμβεβλημένα . Στην πρωτοβάθμια όμως περίθαλψη το τσμεδε είναι της πλάκας . Δηλαδή σου λέει , πήγαινε σε όποιο γιατρό θέλεις , δώσε από την τσέπη σου τα 50-60 € και έλα μετά από 1 μήνα , στήσου στην απίστευτη ουρά που έχω και πάρε 4-5 € γιατί αυτό είναι το κρατικό τιμολόγιο . Το αποτέλεσμα είναι πολλοί μηχανικοί να μην πάνε να πάρουν αυτά τα λεφτά και ουσιαστικά έτσι δεν έχουν πρωτοβάθμια περίθαλψη . Αντίθετα το τεβε έχει συμβεβλημμένους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων και μάλιστα αρκετούς και έχεις και δυνατότητα επιλογής προσώπων , στους οποίους πηγαίνεις δωρεάν γιά πρωτοβάθμια περίθαλψη . Επίσης σου κάνουν παραπεμπτικό γιά εξετάσεις , σου γράφουν φάρμακα και εσύ πάς στα εργαστήρια και στα φαρμακεία , πληρώνεις μόνο την συμμετοχή σου και τελειώνεις . Η επαφή σου με το ταμείο περιορίζεται μόνο στην ετήσια θεώρηση του βιβλιαρίου υγείας . Αυτή είναι η άποψη μου μετά από εμπειρά 20 χρόνων και με τα δύο ταμεία .

 

Με βάση αυτό το λίνκ: http://www.tsmede.gr/guide/1%20ASFALISI.htm#KYT_2_4 τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά από ό,τι τα περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Nαί έχεις δίκιο , δεν είναι 4-5 € είναι 10-20 € , πολύ λιγότερο από τα 50 € που πληρώνεις πραγματικά . Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι πληρώνεις γιατρούς και εξετάσεις από την τσέπη σου και μετά πας να τα εισπράξεις . Μα αν έχω λεφτά να πληρώνω γιατί να ξαναπληρώνω να ασφαλίζομαι , γιατί να στήνομαι στις ουρές κλπ. Βέβαια αυτό το χάλι είναι κυρίως στην Αθήνα , αλλά δεν νομίζω ότι δεν σε ενοχλεί αυτό και εσένα .

Link to comment
Share on other sites

Nαί έχεις δίκιο , δεν είναι 4-5 € είναι 10-20 € , πολύ λιγότερο από τα 50 € που πληρώνεις πραγματικά . Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι πληρώνεις γιατρούς και εξετάσεις από την τσέπη σου και μετά πας να τα εισπράξεις . Μα αν έχω λεφτά να πληρώνω γιατί να ξαναπληρώνω να ασφαλίζομαι , γιατί να στήνομαι στις ουρές κλπ. Βέβαια αυτό το χάλι είναι κυρίως στην Αθήνα , αλλά δεν νομίζω ότι δεν σε ενοχλεί αυτό και εσένα .

 

Μα υπάρχει και λίστα συμβεβλημένων γιατρών. Και συμβεβλημένων κλινικών, ορισμένες από τις οποίες δε νομίζω να μπορεί να πλησιάσει ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ. Η κατηγορία κλίνης επίσης δεν είναι ΒΑ όπως φαίνεται, αλλά Α στα δημόσια νοσοκομεία (άσχετα αν είναι πρακτικά ανέφικτο να βρεις ποτέ Α χωρίς "βύσμα" σε αυτά). Ε τώρα το ότι πρώτα πληρώνεις και μετά εισπράττεις συμβαίνει και σε όλα τα "ρετιρέ" ταμεία (όπως των τραπεζών ας πούμε). Ο πρώτος που θα έριχνε το ανάθεμα στο ΤΣΜΕΔΕ και τις πρακτικές του είμαι, αλλά δε νομίζω να μπορούμε να το φέρουμε στά ίσια με το ...ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σαν απόφοιτος ΤΕΙ Πειραιά σε τι ταμείο θα γραφτώ? Και ρωτάω γιατί οι Έργων Υποδομής γράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ από την αρχή της σταδιοδρομίας τους

Link to comment
Share on other sites

Απόφοιτοι ΤΕΙ μπορούν δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο στο ΙΚΑ και ΤΕΒΕ να εγγραφούν. Όχι ΤΣΜΕΔΕ εκτός και αν είναι εργολάβοι δημοσίων έργων, που χρειάζεται 4 χρόνια προυπηρεσία και βεβαιώσεις εμπειρίας για ΜΕΚ και μετά να πάρεις ΜΕΕΠ. Ότι άλλο θέλεις με pm.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ έχω δευτερη δραστηριοτητα ώς Μηχανικός και βάζω οικοδομικά ένσημα .Απο το ΤΕΒΕ έχω απαλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.