Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξύλινο ταβάνι


 
ΓιαννηςΜη

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα και καλές γιορτές και από εμένα.. Νέος μηχανικός στην αγορά και στην ομάδα!κανω κάποιες επισκευες στο σπιτι και ως ποιο ειδικοί θα ήθελα κάποιες συμβουλες

Σπιτι ισόγειο 35 + ετών

Αλλαγή κεραμοσκεπής λόγο ζημιάς.Αντικατασταση με μεταλλική κατασκευή με πάνελ μέγιστου πάχους για μονωση.(δεν υπάρχουν προβλήματα υγρασίας στον χώρο μιας κ μπήκε εσωτερική κ εξωτερική μόνωση ανάλογα με τς δυνατότητες στα σημεία)

Το ταβάνι είναι με καλάμια μεταλλικό πλέγμα και πεταχτό σοβά(η κάτι τετοιο)και μετά την επισκευή της σκεπής έχει κατσει από το βάρος ( θα μας έρθει στο κεφάλι )

Τα πελεκητά που ήταν βαση αναγκαστικά δεν αφαιρέθηκαν  γιατί κρατάνε το υπάρχον ταβανι

Η ιδέα είναι να φύγει το ταβάνι μην έχουμε κανένα ατύχημα 

14μετρα πρόσοψη και 4 πλατος στον χώρο υπάρχουν 2 χωρίσματα όπου και πατάει κ η σκεπή με βασεις

Στο υπάρχον ταβάνι έχουν μείνει 5 δοκάρια ξύλινα με αρκετά μεγάλο κενο όποτε ποσά ακόμα πρέπει να προσθέσω; Εγώ το μέτρησα περίπου στα 60εκ άνα δοκάρι 

Το ταβάνι θα γίνει λογικά με ραμποτέ όμως εγώ σκεφτομαι αν γίνεται με πετσωμα σκεπής (ποιο οικονομικό) ώστε να περαστεί πάνω από τα δοκάρια και να φαίνονται κ τα ξύλα 

Θα έχω θέμα λόγο βάρους ; Να αναφέρω ότι όλες οι επισκευες γίνονται από εμένα μιας κ ως παιδι επαρχίας πιάνουν τα χέρια μ

ευχαριστω για τον χρόνο και ελπιζω να μην σας ζάλισα 

καλη χρόνια να έχουμε και υγεια

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς δεν εμπίπτει ούτε στην κατηγορία της "οφθαλμοστατικής"

Απευθύνσου σε π.μ. για να σε κατατοπίσει (μετά από αυτοψία) για το πρακτέο. Εννοείται ότι θα απαιτηθεί η σχετική μελέτη. Δεν είμαστε πια (ευτυχώς) στην εποχή των μαστόρων-μηχανικών-κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης και μετά από σχεδόν 11 χρόνια παρουσίας εδώ, διαπιστώνω ότι το ύφος και ο ρόλος της ιστοσελίδας έχει παρεξηγηθεί από πολλούς ιδιώτες. Οι περισσότεροι μάλλον μπλέκονται, μπαίνουν και ποσταρουν, θεωρώντας ότι η φάση είναι κάτι μεταξύ φίλων 4x4, cross μηχανών, μοντελιστών, ιδιοκτητών ενυδρείων και δεν συμμαζεύεται.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.