Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατάρι για αποκλειστική χρήση πλυντηρίου


 
tankerman

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά  και καλες γιορτες.

Θέλω να φτιάξω ένα μεταλλικό πατάρι 1,2 χ 1 μέτρα στο τελείωμα του κλιμακοστασίου για να βάλω πάνω το πλυντήριο ρούχων.

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι το πλαίσιο θα βιδωθεί σε τοιχοποιία απο τούβλο και τα φορτία που θα δέχεται κατά την λειτουργία του πλυντηρίου θα μεταβάλονται συνέχεια.

Θα ήθελα την βοηθειά σας ωστε να καταλάβω αν έιναι εφικτό να υλοποιηθεί αυτή η κατασκευή χωρίς να υπάρξει πρόβλημα απο στατικής πλευράς.

έχω σκεφτεί τα εξής:

1.    να φτιάξω ένα περιμετρικό τελάρο με κιλοδοκό 60 χ 60 χ 3  στο οποίο θα φτιάξω μια αντικραδασμική βάση όπως δείχνω στο συνημένο αρχείο.

2.    να βιδώσω το πλαίσιο στις δυο πλευρές του τοίχου όπως δείχνω στις φοτωγραφίες και στις αλλες δυο πλευρές να βάλω στηρίγματα στο πλαίσο που θα πατάνε στο δάπεδο..

Βάση απο κοιλοδοκούς 60 χ 60 χ 3 mm

Βάρος βάσης με δάπεδο = 60 κιλά

Στην βάση θα μπέι ξύλινο δάπεδο MDF 16 MM

Στην βάση αυτή θα ακουμπήσουν ένα πλυντήριο ρούχων 60 κιλά και ένα στεγνωτήριο 60 κιλά.

Στην πλευρά του 1.40 μ ο τοίχος είναι διπλό τούβλο και στην πλευρά του 1 μέτρου είναι μονό τούβλο.

 

περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας

Ευχαριστώ

Διονύσης

Epson.pdf

Βάση για πλυντήριο ρούχων και στεγνωτήριο.docx

Link to comment
Share on other sites

 Χωρις παρεξηγηση.To Φορουμ που απευθυνθηκατε δεν κανει οφθαλμοστατικη.Σε εναν μηχανικο λοιπον για τα περαιτερω (αυτοψια-αποτυπωση κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

μ' αρεσει σαν ιδεα και εχω καταφερει να βολεψω ετσι τηλεοραση πανω απο σκαλα, που στον οροφο υπηρχε υπνοδωματιο. Πολιτικος Μηχανικος Δομοστατικος να μπορει να το υπολογισει πρεπει σιγουρα να το μελετησει. Καμια φορα κανενας καλος σιδερας μπορει να υπολογισει τις διατομες, γνωμη μου ομως φερε εναν Πολιτικο Μηχανικο γιατι μιλαμε για μεγαλο ΒΑΡΟΟΟΟΟΣ το οποιο με τους κραδασμους δεν θες να το δεις τι συμβαινει. Πιστευω ακραδαντα οτι στο πλαισιο, που περικλειει εκαστο πλυντηριο ή στεγνωτήριο, σε καθε πλαισιο-βαση πρεπει να μπουν και αλλα οριζοντια μεταλλικα στοιχεια καλα κολλημενα.

Να το δει Πολιτικος Μηχανικος σιγουρα.

Να εχεις υποψη οτι  κανεις υπερβαση δομησης, οποτε θα θες ρυθμιση οπως τακτοποιουν τις αυθαιρεσιες*, (αν επιτρεπεται) ή αδεια πιο μπροστα, (αν δεν επιτρεπεται).

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας για την αμεση απάντηση στο ερωτημά μου.

Dear KF δεν ζήτησα στατική μελέτη ή οφθαλμοστατικη απο το φόρουμ απλά την ταπεινή γνώμη και άποψη απο τα μέλη του φορουμ στο τι 

μπορεί να συναντήσω.

