Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βουητό από νερό σε καινουρια πολυκατοικία


Constantinos Charalambous

Recommended Posts

Οι σωλήνες που φεύγουν από τα πιεστικά :

  • από τι υλικό είναι?
  • πώς συνδέονται στα πιεστικά?
  • υπάρχουν αντικραδασμικά?
  • υπάρχει καμία φωτό?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από κάποια στένωση στο δίκτυο ύδρευσης, άσχετα με τα πιεστικά. Αν ο από πάνω έχει καινούργιες μπαταρίες πες του να αφαιρέσει το μεταλλικό φίλτρο που βρίσκεται στην έξοδο της βρύσης γιατί μπορεί αυτό να εμποδίζει το νερό και να ακούγεται ο ήχος.

Επίσης να γίνει ένας έλεγχος και για άλλα εξαρτήματα που τυχόν να μην έχουν στερεωθεί σωστά (σπιράλ, διακοπτάκια, κλπ). Επειδή λες ότι η οικοδομή είναι καινούργια πολύ πιθανόν να φταίνε τα ως άνω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, antloukidis said:

Οι σωλήνες που φεύγουν από τα πιεστικά :

  • από τι υλικό είναι?
  • πώς συνδέονται στα πιεστικά?
  • υπάρχουν αντικραδασμικά?
  • υπάρχει καμία φωτό?

Antloukidis oι μόνες δύο φωτο που έχω είναι αυτές που εβγαλα σημερα με τη βάση του πιεστικού. Αυριο θα ανεβάσω και άλλες για να εχετε πιο ολοκληρωμένη εικόνα. 

Πάντως ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.

Akis73 ευχαριστώ για τις εισηγήσεις. Θα το κοιτάξω και αυτό που λες αν παίζει κάτι με κάποια στένωση. Ο υδραυλικός της πολυκατοικίας πάντως δεν μπήκε στον κόπο να κοιτάξει τίποτα από όλα αυτά που είπες. 

20190108_163235.jpg

20190108_163239.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο ακις

[με τις καλησπερες μου]

μου θυμιζει μια προ 5ετιας ερωτηση....επισης για "ηχορυπανση"  απο σωληνωσεις υδρευσης...

Ο ερωτών, ειχε κατεβασει,τοτε, και φωτογραφιες

Η παρατηρηση ηταν οτι:

Καπου ειχε χρησιμοποιηθει ενα ρακορ θερμανσης...ή κατι παρομοιο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας αναφέρω ακόμα μια πληροφορία. Ακόμα και όταν εγώ τραβήξω το καζανάκι της δικής μου τουαλέτας ακούω αυτό το βουητό αλλά πολύ πιο χαμηλό σε ένταση σε σχέση με όταν χρησιμοποιεί νερό το πάνω διαμέρισμα.  Μόλις γεμίσει ξανά με νερο η τουαλέτα το βουητό συνεχίζει για κάποια δευτερόλεπτα και μετα σταματά ξαφνικά  

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο διαμέρισμα από το οποίο ακούγεται ο ήχος περισσότερο; Με την ίδια πηγή. Δηλαδή αν τραβήξεις π.χ. καζανάκι πάνω και καζανάκι κάτω, ο ήχος ακούγεται το ίδιο και στα δύο διαμερίσματα; Ή είναι διαφορετικός από κάποιο σημείο;

Επίσης ο τρόπος στερέωσης του κυκλοφορητή δε θα την χαρακτήριζα και επαγγελματική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.