Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πτώση ρελέ διαφυγής από λέβητα φυσικού αερίου


kostasgr

Recommended Posts

Καλησπέρα στους συναδέλφους.

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός που ασχολούμαι με IT και δεν έχω ασχοληθεί ούτε με ηλεκτρολογικά έργα ούτε με μηχανολογικά/θέρμανσης. Θα δημοσιεύσω το έρωτημα εδώ, καθώς αφορά ηλεκτρολογική συμπεριφορά συστήματος φυσικού αερίου και θεωρώ ότι μπορεί κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με συστήματα θέρμανσης να έχει πέσει σε κάτι παρόμοιο.

Σε σπίτι που κατέχουμε και νοικιάζουμε οικογενειακώς στη Θεσσαλονίκη, εγκαταστήσαμε ατομικό λέβητα φυσικού αερίου BAXI compact μόλις το περασμένο φθινόπωρο, σε εξωτερικό μπαλκόνι.

Τώρα με τα βαριά κρύα έχει εμφανιστεί το εξής θέμα στον ενοικιαστή.
Όταν η θερμοκρασία χώρου φτάνει τους 24 βαθμούς κελσίου (τού αρέσει να το «μπουμπουνίζει»), πέφτει το ρελέ διαφυγής στον πίνακα της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.
Δεν έχω πάει να διαπιστώσω το πρόβλημα από κοντά, επειδή μένω σε άλλη πόλη.
Το πρόβλημα δεν μού έχει αναφέρει να συμβαίνει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Σε πρώτη φάση κάνω διερεύνηση, συλλέγοντας στοιχεία συμπεριφοράς.
Έστειλα και ηλεκτρολόγο, ο πίνακας δεν έχει πρόβλημα και το ρελέ διαφυγής είναι μόλις 1-2 χρόνων, καινούριο Legrand, για να λέγαμε ότι έχει αυτό πρόβλημα.
Σε επόμενη φάση, θα στείλω την εταιρεία που εγκατέστησε το λέβητα φυσικού αερίου να παρατηρήσει τί συμβαίνει.

Θα ενδιαφερόμουν να ακούσω τυχόν παρόμοιες εμπειρίες ή απόψεις για το πού μπορώ να κατευθύνω τη διερεύνηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.