 

Φίλε Arche ευχαριστώ για τις σκέψεις σου και τον χρόνο σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ακομα κατι που βλέπω, είναι ότι η κατασκευή θα έπρεπε να δεθεί καλύτερα. Δηλαδή νομίζω, ότι τώρα μιλάμε για τρομακτικό βάρος και το οποίο με κραδασμό ώς τον τοίχο με το διπλό τοίχο μπορεί να σου σπάσει. Ενα βλέπω, ότι στην πλευρά που στηρίζεις τον ένα κοιλοδοκό, με μήκος 1,40 ' θα πρέπει, μαλλον,  να βάλεις χάλυβα σχημα  "Π" να ακουμπα η "πλατη".  και  καλο βιδωμα θα θέλει και   κολονα ισως. Νομίζω όμως η σκάλα  θα είναι στενή,  οπότε κολόνες...δεν βλεπω να σηκωνει ευκολα. Με τα οσα ξερω ως τωρα..

Ζητα καποιου  Πολ Μηχ να σου υπολογισει τα σιδερα να δεις..

Μερικές φορές... μερικές φορές,  το πλυντήριο,  χορεύει :) Εχει τυχει να το δω σε μπανιο να μετακινειται 20 ποντους, οταν  χτυπαει τα ρουχα  καποιες φορες. Μεγάλο βάρος... δεν ξέρω αν είχες υπολογίσει την επιβάρυνση όταν "κινουνται" .. Πλυντηριο και στεγνωτηριο μαζι οταν θα δουλευουν,  μπορει να τα σπασουν ολα, να σκοτώσουν άνθρωπο να σπάσουν και την ίδια τη σκάλα. Οπότε, οπότε ξανασκέψου, εγώ εγω θα έλεγα  ακουμπησε σε πλακα τις συσκευες και κατάργησε από τον όροφο ντουλάπα να τη βάλεις τα ντουλάπια πάνω στο παταρί και τα πλυντήρια κάτω.

Edited by Arche
διορθωση
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σίγουρα το βάρος του πλυντηρίου μεταβάλλεται οπότε και οι δυνάμεις μεταβάλλονται.

Η βάση θα γίνει με κοιλοδοκούς 60 χ 60 χ 3 χλστ με ενδιάμεσα κάθετα ως πρός την μακριά πλευρά (1,40 μ)

Για την στήριξη στην τοιχοποιία σκέφτομαι το εξής.

Απο την πλευρά που είναι το 1,40 μ και θα στηριχθεί στον τοίχο που είναι με διπλό τούβλο θα βάλω 3 στριφώνια.

Απο την πλευρά που είναι το 1,00 μ και θα στηριχθεί στον τοίχο που είναι με μονό τούβλο θα βάλω 2 στριφώνια.

Σαν σιδηροκατασκευή δεν την φοβάμαι για το βάρος αλλά αυτο που με φοβίζει είναι η ένωση με την τοιχοποιία.

Για την μείωση των κραδασμών κατα την λειτουργία σκέφτομαι να χρισιμοποιήσω αντικραδασμικά υλικά της VIBRO.

Ετσι θα φτιάξω μια δεύερη βάση που θα πατάει το πλυντήριο όταν δουλεύει.

Αναμένω να ακούσω τις απόψεις σας.

 

 

image.png.e517ff8f8190f6d5128a2c7173c5caef.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα επιμεινω λιγο σε αυτο που λεω. Μοιαζει να υπαρχει οροφος, οποτε η γνωμη μου, καταργησε ντουλαπα ή ντουλαπι. Ακομα και αν μονο σε δωματιο μεσα εχεις ντουλαπα μονο, σε συμφερει να σπασεις τοιχο. Και να δημιουργησεις ντουλαπι απο πλευρα διαδρομου ή μπανιου να βάλεις το πλυντηριο. Ακομα ψαξε, το 2000 ημουν Αμερικη και στο σπιτι ενος φιλου ειδα συσκευη: πληντυριο κατω και πανω του το στεγνωτηριο, οποτε σε ενα πλατος 60ποντους και υψος περι τα 2 μ το θυμαμαι τωρα, ειχε 2 συσκευες, οποτε σε συμφερει καλυτερα στο διαδρομο να κανεις ενα ντουλαπι 65 - 70 ποντους να χωραει τις συσκευες οπως σου προαναφερω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.