Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο γραφείο αρχιτέκτονα


giannisp

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους στο forum ειμαι και εγω νεος μηχανικος και ετοιμαζω το νεο μου γραφειο,γνωριζεται τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?πρεπει να δηλωσω καποια επωνυμια?

οσο αναφορα την αρχη πως πιστευεται οτι ειναι ο καλυτερος τροπος δημιουργιας πελατολογιου με διαφιμηση

ευχαριστω εκ των προτερων

γιαννης π.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στο forum giannisp και καλή αρχή στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

 

Εφόσον είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχεις μια εταιρία Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε. ή κάποιας άλλης νομικής μορφής δεν χρειάζεσαι επωνυμία.

Από εκεί και πέρα μπορείς να χρησιμοποιείς άμα θέλεις στις κάρτες σου στα διαφημιστικά σου φυλλάδια κλπ αλλά αν δεν την έχεις κατοχυρώσει και τη χρησιμοποιεί ήδη κάποιος άλλος μπορεί να σου κάνει αγωγή ζητώντας αποζημίωση και να σου απαγορεύσει τη χρήση την επωνυμίας με την οποία θα έχεις γίνει γνωστός.

 

Γνωστοποίησε σε όσο περισσότερο κόσμο μπορείς την επαγγελματική σου παρουσία, το τι ακριβώς κάνεις κλπ.

Μέσα για να το κάνεις αυτό είναι και η διαφήμιση και οι κοινωνικές σχέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

χαρη ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου και την βοηθεια σου.

σκεφτομαι να στειλω ενα φυλλαδιακι σε ολους τους γνωστους και φιλους μεσω ταχυδρομειου γραφοντας τους οτι ειμαστε ενα νεο γραφειο κλπ καθως και emαil με το ιδιο σκεπτικο πως σου φαινεται η ιδεα ή μηπως ειναι λιγο κιτς τροπος για διαφημιση αρχιτεκτονικου γραφειου?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις επαγγελματική δουλειά θα απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία του χώρου, marketing και διαφήμισης.

Εγώ ό,τι και να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Χάρη από ότι ξέρω, δεν επιτρέπεται διαφήμιση σε Μηχανικούς μελετητές.

Μόνο σε κατασκευαστές.

Και με διαφημιστές που μίλησα ήταν λίγο περίεργο το θέμα.

Εγώ ψαχνόμουν για διαφήμιση σε εφημερίδα-ράδιο.

Ακόμα και ταμπέλα στο γήπεδο του χωριού μου είχα πρόβλημα να βάλω.

 

Τώρα ένα φυλλάδιο δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, δεν το γνώριζα.

Από ποιον απαγορεύεται, φαντάζομαι από το ΤΕΕ;

Ανάλογη απαγόρευση ισχύει πχ για τους οδοντίατρους από το σύλλογό τους αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι σύννομα ή μη.

Αν δηλαδή κάποιος προσφύγει στα δικαστήρια τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum giannisp και καλή αρχή στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

 

Εφόσον είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχεις μια εταιρία Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε. ή κάποιας άλλης νομικής μορφής δεν χρειάζεσαι επωνυμία.

Από εκεί και πέρα μπορείς να χρησιμοποιείς άμα θέλεις στις κάρτες σου στα διαφημιστικά σου φυλλάδια κλπ αλλά αν δεν την έχεις κατοχυρώσει και τη χρησιμοποιεί ήδη κάποιος άλλος μπορεί να σου κάνει αγωγή ζητώντας αποζημίωση και να σου απαγορεύσει τη χρήση την επωνυμίας με την οποία θα έχεις γίνει γνωστός.

 

Γνωστοποίησε σε όσο περισσότερο κόσμο μπορείς την επαγγελματική σου παρουσία, το τι ακριβώς κάνεις κλπ.

Μέσα για να το κάνεις αυτό είναι και η διαφήμιση και οι κοινωνικές σχέσεις κλπ.

 

να σε ρωτησω :

 

1.πως μπορεις να διαπιστωσεις αν η επωνυμια του γραφειου σου(χωρις να δημιουργεις εταιρια) χρησιμοποιειται απο αλλον?

 

2.η εταιρια εχει φορολογικες ελαφρυνσεις σε σχεση με ενα απλο γραφειο?

Link to comment
Share on other sites

1. Ζητάς από ένα δικηγόρο να στο βρει. Νομίζω ότι τα εμποροβιοτεχνικά επιμελητήρια έχουν λίστες. Υπάρχουν τοπικές και εθνικές λίστες με τα ονόματα. Οι δεύτερες υπερισχύουν των πρώτων.

 

2. Ρωτάς έναν λογιστή και να είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.κατι τελευταιο:

 

για την κατοχυρωση επωνυμιας γραφειου(οχι εταιριας) πληρωνεις καποια ετησια συνδρομη?

 

χαζη ερωτηση μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Για να κατοχυρώσεις το όνομα σε τοπικό επίπεδο θα πρέπει να γίνεις μέλος του Επιμελητηρίου της περιοχής σου , πληρώνοντας φυσικά την αντίστοιχη συνδρομή.Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα κατόπιν συμβουλής από τον λογιστή.Αυτό σου διασφαλίζει ότι σε επίπεδο νομού το όνομα δεν χρησιμοποιείται από άλλον.Επίσης αυτό που κατοχυρώνεται με αυτόν τον τρόπο είναι μόνο το όνομα και όχι το λογότυπο.Αν θες να κατοχυρώσεις λογότυπο σε πανελλήνιο επίπεδο θα πρέπει να το κάνεις μέσω του Υπουργείου Εμπορίου με πιο πολύπλοκη διαδικασία και περισσότερα έξοδα.Τέλος νομίζω ότι αξίζει να το κάνεις (σε τοπικό επίπεδο σε πρώτη φάση) έστω και αν η επιχείρηση σου είναι ατομική γιατί θα καθιερωθείς με αυτό το όνομα στην αγορά και αν μελλοντικά θελήσεις να δημιουργήσεις μια εταιρεία (οπότε λογικά θα κρατήσεις το ίδιο όνομα) θα είσαι ευυκολότερα αναγνωρίσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.