Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτιά στην καμινάδα του τζακιού


DimMani

Recommended Posts

Ο τρόπος γραφής της ερώτησης πάντως, όπως και η χρησιμοποιούμενη ορολογία, δείχνει πως η απάντηση ενδεχομένως να είναι ήδη γνωστή. Αναμένω απαντήσεις συναδέλφων επί των τζακιών (+bonus για όποιον γνωρίζει το συντελεστή απόδοσής του).

Link to comment
Share on other sites

Πόση ποσότητα ξύλων χρησιμοποιείς σε καθημερινή και σε ετήσια βάση, π.χ. για τον περσινό χειμώνα? Αν είναι πάνω από 3 - 4mετησίως οι ειδικοί προτείνουν καθαρισμό καμινάδας κάθε χρόνο τουλάχιστον.

Δεν είμαι ειδικός αλλά χρησιμοποιώ ενεργειακό τζάκι τα τελευταία 10 χρόνια και έχω κάποια εμπειρία από την χρήση του.

Μάλλον το δικό σου δεν είναι ενεργειακό και πρόκειται για παραδοσιακή εστία (με απόδοση της τάξης του 15%??? - για τον Ghostrider).

Μου κάνει επίσης εντύπωση ότι μαζεύεις την στάχτη κάθε 10 - 15 ημέρες.... Αυτό μάλλον σημαίνει ότι η ροή αέρα από την εστία προς την καμινάδα είναι αρκετά έντονη και συμπαρασύρει την περισσότερη ποσότητα της στάχτης που παράγεται και την εκπέμπει στην ατμόσφαιρα...

Στο δικό μου τζάκι που η ροή αέρα είναι ελεγχόμενη / ρυθμιζόμενη (και πολύ χαμηλή αφού ανάψει καλά το τζάκι και μετά) πρέπει να μαζεύω την στάχτη κάθε 24 ώρες το αργότερο ή κάθε 20 - 25 κιλά ξύλων περίπου. 

Δεν ξέρω πόσο η στάχτη μπορεί να υποβοηθά έμμεσα την ανάφλεξη της καμινάδας νομίζω όμως ότι η στάχτη αυτή καθ' αυτή είναι εντελώς αδρανής.

Πάντως η ανάφλεξη της καμινάδας πρέπει να είναι τρομακτική εμπειρία αφού σε ένα παραδοσιακό τζάκι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Ghostrider said:

Ο τρόπος γραφής της ερώτησης πάντως, όπως και η χρησιμοποιούμενη ορολογία, δείχνει πως η απάντηση ενδεχομένως να είναι ήδη γνωστή. Αναμένω απαντήσεις συναδέλφων επί των τζακιών (+bonus για όποιον γνωρίζει το συντελεστή απόδοσής του).

Περιμένω εναγωνίως .

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρω, θεωρώ όμως ότι με τον τρόπο που ρώτησα δόθηκαν οι πληροφορίες..ωστε να βοηθηθούν οι Συναδέλφοι που ξέρουν περισσότερα να απαντήσουν καλύτερα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Arche

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, DimMani said:

Περιμένω εναγωνίως .

Δεν καταλαβαίνω γιατί / πώς κάποιος μηχανικός (πολιτικός, αρχιτέκτων, τοπογράφος, μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος, ναυπηγός, μεταλλειολόγος) θα πρέπει να έχει εξειδικευμένες γνώσεις επί του συγκεκριμένου.

Ίσως χημικός, αλλά αυτοί μάλλον σπανίζουν στο forum.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα απαιτει κατασκευαστική εμπειρία κ δεν είναι θέμα ειδικότητας ... Εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις άλλαξα το τμήμα του εύκαμπτου μπουριου αλουμινίου που ξεκινάει από το τζάκι μέχρι την κατακόρυφη καμινάδα με μασιφ σωλήνα κ λύθηκε το πρόβλημα. Αυτό έπαιρνε φωτιά... Παλιά βάζαμε τον εύκαμπτα σωλήνα αλουμινίου αλλά αυτό μόνο για περιστασιακή χρήση τζακιού...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, aptsil said:

Το θέμα απαιτει κατασκευαστική εμπειρία κ δεν είναι θέμα ειδικότητας ... Εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις άλλαξα το τμήμα του εύκαμπτου μπουριου αλουμινίου που ξεκινάει από το τζάκι μέχρι την κατακόρυφη καμινάδα με μασιφ σωλήνα κ λύθηκε το πρόβλημα. Αυτό έπαιρνε φωτιά... Παλιά βάζαμε τον εύκαμπτα σωλήνα αλουμινίου αλλά αυτό μόνο για περιστασιακή χρήση τζακιού...

Κι εγώ έχω κατακόρυφη μεταλλική σωλήνα . Το μασίφ παίζεται . Υποθέτω ότι είναι 1,5  ή 2 χιλιοστά . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.