Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση κέντρου φύλλου Hatt


Recommended Posts

Το ότι η ΓΥΣ στις αρχές της δεκαετίας του 1980 ξαναμέτρησε- ξαναυπολόγισε και έδωσε νέες τιμές στα Τριγ. σημεία είναι αλήθεια. Οι διαφορές στις τιμές έως και 7μ (κατα μέσο όρο 5μ).

Αυτό το γεγονός σίγουρα έιχε επιπτώσεις στις τιμές των συντ/νων και στις διανομές της τοπογραφικής Υπ. , αφού χρησιμοποίησε τα σημεία αυτά μαζί και τις πολλές πυκνώσεις που έκανε. 

Το θέμα είναι πολύπλοκο και δεν λύνεται μόνο με Μετασχηματισμό των σημείων.

Ξέρουμε όλοι (εγώ απλά θέλω να το πιστεύω) πως η τοπογραφική, για τις διανομές της, χώριζε το κάθε "μεγάλο" φύλο της ΓΥΣ σε 6. μικρά φύλλα και στα τριγωνομετρικά της, ακόμη και σ' αυτά της ΓΥΣ που χρησιμοποιούσε, έδινε αυτές τις τιμές που έβγαιναν υπολογιστικά από τους "πίνακες  Ρίζου".

Αυτοι οι πίνακες δεν είναι ευρέως διαδιδομένοι. Ίσως να υπάρχουν συν που δεν άκουσαν τίποτα γι' αυτούς.

Ήταν το βασικότερο εργαλείο της τοπογραφικής υπηρεσίας. (ίσως θα έπρεπε να το δίνουν ακόμη και οι σχολές). 

Έτσι κάνεις επάγγελμα και όχι ΜΟΝΟ με τα τα gps κλπ, κλπ. 

Έκανα, πριν κάποια χρόνια, να τα δώσω εδώ στο φόρουμ .... και βρήκα το μπελά μου.

Θα το προσπαθήσω και με την ευκαιρία αυτού το θέματος. 

ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ M. Ρίζου.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.