Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση κέντρου φύλλου Hatt


Recommended Posts

3 ώρες πριν, jojo said:

εισαι παντα σιγουρος οτι αυτη η σταση θα ειναι αθανατη ομως.

Έλα πες αλήθεια εσυ το έβαλες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, netmin909 said:

Έλα πες αλήθεια εσυ το έβαλες....

Οθρύλος λέει για τον @jojo να γυρνάει σε νομούς της Μακεδονίας όταν πέφτει ο ήλιος και να δίνει στάσεις σε όλα τα Συστήματα Αναφοράς!

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, jojo said:

1 ροδελα με ασπροκοκκινη βαζω, αλλα αν ειναι 6' τα ΧΥ ψηνομαι να το εγσαρω 

Επειδή το ψάχνεις πολύ με Χαλκιδική, έχω την εντύπωση ότι σε χωριά σαν του Ζωγράφου, Αγ. Παντελεήμονας και Σήμαντρα, σε βάθρα της ΓΥσ έχουν δώσει τιμές και ως προς ΤΥΥΓ...Αλλά στα λέω με πάσα επιφύλαξη, γιατί δεν μπόρεσα να τα διασταυρώσω...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πως καταληγουμε απο 1 ποστ που μετα εξαφανιζονται οι ενδιαφερόμενοι να το αναλυουμε οσο δε παει, με ξεπερνα! χαχαχαχ

Ειπαμε, dimamp, τωρα που προς το παρον εχω του Κιλκις θα συνεχισω τον μετασχηματισμο για παλαιο τριγωνισμο ΓΥΣ ως προς το νεο τριγωνισμο για εκεινο το νομο εως οτου μπορεσω να βρω αρκετα data και για σα τη Χαλκιδικη δεν εχει 

 

ΥΓ

οποτε βρεις χρονο δες τα αποτελεσματα για ολο το νομο Σερρων, στα ΦΧ (1:50οοο και 1:100οοο) που εχω ηδη τελειωσει!

Θα διαπιστωσεις οτι αρχιζει να μεγαλωνει το Υ και να φτασει στη Δραμα οπως μου ειχες πει συμφωνα με την δικη σου ερευνα μεγαλυτερο

Edited by jojo
ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε πως, τουλάχιστον, οι άλλοι συνάδελφοι, που διάβασαν το θέμα, να πήραν έστω κάτι που θα συμπληρώσει τις γνώσεις τους!!

Ο 3333 χάθηκε. Μάλλον επιλύει το θάμα από το γραφείο. Θα το κουβαλάει το πρόβλημα και στις άλλες δουλειές του.

Η κοπέλα, υποψήφια συνάδέλφος, πιστεύω, θα ξανα-εμφανιστεί. Για καλό δικό της περισσότερο.

Άραγε ποιος καθηγητής να της έδωσε το θέμα.

Εκτιμώ τώρα πως το θέμα αυτό, που αφορά αυτό το είδους τους μετασχηματισμούς (από τις τιμές συντ/νων Τ.Υ. σε Τιμές ΓΥΣ (ΗΑΤΤ ή ΕΓΣΑ87), είναι άκρως σημαντικό, που ίσως θα μπορούσε να είναι και "μάθημα" στην σχολή. Πριν 7-8 χρόνια μπορούσες κάλλιστα να κάνεις μία δουλειά σε περιβάλλον μιας διανομής και εφόσον όμως ήταν καλή η δουλειά, να δόσεις  τα σχέδιά σου για όλες τις χρήσεις σε όλες τις υπηρεσίες. 

Από την εποχή της "Μπιρμπίλου" που ζητείται το ΕΓΣΑ87 (με τα πολλά του προβλήματα) πρέπει οι συνάδελφοι να κάνουν υποχρεωτικά αυτή την διαδικασία. Γιατί, κάτι που λίγοι το καταλαβαίνουν, η οριοθέτηση του γεωτεμαχίου πρέπει να εξασφαλίζεται από τον μηχανικό! Άρα οι τιμές των συντεταγμένων που προέρχονται από την τοπογρ. υπηρεσία είναι απαραίτητες!! Κατά συνέπεια ... μετά από αυτές πάμε στο σύστημα ΕΓΣΑ87.  Αρα πρέπει να ξέρουμε τον δρόμο της μετάβασης (Transformation)!!

Υ.γ. Προς jojo. Τώρα που ..."δουλεύεις" το Κιλκίς, όπως λες, ρίξε μια ματιά και στη μελέτη με τα τριγ. σημεία που σου έστειλα (Αν θυμάσαι??).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θυμαμαι, θα τα δω ξανα, ειχατε "πατησει" και χαμηλα εκτος απο ΓΥΣ;

και φυσικα δεν ειναι δικος μας ο καθηγητης, κανενα ΤΕΙ θα ειναι. Για να ειναι μαθημα ομως στη σχολη θα πρεπει πρωτα η ΓΥΣ+ΤΥ να διαθεσει τα στοιχεια της (οπως και συ εχεις πει σε φιλικο γκρουπ) και οχι να τα ψαχνουμε απο δω κ απο κει

Τα κοινα hatt(ΤΥ=παλαιου τριγωνισμου ΓΥΣ) για το νομο Κιλκις τα εχω ευτυχως εδω και καιρο σε excel μιας και η υπηρεσια προφανως τα "διερευσε" ατυπα σε ενα συνολικο αρχειο (οπως και του ν.Θεσσαλονικης), ενω για το νομο Σερρες μου εφυγαν τα χερια να τα πληκτρολογήσω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Μια ερώτηση γενικής φύσεως. Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα ποσταρίσματα. Και αυτό: https://greekarchivesinventory.gak.gr/index.php/hmsa-sd27-eqm8

Υπάρχει πείπτωση σε νησί κυκλάδων να υπάρχουν συντεταγμένες hatt της ΤΥΥΠ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορώ να απαντήσω, αλλά υποθέτω πως, αν υπάρχει στο έδαφος αυτού του νησιού κάποια διανομή της τοπογραφικής υπηρεσία, τότε σίγουρα θα υπάρχουν και σχέδια που έχουν προκύψει με κάποιο dadum της τοπογραφικής υπηρεσίας (μικρά φύλλα χάρτου Φ & λ κλπ, κλπ). Αν υπάρχει σε ένα τέτοιο νησί Τ. υ. ίσως να υπάρχουν και κάπου στα αρχεία τους τα σχέδια......... 

Γιατί δεν ονοματίζεις το νησί? 

Υ. γρ. Είμαι περίεργος να δω τι εξέλιξη θα έχει το θέμα αυτό!   

Link to comment
Share on other sites

Τελικά διανομές της υπηρεσία αυτής δεν υπάρχουν.

Σε πμ ευχαρίστως.

Τείνω στην άποψη ότι η εξάρτηση δεν ήταν εξάρτηση.

Σε συζητήσεις με άλλους εξαίρετους συναδελφους (διορθώστε με εάν κάνω λάθος/κατάλαβα λάθος) στις αρχές του 1980 έγινε νέα συνόρθωση της hatt (αυτές είναι οι συντεταγμένες που δίνει η γυσ σήμερα). Πριν το 1980 οι συντεταγμένες της hatt που αναφέρονται στο παλιό bessel από που μπορούν να προμηθευτούν;

Ακόμα και αν προμηθευτούν όμως , έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει άμεσος τρόπος μετασχηματισμού (όπως με τους συντελεστές οκχε) σε εγσα'87, παρα μόνο με χρήση κοινών σημείων μετασχηματιμού ομοιότητας κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.