Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά οθόνης για σχεδιαστική εργασία


anavatis

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να αγοράσω μια μεγάλη οθόνη 24, 25  και έως max 27 ιντσών την οποία θα συνδέσω στον φορητό υπολογιστή μου α)για να εργάζομαι πιο άνετα και β) για για καλύτερη παρουσίαση σε επίπεδο γραφείου (σε τυπική έως λίγο μεγαλύτερη απόσταση από τη θέση γραφείου)

Πήγα στα τοπικά καταστήματα και βρήκα τί υπάρχει διαθέσιμο αλλά βρέθηκα σε διλήμματα γιατί δεν ξέρω τί είναι τελικά σημαντικό για τη δουλειά που τη θέλω και οι υπάλληλοι των καταστημάτων δεν ξέρουν απαραίτητα να σε συμβουλέψουν...

Τα χαρακτηριστικά είναι ανάλυση 1080-1920 (νομίζω) που ήταν σε όλες που ετυχε να δω το ίδιο αλλά μετά υπήρχε διαφοροποίηση στα χαρακτηριστικά: απόκριση από 1ms έως 8ms και στην αντίθεση 2.000.0000: 1 ή 1.000.000: 1 και μετά εννοείται ως προς το σχεδιασμό κυρίως σε οτι αφορά στο πλαίσιο (ultrasharp της dell μου άρεσε περισσότερο). 

αναφορικά με τα χαρακτηριστικά της ανάλυσης, αντίθεσης και της απόκρισης πόσο είναι σημαντικά για την εργασία που το θέλω δηλαδή σχέδιο σε cad? ποια είναι τα ελάχιστα νούμερα που πρέπει να αναζητήσω? 

επίσης θα ήθελα ιδανικά η σύνδεση με την οθόνη να γίνεται και χωρίς το καλώδιο HDMI που έχουν όλες, αυτό είναι δεδομένο σε όλες τις οθόνες ή πρέπει να προσέξω κάτι?

Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι ως προς τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω, ή ακόμα και λινκ προϊόντος αν είναι εφικτό θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, μιας κι αυτό που νοιάζει θα έχω μια οθόνη που να μπορώ  να εργάζομαι με τις πιο καλές συνθήκες τόσο ως προς το να είναι ξεκούραστη για πολύωρη εργασία όσο και ως προς την ποιότητα της εικόνας κυρίως για 2d και 3d σχεδίαση και βασικά φωτορεαλιστικά.  θα ήθελα να είναι της ίδιας εταιρείας, ιδανικά

 

Υ.Γ. ο φορητός είναι dell, i7, ram 8GB, κάρτα amd radeon 520,  win 10, αν αυτό παίζει ρόλο σε κάτι

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

Αφού σου άρεσε η Dell πάρε μία με IPS panel που είναι πιο καλό για εφαρμογές γραφείου. Η ανάλυση θα είναι full HD δηλ. 1920 Χ 1080.

https://www.skroutz.gr/s/16209471/Dell-SE2719H.html

Η απόκριση δεν έχει σημασία για την χρήση που την θες, θα είχες αν την ήθελες πχ. για παιχνίδια. Για το καλώδιο αναγκαστικά θα συνδέσεις το λαπτοπ σου με την οθόνη μέσω HDMI

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τι χρειάζεται να έχει η οθόνη ως χαρακτηριστικό για σύνδεση με ασύρματο τρόπο (bluetooth, smart, ?)  σε μια οθόνη που έχω 10 ετίας έχω αγοράσει μια συσκευή crhromecast και μέσω αυτής κάνω προβολές ασύρματα, αλλά στην καινούργια οθόνη θέλω να γίνεται απευθείας...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης ... η φτηνότερη και μεγαλύτερη είναι και 4Κ.

Ο σχεδιασμός σε οθόνη 4Κ είναι εμπειρία που θα γίνει στο μέλλον επιτακτική ανάγκη. Όταν συνοδεύεται από την κατάλληλη κάρτα γραφικών βέβαια ...

Link to comment
Share on other sites

βλεπω ότι αυτή των 32'' είναι VA ενώ η άλλη των 27'' είναι IPS,  ποια η διαφορά? επίσης η αντίθεση 1000:1 ή 3000: 1 είναι καλύτερη? μου κάνει εντύπωση ότι η 27'' είναι ακριβότερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. καλή χρονιά.

Και οι 2 οθόνες που αναφέρεις θα σου κάνουν την δουλειά, απλά γνώμη μου είναι ότι συγκρίνεις ανόμοιες προτάσεις, εξηγούμαι.

