Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά οθόνης για σχεδιαστική εργασία


anavatis

Recommended Posts

για να  μπορέσεις να τις βάλεις σε βραχίονα  θα χρειαστεί να έχουν vesa mount , το μοντέλο που δείχνεις έχει σύμφωνα με αυτή τη σελίδα https://www.displayspecifications.com/en/model/db0c1593

 βγαίνει η βάση στήριξης  και έχει υποδοχη για βίδες με το πρότυπο vesa mount 100*100

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, anavatis said:

Καλησπέρα. γνωρίζει κανείς τί χαρακτηριστικό πρέπει να αναζητήσω στις οθόνες που θα αγοράσω για να μπορώ να έχω τη δυνατότητα να τις τοποθετήσω σε κινούμενο βραχίονα και να είναι στον "αερα" σε απόσταση από το γραφείο? 

Μιλάς για τις VESA Mount προδιαγραφές. Πολλές οθόνες τις υποστηρίζουν αλλά καλό είναι να το δεις ρητώς να γράφεται και υπάρχουν παραλλαγές.

https://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Display_Mounting_Interface

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2020 at 10:41 ΜΜ, maneni said:

δεν γνωρίζω τα χαρακτηριστικά της σειρα Ρ αλλά η ultrashartp θεωρείτε η επαγγελματική σειρά.

Πάντως θα σε συμβούλευα να πάρεις μια widescreen καθότι είναι πολύ πιο πρακτική λύση από το να μπλέκεις με 2 οθόνες.

Μιας κ έχω wide-screen οθόνη διαφωνώ σε αυτό.

Η wide-screen έχει θετικά αλλά δεν αντικαθιστά με τπτ setup με 2 οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maneni said:

πες μου τι κανουν οι 2 οθόνες που δεν μπορεί να κανει η wide

ανοιχτο σχέδιο στην μια κ autocad στην άλλη γενικά οτι ευκολία έχεις με 2 οθόνες. 

Η wide έχει άλλα πλεονεκτήματα πχ autocad εχεις παράθυρα ανοιχτά, ακομα κ τα layer κ ακόμα έχεις χώρο. 

Προσωπικά μιας κ δουλεύω απο σπίτι τον τελευταίο καιρό παρότι εχω wide δεν την παλεύω χωρίς 2η οθόνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, maneni said:

πες μου τι κανουν οι 2 οθόνες που δεν μπορεί να κανει η wide

1. αρχιτεκτονικό σχέδιο δεξιά, στατικά αριστερά και ψάχνω τρίτη οθόνη για φωτογραφίες αν είναι αποτίμηση υπάρχοντος... 

2. τοίχος προστασίας απο πελάτες με κοροναιούς κλπ αν και εδώ διάλεξα απαγόρευση των ραντεβού 😉 να τελειώνουμε...

Μιλώντας σοβαρά τώρα, τις περισσότερες ώρες οι 2 οθόνες δεν είναι απαραίτητες, αλλά όταν συνηθίσεις υπάρχουν εργασίες που είναι πολύ δύσκολο να γίνουν πλέον με μια, είναι θέμα παραγωγικότητας... επίσης μπορεί να συμβεί το αντίθετο, να μειώνεται η παραγωγικότητα επειδή διασπάσαι από τις 2 οθόνες...

Να διευκρινίσω και κάτι ακόμα: η ultrasharp τεχνολογία αφορά την ακριβή απεικόνιση χρωμάτων κατ' αντιστοιχία με την "πραγματικότητα". π.χ. για τα στατικά ή αρχιτεκτονικό σχέδιο είναι αδιάφορη, αλλά για κάποιον που κάνει φωτορεαλισμό ή εργασίες με εικόνες είναι απολύτως απαραίτητη για να μην έχει διαστρεβλωμένη εικόνα των χρωμάτων που θα πάρει ως τελικό αποτέλεσμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα δυνητικό τεχνικό πρόβλημα με τις wide είναι ότι δεν υποστηρίζονται τόσο αρμονικά από όλα τα προγράμματα. 

Όμως αυτό είναι σπάνιο σε σχεδιαστικό λογισμικό οπότε αφορά κυρίως όσους τις έχουν για τα πάντα.

Στα νεότερα τουλάχιστον AutoCAD πάντως μπορείς να βγάλεις τα toolbars σε άλλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέτε γίνονται με μια wide. Σχέδιο στη μια μεριά ή φωτογραφίες ή ότι και autocad στην άλλη. Η wide έχει το χώρο που έχουν οι 2 (μικρότερες).

Εκείνο όμως που δεν μπορούν να κάνουν οι 2 οθόνες είναι να μεγαλώσεις το autocad ή όποιο άλλο σχεδιαστικό σε πλήρως οθόνη. Εγώ στην 23"/1080p δεν μπορούσα να χωρέσω τις εργαλιοθήκες (toolbars). Με τη wide το μισό παράθυρο είναι υπεραρκετό (Βέβαια έχω πάει σε 34"/1440p).

 

Η ultrasharp δεν είναι η σειρά για γραφίστες (απεικόνιση χρωμάτων). Υπάρχουν άλλα μοντέλα τα οποία είναι και πολύ ακριβά. Η ultrasharp έχει χαρακτηριστικά που απευθύνονται σε επαγγελματίες γενικά: εργονομία με πλήρες ρυθμίσεις, ποιότητα, επαρκή πιστότητα απεικόνισης κλπ. Κάποιες έρχονται καλιμπραρισμένες από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

αυτά που λέτε γίνονται με μια wide. Σχέδιο στη μια μεριά ή φωτογραφίες ή ότι και autocad στην άλλη. Η wide έχει το χώρο που έχουν οι 2 (μικρότερες).

Εκείνο όμως που δεν μπορούν να κάνουν οι 2 οθόνες είναι να μεγαλώσεις το autocad ή όποιο άλλο σχεδιαστικό σε πλήρως οθόνη. Εγώ στην 23"/1080p δεν μπορούσα να χωρέσω τις εργαλιοθήκες (toolbars). Με τη wide το μισό παράθυρο είναι υπεραρκετό (Βέβαια έχω πάει σε 34"/1440p).

 

Η ultrasharp δεν είναι η σειρά για γραφίστες (απεικόνιση χρωμάτων). Υπάρχουν άλλα μοντέλα τα οποία είναι και πολύ ακριβά. Η ultrasharp έχει χαρακτηριστικά που απευθύνονται σε επαγγελματίες γενικά: εργονομία με πλήρες ρυθμίσεις, ποιότητα, επαρκή πιστότητα απεικόνισης κλπ. Κάποιες έρχονται καλιμπραρισμένες από το εργοστάσιο.

καλα συγκρίνεις 23" με 34"?

λογικό δεν είναι να φαίνεται η διαφορά.

Αν ειχες 2χ32" κ 34"wide  τοτε ναι.

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.