Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαίθριος χώρος στάθμευσης σε αδόμητο οικόπεδο


ALDI

Recommended Posts


Καλή χρονιά!Γνωρίζει κάποιος συναδελφος σε αδόμητο οικόπεδο, (υπήρχε ένα προσφυγικό που κατεδαφίστηκε) χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία, για να το καλύψει με τέντα ο ιδιοκτήτης και να το κάνει υπαίθριο χώρο στάθμευσης για το επαγγελματικό φορτηγό του;Ή μόνο τοπογραφικό,συμβολαιογραφική πράξη και μετά κατάθεση δικαιολογητικών στην Νομαρχία για τα σήματα;(Βάσει του άρθρου 11 του ΝΟΚ παρ.2ιγ δεν μπορώ να βγάλω άδεια δόμησης για στέγαστρο ελαφριάς κατασκευής γιατί μέγιστο ύψος είναι 2,60μ και εγώ θέλω καθαρό ύψος τουλάχιστον 4,00μ.Ασε που θέλει υποχρεωτική φύτευση και μήκος max το μισό των πλευρών που εφάπτεται.....μιλάμε για οικόπεδο επιφάνειας 71,00μ2!!! ).Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Ο τίτλος διορθώθηκε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

 
 
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάμε για οικοδομήσιμο οικόπεδο.

Περίφραξη και στέγαστρο μπορείς να κάνεις με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Στη νομαρχία για ποιό λόγο θα πας; Θα βγεί κάποια άδεια λειτουργίας στο χώρο αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας Δήμο και να πάρεις πινακίδες σου ζητούν μελέτη απότμισης που στο 95% των περιπτώσεων είναι πρακτικά αδύνατον να την εκδόσουν..Κατά τα λοιπά ναι, όπως τα είπε η Δανάη.

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 5:55 ΜΜ, ALDI said:


.... (υπήρχε ένα προσφυγικό που κατεδαφίστηκε) ...


 

 
 

ή κατεδάφιση έγινε με άδεια.... ή μπα ή πολύ παλιά έπεσε?

 

(Γενικά τα προσφυγικά είναι ειδική περίπτωση το ιδιοκτησιακό και πολεοδομικό καθεστώς που τα διέπει για την γη μόνη της... και παει ανάλογα την περιοχή κλπ)

 

 

Υ.Γ.

αν με άδεια η κατεδάφιση το τοπογραφικό πρόσφατο? αρτιότητες κλπ τί γράφει?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Didonis said:

ή κατεδάφιση έγινε με άδεια.... ή μπα ή πολύ παλιά έπεσε?

(Γενικά τα προσφυγικά είναι ειδική περίπτωση το ιδιοκτησιακό και πολεοδομικό καθεστώς που τα διέπει για την γη μόνη της... και παει ανάλογα την περιοχή κλπ)

Υ.Γ.

αν με άδεια η κατεδάφιση το τοπογραφικό πρόσφατο? αρτιότητες κλπ τί γράφει?

Η κατεδάφιση έγινε μετά από έκθεση επικινδύνου της πολεοδομίας....έχω και την βεβαίωση.

Τα προσφυγικά που έχουν παραχωρητήριο,  θεωρούνται άρτια  και οικοδομήσιμα με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν παραχωρήθηκαν  ή με τις  τυχόν  μικρότερες ή μεγαλύτερες που έχουν  στην  πραγματικότητα, εφόσον  η μεταβολή αυτή δεν οφείλεται σε μεταβιβάσεις.

 

4 ώρες πριν, danaikaterina said:

Υποθέτω ότι μιλάμε για οικοδομήσιμο οικόπεδο.

Περίφραξη και στέγαστρο μπορείς να κάνεις με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Στη νομαρχία για ποιό λόγο θα πας; Θα βγεί κάποια άδεια λειτουργίας στο χώρο αυτό;

Οχι....δυστυχώς αδόμητο οικόπεδο θέλει άδεια δόμησης.

Νομαρχία πας για να κάνεις αίτηση να πάρεις σήματα στάθμευσης και νομίζω και για την ''καταπάτηση'' τμήματος πεζοδρομίου (για την είσοδο του αυτοκινήτου στο οικόπεδο)

 

On 8/1/2019 at 5:55 ΜΜ, ALDI said:

Βάσει του άρθρου 11 του ΝΟΚ παρ.2ιγ δεν μπορώ να βγάλω άδεια δόμησης για στέγαστρο ελαφριάς κατασκευής γιατί μέγιστο ύψος είναι 2,60μ και εγώ θέλω καθαρό ύψος τουλάχιστον 4,00μ.

Ακυρο!!!!!Αυτό το άρθρο είναι όταν δεν υπολογίζεται στην δόμηση το στέγαστρο!!!!!!!!!!!Αρα στην περίπτωση μου.....άδεια δόμησης και το στέγαστρο υπολογίζεται και σε δόμηση και σε κάλυψη(έτσι μου είπε άλλος συνάδερφος)

 

Oι συνεχόμενες παραθέσεις απαγορεύονται. Τα μηνύματά σου, έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι το οικόπεδο είναι αδόμητο δεν απαγορεύει την έκδοση μικρής κλίμακας για εργασίες που προβλέπονται σε αυτήν με τον αντίστοιχο περιορισμό στον προϋπολογισμό.

Τα στέγαστρα (υπο προϋποθέσεις δεν προσμετρώνται σε κάλυψη και δόμηση ως κατασκευές του άρθρου 17 (διάβασε προσεκτικά το ΝΟΚ)

Αν δεν καλύπτονται οι προϋποθέσεις των παραπάνω τότε ναι θα χρειαστεί οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ALDI said:

... να πάρεις σήματα στάθμευσης και νομίζω και για την ''καταπάτηση'' τμήματος πεζοδρομίου (για την είσοδο του αυτοκινήτου στο οικόπεδο)

Απότμησης συνάδερφε, όχι καταπάτησης :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, yian said:

Απότμησης συνάδερφε, όχι καταπάτησης :D

:D....Γιαυτό και τα εισαγωγικά....''καταπάτησης''.Δεν ήμουν σίγουρη ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα. Εξετάζω τη δυνατότητα δημιουργίας υπαίθριου χώρου στάθμευσης επαγγελματικών οχημάτων επιχείρησης σε (αδόμητο) γήπεδο εκτός σχεδίου το οποίο είναι μη άρτιο. Η στάθμευση είναι για ίδια χρήση των οχημάτων της επιχείρησης, οπότε πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα αδειοδότησης λειτουργίας ως χώρος στάθμευσης. Επίσης, το γήπεδο είναι τυφλό και η πρόσβαση γίνεται σε αυτό μέσω δουλείας η οποία καταλήγει σε δημοτική οδό και οριακά σε επαρχιακή οδό. Δηλαδή τα 2,5 μ πλάτος της δουλείας εφάπτονται στην αφετηρία δημοτικής οδού η οποία συμβάλει με επαρχιακή. Το ερώτημα μου είναι αν χρειάζεται είσοδος έξοδος, μιας και η δουλεία είναι ιδιοκτησία τρίτου, οπότε πως να κάνω την οποιαδήποτε διαμόρφωση ; Επίσης, το γεγονός ότι το γήπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο πιστεύω ότι δεν με εμποδίζει στο να βγει άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη του χώρου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.