Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση Γεννήτριας σε Πίνακα


shredder88

Recommended Posts

καλημερα και καλη χρονιά να έχουμε!

νέος χρήστης αλλα παρακολουθω το φορουμ καιρο..

εχω παρει ενα Η/Ζ 2kva inverter μιας και είμαστε ορεινα και έχουμε διακοπες ρευματος και κατα συνεπεια κοβεται και η θερμανση και οι οικογενεια κρυωνει! 

ηθελα να την συνδεσω στον πινακα ομως για να αναβω και καποια φωτα εκτος απο τον λεβητα μιας και ειναι και 2Kva..ενας ηλεκτρολογος που εφερα η δεν ηξερε η δεν ηθελε οποτε με εγραψε ολιγον !

και μιας και εδω που ειμαστε δεν εχει και πολλους ηλεκτρολογους αποφασισα να ασχοληθω μονος μου..δεν ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων, ειμαι ηλεκτρολογος Η/Υ αλλα κατεχω καποια πραγματα και εχω κανει ενα σχεδιο να μου πειτε αν σκεφτομαι σωστα..

ΥΓ η γεννητρια ειναι τυπου inverter Και ο ουδετερος της ειναι floating neutral οπως λεγεται...οποτε για να παρεις ρευμα οπως της ΔΕΗ χρειαζεται και ουδετερογειωση Η/Ζ

δειτε την φωτο και πειτε μου αν κανω λαθος!

ευχαριστω εκ των προτερων οσους μπουν στον κοπο!

 

 

Photo_05-01-2019_1212.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης ειναι μεταγωγικος κ Οχι επαγωγικος!πριν το μεταγωγικό να βαλεις ενα διακοπτη να κόβει την παροχή τις ΔΕΗ κ ενα διακοπτη να κόβει την παροχή τις γεννήτριας! Επισεις δεν μπορεις να ασφαλισεισ Την 2 kva γεννήτρια με 40 A ασφαλεια  θελει αλλη γενική για την γεννήτρια η ασφαλειες πρεπει να μπουν πριν το μεταγωγικό!! Δλδ γενικός ΔΕΗ γενικός γεννήτριας ασφαλεια ΔΕΗ ασφαλεια γεννήτριας κ μετα μεταγωγικος ! Για την ασφαλεια γεννήτριας 10 A φτάνει  Αν η μεταγωγή γίνετε χειροκίνητα σωστά ειναι!!μετα το ρελε πας σε ασφαλειες κ μετα καταναλώσεις 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη φανταζζομαι οτι η μεταγωγη γινεται χειροκινητα το σχεδιο ειναι σωστο.

Η 40Α δεν ασφαλιζει την γεννητρια αλλα τον πινακα (εγκατασταση). Η γεννητρια λογικα έχει δική της ασφαλεια. Ο αγωγος συνδεσης γεννητριας - πινακα πρεπει να ειναι αναλογης διατομης.

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 12:17 ΜΜ, shredder88 said:

καλημερα και καλη χρονιά να έχουμε!

επισης 

On 5/1/2019 at 12:17 ΜΜ, shredder88 said:

εχω παρει ενα Η/Ζ 2kva inverter μιας και είμαστε ορεινα και έχουμε διακοπες ρευματος και κατα συνεπεια κοβεται και η θερμανση και οι οικογενεια κρυωνει! 

 λαθος επιλογη γεννητριας .....τρομακτικα μικρη ....αλαξετην .....το σχεδιο ειν σωστο.......το λαθος που κανει αρκετος κοσμος  στην επιλογη γεννητριας ειναι οτι υπολογιζουν την  ισχυ λειτουργιας των συσκευων  κ οχι την εκκινηση τους ....απο το δυκτιο του δεδδηε μπορουμε να τραβηξουμε στιγμιαια  αρκετα ampere  χωρις να ''γωνατηση'' η ταση & hz ,  δλδ, τοσα ampere  οσα χρειαζονται για την εκκινηση μιας συσκευης , αυτο το πλεονεκτιμα δεν το εχουμε με μια γεννητρια 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ως (παντελώς) άσχετος ρωτάω:

  1. Μπορεί να γίνει σύνδεση γεννητρίας (που θα βρίσκεται στον εξώστη κατοικίας) με τον κεντρικό πίνακα;
  2. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, θα ανάβω την γεννήτρια, και μέσω της ανωτέρω διασυνδέσεως, η γεννήτρια θα τροφοδοτεί με ρεύμα το σπίτι.
  3. Δεν μιλάω για όλα τα φορτία - ίσα να υποστηρίζει τον φωτισμό του σπιτιού, το ψυγείο και τηλεόραση - υπολογιστή.
  4. Η διασύνδεσις γεννητρίας - πίνακος θα είναι με "μόνιμο" καλώδιο, ή όταν ενεργοποιώ την γεννήτρια θα "κουμπώνω" την πρίζα στον πίνακα (sorry για την ασχετοσύνη) ;
Link to comment
Share on other sites

1. ναι (για τη θέση επιφυλάσσομαι)

2. οκ

4.  ότι θέλεις. Απλά να καταλάβεις τι σημαίνει "πρίζα" (ειδικά σε 3Φ)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @maneni για την απάντηση.

1. Γιατί όμως επιφυλάσσεσαι; Ο εξώστης "στεγάζεται" από τον παραπάνω εξώστη.

4. Μπορείς να παραθέσεις κάποια φωτογραφία (ή σύνδεσμο) για να καταλάβω;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, gp1 said:

Γιατί όμως επιφυλάσσεσαι; Ο εξώστης "στεγάζεται" από τον παραπάνω εξώστη.

Και σιλανσιέ να βάλεις στην εξάτμιση, αν δεν έχεις τη γεννήτρια μέσα σε ηχομονωμένο, ή τουλάχιστον κλειστό δωμάτιο θα σε πάρουν οι γείτονες με τις πέτρες. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς έθεσα την παράμετρο "ηχομόνωση" ως παράγοντα προσοχής και όχι απαγόρευσης. Και το κλειστό δωμάτιο είναι συμβουλή και όχι προδιαγραφή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.