Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία καλωδίωσης δεη


Gekatsa

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά 

Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα... Έχω ένα πρόβλημα 

Αγόρασα μια οικοδομή που βρίσκεται στα επιχρίσματα... Το καλώδιο της παροχής ρεύματος  του γείτονα περνάει απ την πρόσοψη μου. Όταν είχε περάσει το καλώδιο το σπίτι μου ήταν στα μπετά κ μετά σοβατίστηκε με αποτέλεσμα το μισό καλώδιο να είναι μέσα στο σοβά.... 

Επιτρέπεται αυτό βάση νόμου;; γιατί από δεδηε μου λένε ναι, αν λοιπόν επιτρέπεται υπάρχει κάπου ο νόμος αυτός; γιατί ο μηχανικός μου, μου λέει ότι δεν επιτρέπεται

και αν ναι μόλις ξεκινήσουν εργασίες δεν θα υπάρξει φόβος ή πρόβλημα να τινάξει κάποιον το ρεύμα; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κατά 99,9% τα καλώδια των εγκαταστάσεων κτιρίων είναι "εντός των σοφάδων"

ας σου εξηγήσει ο μηχανικός σου γιατί "δεν επιτρέπεται"

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, stayros said:

Από την κολώνα οδεύει στο στο διπλανό σπίτι και μπαίνει μες το σοβά σου;

Αυτό ακριβώς ανεβαίνω εκεί τώρα θα σας ανεβάσω φώτο 

 

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω γραπτή αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για απομάκρυνση του καλωδίου και πίεσε να απαντήσουν γραπτά και γρήγορα, όπως είναι υποχρεωμένοι ...

κάτσε να δεις πόσο διαφορετική είναι η γραπτή απάντηση από την προφορική !!!!

*** Ανυπομονώ να δω τη φωτογραφία, αλλά και την απάντηση.....

Edited by ppanag
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση, τοποθετήθηκε χαλκοσωλήνας (μπορει να σιδηροσωλήνας αλλα έχει μεγαλύτερη αντίσταση) με ισοδυναμική σύνδεση , τοποθετημένος με στηρίγματα σε απόσταση από το τοίχο ώστε να σοβατιστεί η πίσω πλευρά, και εντός αυτού πέρασε ο σωλήνας. Με την περιγραφή που έκανες, λογικά θα περνάει υγρασία στην ασυνέχεια του επιχρίσματος λόγω του καλωδίου. Πάντως πριν το επίχρισμα θα έπρεπε να κάνετε αίτηση στην ΔΕΗ για προσωρινή εστω απομάκρυνση του καλωδίου ώστε να εκτελεστούν σωστά οι εργασίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την ανεβάζει με τίποτα την φώτο, μου βγάζει πρόβλημα... Θα ξαναπροσπαθησω... 

Έχω κάνει αίτηση στην δεδδηε, ήρθε σήμερα μια κοπέλα κ έλεγξε, μου είπε ότι μπορεί να περάσει μ αυτό τον τρόπο (είναι νόμιμο δηλαδή) επειδή όμως πρέπει να γίνουν εργασίες μπορούν να κάνουν προσωρινή απομάκρυνση αν δεν βάλουν κολώνα για να περάσει εναέρια...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.