Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγχυση <50m2 και ριζικής ανακαίνισης


miltos

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σε κατάστημα με ισόγειο κύριας χρήσης ~40m2 βγαίνει άδεια δόμησης (ουσιαστικά αφορά λειτουργική συννένωση αλλά νομίζω πως είναι άσχετο με το θέμα).

Λόγω ωφέλιμης επιφάνειας <50m2 το κτίριο εξαιρείται από τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης του ΚΕΝΑΚ (Ν4132/2013 άρθρο 4)

Λόγω ριζικής ανακαίνισης όμως, ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ επικαλείται το άρθρο 7 του ίδιου νόμου και ζητά να προσκομιστεί ΜΕΑ. (επισυνάπτω φώτο από τις παρατηρήσεις)

Το άρθρο είναι σαφές ότι έχει εφαρμογή για τις περιπτώσεις κτιρίων που είναι στο πεδίο εφαρμογής των ελάχιστων απαιτήσεων του άρθρου 4. Αν ακολουθούσαμε την παραπάνω λογική, θα έπρεπε να γίνει ΜΕΑ σε βιομηχανία στην οποία συντελείται ριζική ανακαίνιση!!!

Πως ξεμπλέκεις τώρα?

 

 

Παρατηρήσεις.jpg

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ (σύμφωνα με το άρθρο 7) οτι η εφόσον  γίνεται ριζική ανακαίνηση υπερισχύει της περίπτωσης για επιφάνεια < 50τμ.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη 2η και 3η εγκύκλιο, που ισχύουν κι αυτές, ξεκαθαρίζεται ότι τη ριζική ανακαίνιση την ελέγχεις μόνο όταν η επιφάνεια είναι > 50 τμ.

Κακώς σου ζητάει ΜΕΑ για κτίριο μικρότερων τμ.

 

2Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΚΕΝΑΚ.pdf

NEA+Εγκύκλιος+ΙΙΙ+18+6+12+F ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΡΙΖ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΙΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, miltos said:

 

Σε κατάστημα με ισόγειο κύριας χρήσης ~40m2 βγαίνει άδεια δόμησης (ουσιαστικά αφορά λειτουργική συννένωση αλλά νομίζω πως είναι άσχετο με το θέμα).

 

Νομίζω ότι πρέπει να διευκρινιστεί το τονισμένο σημείο ...

Link to comment
Share on other sites

Kan, αντιγράφω εδώ απόσπασμα της Τεχνικής Έκθεσης.

  Η παρούσα τεχνική έκθεση αφορά την λειτουργική συνένωση καταστημάτων,  αντικατάσταση στέγης, πατωμάτων ισογείου, ενίσχυση του φέροντος οργανισμού  και αποκατάσταση αρχικής όψης, καταστήματος ιδιοκτησίας .................,  που βρίσκεται στην περιοχή .................., στην οδό ...............
Το νέο κατάστημα θα προκύψει από την λειτουργική συνένωση δύο καταστημάτων,  του ιδίου ιδιοκτήτη

14 ώρες πριν, hkamp said:

Κακώς σου ζητάει ΜΕΑ για κτίριο μικρότερων τμ.

Ηλία, εγώ το ξέρω, αυτός δεν καταλαβαίνει...

dib, αν κοιτάξεις προσεκτικά το πρώτο μου μήνυμα και ειδικά αυτό:

Παράθεση

Το άρθρο είναι σαφές ότι έχει εφαρμογή για τις περιπτώσεις κτιρίων που είναι στο πεδίο εφαρμογής των ελάχιστων απαιτήσεων του άρθρου 4. Αν ακολουθούσαμε την παραπάνω λογική, θα έπρεπε να γίνει ΜΕΑ σε βιομηχανία στην οποία συντελείται ριζική ανακαίνιση!!!

νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη. Δεν έχει έννοια η έκφραση: "εφόσον  γίνεται ριζική ανακαίνηση υπερισχύει της περίπτωσης για επιφάνεια < 50τμ", διότι τα 50m2 είναι εκτός πεδίου εφαρμογής. Δες και το παράδειγμα που αναφέρω για τη βιομηχανία. Με το ίδιο άρθρο (4) εξαιρείται από τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Συνολικά προκύπτει ωφέλιμη επιφάνεια ~40m2 όπως γράφω και στο αρχικό μήνυμα. Οι δυο ιδιοκτησίες ήταν πολύ μικρές.

Τα μεγέθη, από το στέλεχος της έγκρισης δόμησης, είναι τα εξής:

Εμβαδό οικοπέδου 41,4m2

Κάλυψη 41.4m2

Δόμηση 69.35m2

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά !

miltos  ναι θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου δεν θυμόμουν αυτή τη λεπτομέρεια !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

KAN, καλησπέρα,

Οι πληροφορίες που σου έδωσα, πιστεύεις ότι έχουν κάποια σχέση με την απαίτηση ή όχι εκπόνησης ΜΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

1 - Οι εγκύκλιοι προ του ν.4122/13, που ήδη προαναφέρθηκαν, θεωρώ ότι σήμερα είναι ξεπερασμένες και ότι μόνο συμβουλευτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει μετά τον ν.4122/13 (ακόμη και η απαλλαγή των ΠΕΑ κάτω των 50 καταργήθηκε).

2 - Θεωρώ ότι στα υπάρχοντα κτήρια δεν υφίσταται η απαλλαγή κάτω των 50 τμ. Τα υπάρχοντα κτήρια είναι ήδη, ως κατηγορία, εξαίρεση της πλήρους εφαρμογής των απαιτήσεων. Θεωρώ επίσης ότι, η αντίστοιχη με την εξαίρεση των 50 τμ στα νέα κτήρια, στα υφιστάμενα είναι οι επεμβάσεις που δεν ξεπερνάνε το κατώφλι της ριζικής ανακαίνισης. Δηλαδή η εξαίρεση της μικρής επιφάνειας γίνεται πλέον εξαίρεση της μικρής οικονομικής σημασίας (κάτι σαν τις 25.000 του ορίου των ΕΕΔΜΚ). Το ότι το κατώφλι της ριζικής ανακαίνισης δεν έχει ακόμη καθοριστεί, είναι μιά άλλη κουβέντα ... πολιτικής ομηρίας για να πάει το τενεκεδάκι παρακάτω (μαζί με τις διευκρινίσεις σε πολλές βασικές έννοιες).

- Ειδικά για την περίπτωση του miltos, ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μια δόμηση περίπου 70 τμ πέφτει κάτω από 50 τμ. Επίσης γιατί απαιτείται Π.Υ. και δεν απαιτείται ΜΕΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.