Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση κέντρου φύλλου Hatt


Recommended Posts

Τι περίπου θα έκανα εγώ.

Επίσκεψη στην τοπ. υπηρεσία που ανοίκουν τα αγροκτήματα που θες να μελετήσεις. Βασικό!

Έχοντας λοιπόν μία επιστολή του καθηγητή σου, παρακαλείς τον προϊστάμενο της υπηρεσίας να ανοίξεις όλους τους (πάνινους) φακέλους μέσα στους οποίους φυλάσσουν τις μετρήσεις που έγιναν έξω την περίοδο των διανομών ή αναδασμών. Το κυριότερο που θα προσέξεις είναι αν, στους τριγωνισμούς τους, χρησιμοποίησαν και πόσα, τριγωνομετρικά σημεία της ΓΥΣ.

Το ιδανικότερο είναι να έχεις 2 (δύο) minimum (+) σημεία για  κάθε (μικρό) φύλλο χάρτου. Έχοντας λοιπόν δύο σημεία κοινά με τιμές συντεταγμένων της τοπογραφικής (μικρών φύλλων)  και τα οποία όμως τα έχεις ήδη και σε τιμές ΓΥΣ (τα έχεις),  λύνεις εύκολα με μετασχηματισμό, ας πούμε,  Χέλμερτ (affinität). Δηλαδή μεταφέρεις εύκολα όλα τα σημάδια σου στο σύστημα της ΗΑΤΤ (ή και ΕΓΣΑ87 απευθείας. Με κάποια προσοχή στον συντελεστή κλίμακας και στη στροφή που θα έχεις σίγουρα).

Αυτός είναι ο συνηθισμένος τρόπος στην πράξη. Βλέποντας την περιοχή γύρο από την "Κουλούρα" παρατηρώ πως έχει αρκετά Τριγωνομετρικά σημεία και μέσα στα αγροκτήματα, που για τους αναδασμούς εκεί είναι αδύνατον να μη πα χρησιμοποίησε η Τοπογραφική υπηρεσία.

O  jojo παραπάνω (αλλά και στο προηγούμενο θέμα) δίνει κάποια προγραμματάκια που ίσως να βοηθούν σ' αυτό που θες να κάνεις !....

Ξεκινάς λοιπόν από Τ.Υ. και φροντίζεις να βρεις και κάποιον συνάδελφο της περιοχής (δεν ξέρω τι σχέση έχεις με την περιοχή) που ίσως σε βοηθήσει !!! πάντως το θέμα σου απαιτεί καλή θεωρητικά κατάρτιση σε θέματα Γεωδαισίας. Πρέπει να κατανοήσεις πλήρως τις έννοιες  ..... ΗΑΤΤ όπως τη δίνει η ΓΥΣ, το σύστημα  ΕΓΣΑ87 και φυσικά την σχέση αυτών με τις τιμές συντ/νων στα  μικρά φύλλα των διανομών όπως τις δουλεύει το υπουργείο γεωργίας με την τοπογραφική υπηρεσία της!!

Με προσωπικά "χαμπέρια" μπορείς να ρωτήσεις και να ζητήσεις ότι άλλο θες.

Link to comment
Share on other sites

nbr για ποια Κουλουρα μιλας; Αυτη που εχει και τον υδατοπυργο με το τριγωνομετρικο επανω; Προφανως γνωριζεις για ποια περιοχη ενδιαφερεται η κοπελα

Link to comment
Share on other sites

Φύλλο χάρτου 026 Αλεξάνδρεια. Δίπλα από Βέροια. Εγώ δεν δούλεψα ποτέ σ' αυτά τα χωριά ή κάπου εκεί γύρο! Πιθανότατα πρόκειται για διπλωματική.

Link to comment
Share on other sites

προφανως αναφερεσαι στο 50αρι και οχι στο κατοσταρι (Βεροια) γιατι το κατοσταρι ειναι

 μεγαλη η περιοχη, αλλα δεν εχουν μεινει χαμηλα βαθρα..

