Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά στην καμινάδα του τζακιού


DimMani

Recommended Posts

Καλή Χρονιά σε όλους . Προ 2ετίας(12/16) πήρε φωτιά η καμινάδα στο τζάκι μου , μετά από καύση ξύλων μαύρης πεύκης , τα οποία πέραν της υψηλής περιεκτικότητας σε ρετσίνι , δεν είχανε ξεραθεί . Φέτος πάλι τον Δεκέμβριο ξαναπήρε φωτιά η καμινάδα , παρά του ότι τα ξύλα είναι σωστά από πάσης απόψεως . Μετά την φωτιά του 12/16 , ανάβω το τζάκι κάθε μέρα τον χειμώνα , όμως απομακρύνω την στάχτη των προηγουμένων ημερών , κάθε 10-15 ημέρες . Εννοείται ότι η στάχτη που μένει μέσα γίνεται σαν πούδρα . Ερώτηση : Με την στάχτη επιτείνω τις προϋποθέσεις ανάφλεξης της καμινάδας ; Η στάχτη/πούδρα κολλάει στο ήδη υπάρχον , αλλά και στο συνεχώς δημιουργούμενο κρεόζωτο και η ανάφλεξη γίνεται πιο πιθανή ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

παρότι σχετικά άσχετος με το θέμα είμαι, θα ήθελα να ξέρω. Που βλέπεις τη φωτιά, εσωτερικά στο πάνω μέρος εσωτερικά του τζακιού, στην καπνοδόχο εξωτερικά, στο πάνω μέρος , που?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Arche said:

παρότι σχετικά άσχετος με το θέμα είμαι, θα ήθελα να ξέρω. Που βλέπεις τη φωτιά, εσωτερικά στο πάνω μέρος εσωτερικά του τζακιού, στην καπνοδόχο εξωτερικά, στο πάνω μέρος , που

Στην κορυφή της καμινάδας (ευτυχώς) και φαίνεται έξω από το σπίτι .

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης μήπως έχετε τοποθετήσει κεριά στην εστία που καίνε σχετικά συχνά?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ted78 said:

Μήπως ψήνετε στο τζάκι φαγητά; 

Όχι .-

 

12 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

επίσης μήπως έχετε τοποθετήσει κεριά στην εστία που καίνε σχετικά συχνά?

Όχι .-

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να έχει καταστραφεί η όποια μόνωση υπήρχε στην καμινάδα και να γίνεται πιο εύκολα υγροποποίηση των καυσαερίων. Χρειάζεται καλός καθαρισμός. Επικουρικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα διάφορα καθαριστικά, που κυκλοφορούν και αδρανοποιούν το κρεόζωτο, αλλά δεν αρκούν μόνο αυτά. Χρειάζεται καλός μηχανικός καθαρισμός.

Link to comment
Share on other sites

και γω οτι καιγόταν μόνωση πίστευα, θες να μας πεις, σε ποιό όροφο βρίσκεται το τζάκι σου? Και η απόληξη της καπνοδόχου πόσα μέτρα/ πόσους ορόφους πιο ψηλά βρίσκεται?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά , το σπίτι είναι 2όροφο . Η καμινάδα ξεκινά από το τζάκι , που είναι γωνιακά κτισμένο στο ισόγειο  , διασχίζει τον τοίχο της κρεβ/μαρας στον 1ο όροφο και βγαίνει στην σκεπή . 

 

8 ώρες πριν, Arche said:

και γω οτι καιγόταν μόνωση πίστευα, θες να μας πεις, σε ποιό όροφο βρίσκεται το τζάκι σου? Και η απόληξη της καπνοδόχου πόσα μέτρα/ πόσους ορόφους πιο ψηλά βρίσκεται?

Πιό αναλυτικά :Το σπίτι είναι 2όροφο . Η καμινάδα είναι μεταλλικός κυλινδρικός σωλήνας , ΠΟΥ ξεκινά από το τζάκι , που είναι προκατ , γωνιακά κτισμένο στο ισόγειο  , Η καμινάδα διασχίζει τον τοίχο της κρεβ/μαρας στον 1ο όροφο και βγαίνει στην σκεπή . Στην  κρεβ/μαρα , ο μεταλλικός σωλήνας είναι χτισμένος περιμετρικά σαν τσιμεντοκολώνα με τούβλα και τσιμέντο , χωρίς μαλακά στοιχεία μόνωσης Στην 1η φωτιά γέμισε ραϊσματα  , τα οποία διόρθωσα με σοβά , αφού δεν είναι φέρον οργανισμός . Η 2η φωτιά μας τρόμαξε αλλά δεν έκανε ζημίες . Το πρόβλημα δεν είναι κατασκευαστικό κι αν είναι δεν προτίθεμαι να το διορθώσω . Η Ερώτησή μου είναι ξεκάθαρη : Με το επανειλημμένο ξανα και ξανα-κάψιμο της στάχτης , που έχει κονιορτοποιηθεί , επιτείνω τις προϋποθέσεις ανάφλεξης της καμινάδας ; Η στάχτη/πούδρα κολλάει στο ήδη υπάρχον , αλλά και στο συνεχώς δημιουργούμενο κρεόζωτο και η ανάφλεξη γίνεται πιο πιθανή ; Ναι ; Ή όχι ; Μια επεξήγηση της ακολουθούμενης πορείας των σωματιδίων , θα εξυπηρετούσε ιδιαίτερα .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DimMani said:

Η Ερώτησή μου είναι ξεκάθαρη : Με το επανειλημμένο ξανα και ξανα-κάψιμο της στάχτης , που έχει κονιορτοποιηθεί , επιτείνω τις προϋποθέσεις ανάφλεξης της καμινάδας ; Η στάχτη/πούδρα κολλάει στο ήδη υπάρχον , αλλά και στο συνεχώς δημιουργούμενο κρεόζωτο και η ανάφλεξη γίνεται πιο πιθανή ; Ναι ; Ή όχι ; Μια επεξήγηση της ακολουθούμενης πορείας των σωματιδίων , θα εξυπηρετούσε ιδιαίτερα .

με τον τρόπο που ρωτάτε δε σας βλέπω να παίρνετε απάντηση

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.