Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη Μηχανολόγου σε δήλωση οριστικής υπαγωγής


Recommended Posts

καλησπέρα, έχω μια παλιά δήλωση Ν.4178/13 σε οριστική υπαγωγή χωρίς ανεβασμένα αρχεία. Πηγαίνοντας να ανεβάσω τα αρχεία συνειδητοποίησα ότι δεν είχα προσθέσει το Μηχανολόγο Μηχανικό τότε και δεν μπορώ να το κάνω τώρα. Μπορώ να ανεβάσω την έκθεση Η/Μ χωρίς να υπάρχει Μηχανολόγος στην ομάδα έργου (υποθέτω πως όχι)? Τι άλλο μπορώ να κάνω (π.χ. αίτημα να ανοίξει ξανά η δήλωση)?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναγκαστικά θα ανοίξεις την δήλωση και θα προσθέσεις Μηχανολόγο για να μπορέσεις να ανεβάσεις την τ.ε. Δεν γίνεται αλλιώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς δυστυχώς. Υπάρχουν 2 εναλλακτικές:

Α) Εφόσον δεν εχεις δώσει βεβαίωση: Να ζητήσεις να γυρίσει η δήλωση

Β)Εφόσον εχεις δώσει βεβαίωση. Να μη γυρισεις πίσω τη δήλωση και μπερδευτούν τα πράγματα.

Να ανεβάσει στο πεδίο της τ.ε μηχανικού την τ.ε του μηχανολογου με κατάλληλη επεξήγηση καθώς και το

απυ της αμοιβής του μηχανολόγου. Δε νομίζω οτι θα έχεις κάποιο θέμα κι ας φαίνεται ώς εναππομείνανα αρχείο 1 

για πληρότητα.

 

Υ.Γ Εχω κάνει και τα 2.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ δύο δηλώσεις με μηχανολόγο . Το ένα είναι ένας μικρός ημιυπαίθριος 6 τμ που δεν αλλάζει κάτι στον πίνακα και το άλλο υπόγειο καταστήματος σε αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια . Θα μπορούσα να κάνω δήλωση ότι δεν απαιτείται και να το ανεβάσω στην τεχνική έκθεση , τουλάχιστον για τον ημιυπαίθριο ?

Η απαιτείται δήλωση μηχανολόγου σε κάθε περίπτωση ?  

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178/2013 αναφέρει χαρακτηριστικά: "...... Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, αν υπάρχουν για κάθε μεμονωμένη αυθαίρετη κατασκευή, εξαιρουμένων των κατοικιών, καθώς και για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια που δεν έχουν χρήση κατοικίας. Η ως άνω τεχνική έκθεση δύναται να υποβάλλεται εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου".

Δηλαδή, εφόσον η δήλωση αναφέρεται σε ακίνητο με είδος χρήσης "υπηρεσίες", ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ κι ανεξαρτήτως από το είδος των δηλούμενων αυθαιρεσιών, υποβάλλεται και Τεχνική Έκθεση Ηλεκτρομηχανολόγου.

Τους χαιρετισμούς μου ΒΑS..

P.S. "Bλακώδης" νομοθετική αντιμετώπιση, αλλά νομίμως δεν γίνεται να πράξουμε διαφορετικά....Ας βγάλει και κανένα extra ευρώ ο συνάδελφός μας ο ηλεκτρομηχανολόγος...

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.