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φύλλο 1/ 50000 ( 40 45',   -1 15') Αλεξάνδρεια. Και της λέω... Να ερευνήσει, σε πρώτη φάση, αν από τα αρκετά τριγ. σημεία της ΓΥΣ στην περιοχή χρησιμοποίησε κάποια  η τοπ. υπηρεσία και άρα έχουν τις τιμές της διανομής.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως nbr οταν ειχα παει προς το Αγροκτημα Αλεξανδρειας (40 45 -1 15 -> 6 πρωτα βορεια -> 40 39 -1 15) ειχα βρει τις συνηθες αποκλισεις μεταξυ των 2 ντατουμ.

(hatt παλαιου τριγωνισμου ΓΥΣ=hatt Τοπογραφικης <---------> ΕΓΣΑ87 = νεος τριγωνισμος ΓΥΣ ΗΑΤΤ/ΕΓΣΑ87) γυρω στα 5μ στα Χ και 2μ στα Υ

Στο προηγουμενο εξελακι που ανεβασα πχ αν για L= 40 39 και Μ = -1 -15 βαλουμε Χ=0 και Υ=0 θα μας βγαλει Ε=370325 Ν=4500855

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, συνήθως είναι, κατά μέσο όρο, το σφάλμα (απόκλιση τιμών)   που περιμένουμε στις διανομές εδώ στην Κ. Μακεδονία δηλ. Χ=5μ & Υ=2μ. 

Ας πάει όμως πρώτα στην τοπογραφική να πάρει στοιχεία για αρχική μελέτη και ...ας επανέλθει. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν τον κόμβο του κλειδιού δεξιά έχει μια μικρή αψίδα ( φαίνεται από την εθνική).

Πανω!!! στην αψίδα έχει ένα καρφί με 2 ροδέλες....Κάπου νομίζω έχω τιμές σε hatt αγροκτήματος κλειδιού.

Ούτε τα μνημεία δεν σεβόμαστε αν είναι να κλείσει η όδευση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2019 at 10:35 ΠΜ, Efi Gkotinopoulou said:

Καλημερα!

Για την πτυχιακη μ εργασια εχω να μετατρεψω τοπογραφικα διαγραμματα Διανομων και Αναδασμων Αγροκτηματων και ψαχνω ενα προγραμμα να μετατρεπει συντεταγμενες απο HATT σε ΕΓΣΑ87. Δεν δουλευω σε περιβαλλον AutoCad αλλα σε QGIS και σε ArcMap. Αν γνωριζετε καποιο προγραμμα παρακαλω ενημερωστεμαι.

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Αγαπητή Έφη

Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις, παραμένςι -ίσως- το πιο σοβαρό ζήτημα της δουλειάς ενός Τοπογράφου Μηχανικου. Σηκώνει αρκετή συζήτηση: ο nbr και ο jojo σου έδωσαν ένα γενικό περίγραμμα εργασιών.

Αν και από ότι καταλαβαίνω, αρκείσαι σε μία ακρίβεια 5-10 μέτρα οπότε είσαι πιο χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, netmin909 said:

Πριν τον κόμβο του κλειδιού δεξιά έχει μια μικρή αψίδα ( φαίνεται από την εθνική).

Πανω!!! στην αψίδα έχει ένα καρφί με 2 ροδέλες....Κάπου νομίζω έχω τιμές σε hatt αγροκτήματος κλειδιού.

Ούτε τα μνημεία δεν σεβόμαστε αν είναι να κλείσει η όδευση.

εισαι παντα σιγουρος οτι αυτη η σταση θα ειναι αθανατη ομως.

Για καποιο λογο το Κλειδι το εχω σε 30' μεγαλο κεντρο ΗΑΤΤ,

http://bit.ly/32-KLEIDI-DWG (εχει και κατι στασεις μεσα)

Για Αλεξανδρεια ειχα παει με αυτες:

X=-3959.6060  Y=-1738.3170

X=-3869.0170  Y=-1925.1510

X=-3845.8400  Y=-1970.2740

(για εξασφαλιση υπαρχει ΔΕΗ εδω X=-3835.1220  Y=-1981.4880)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.