Η LG είναι μία πιο value for money οθόνη με προσαντολισμό στο gaming αφού έχει freesync (άχρηστο αν δεν παίζεις παιχνίδια) καθώς και VA panel. Υστερεί όμως σε πιστότητα χρώματος, έχει πιο λίγες θύρες έχεις όμως λίγο πιο υψηλή ανανέωση προφανώς λόγω του gaming προσανατολισμού.

Από την άλλη η Dell είναι σαφώς μια οθόνη προσανατολισμένη σε χρήση επαγγελματική έχει 99% adobe srgb ήτοι άψογη χρωματική απεικόνιση, καλύτερες γωνίες θέασης, περισσότερες θύρες. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί φυσικά και για gaming.

Επίσης η πιο σημαντική διαφορά ειναι ότι η LG είναι 4k ενώ η Dell qhd δηλ. έχει ανάλυση μεταξύ FHD και 4κ. Έχε υπόψη σου ότι η ανάλυση qhd σε χρήση desktop ίσως σε κουράζει αφού τα εικονίδια θα φαίνονται μικρά. Μπορείς να τα μεγαλώσεις βέβαια με ρύθμιση των Windows...

Για το θέμα το chromecast που έθιξες αυτό αφορά την ασύρματη μετάδοση συγκεκριμένων εφαρμογών (πχ. Youtube) ασύρματα στην τηλεόραση. Θα χρειαστείς σίγουρα ένα καλώδιο HDMI.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά.

Πράγματι, έπειτα από την έρευνα που κάνω αυτές τις μέρες, τελικά κλίνω προς LG. 

Σκεπτόμενος για 27'' οτι στην παρούσα φάση μου είναι Oκ και ότι γι' αυτό το μέγεθος είναι καλό να έχω    Η 3840Χ2160 καταλήγω στην παρακάτω η οποία συγκριτικά με την αντίστοιχη τιμή της dell έχει σχεδόν τη μισή τιμή!

 https://www.skroutz.gr/s/10010941/LG-27UD58.html#specs    

https://www.skroutz.gr/s/12493942/Dell-UltraSharp-U2718Q.html

το μόνο που με απασχολεί είναι αυτό που υπάρχει και στις ερωτήσεις του site για την LG αν αυτό το μαύρο πλαίσιο που φαίνεται στις φωτογραφίες υπάρχει ή όχι. την έχει κανείς?

επιπλέον βλέπω καλές κριτικές για το εν λόγω μοντέλο της LG και μέτριες για της Dell.

Το ότι ο φορητός μου είναι dell (windows 10) θεωρώ ότι δεν επηρεάζει στη συνδεσιμότητα με οθόνη άλλης εταιρείας σωστά?

Ως προς το chromecast πράγματι το έχω αγοράσει για μια παλιά οθόνη και υπάρχει δυνατότητα για την  άμεση προβολή ορισμένων εφαρμογών (youtube, netflix, φωτογραφιών,  κα.) αλλά επίσης υπάρχει και η δυνατότητα προβολής της επιφάνειας εργασίας όπως δουλεύει κανείς (π.χ. σε Αutocad που είναι το ζητούμενο)  μέσω της εφρμογής του google chrome πάνω δεξιά σε κάθε σελίδα στις 3 τελείες και στην εντολή "Μετάδοση"! το οποίο είναι εξαιρετικό στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις παρουσίαση από τον υπολογιστή σου σε μια μεγαλύτερη οθόνη που βρίσκεται στον απέναντι τοίχο ή σε διπλανό δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

στις 27" θεωρω οτι η 2160ρ αναλυση ειναι μεγαλη. Σε αυτο το μεγεθος θεωρω οτι καλυτερα ειναι τα 1440ρ. 

Επισης κοιτας λαθος μοντελο της DELL. το συγκεκριμενο απευθυνεται σε γραφιστες αφου εχει πολυ καλη αποδοση χρωματων. Για σενα πρετεινεται αυτο που αναφερες παραπανω (U27xx) οπου χχ αναλογα το ετος μοντελλου που θελεις. Προσωπικα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια Dell και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Η dell θεωρειται κορυφαια εταιρεια σε οθονες και εχει καλη υποστηριξη. Η ultrasharp ειναι επαγγελματικη σειρα και εχει τα χαρακτηριστικα που θελει ενας επαγγελματιας.

Για παραδειγμα δεν εννοειται επαγγελματικη οθονη οπως ειναι το αναφερομενο LG χωρις βαση που να ρυθμιζει (η συγκεκριμενη εχει ρυθμιση μονο σε οριζοντιο αξονα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.