Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας - Μονοφασική ή Τριφασική παροχή


nikos1982

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω μπει στο προγραμμα εξοικονομω. Στο σπιτι που θα μπει η αντλια εχω μονοφασικο ρευμα. υπαρχουν αντλιες που σταματανε την λειτουργια τους οταν λειτουργει καποια αλλη συσκευη και μετα ξεκινανε οταν σταματησει η εξτρα συσκευη?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Α.Θ. που από μόνη της να έχει τέτοιο αυτοματισμό δεν υπάρχει.

Με έξτρα αυτοματισμό μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.

Το καλύτερο είναι να αλλάξετε την παροχή σας σε τριφασική.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, antloukidis said:

Α.Θ. που από μόνη της να έχει τέτοιο αυτοματισμό δεν υπάρχει.

Με έξτρα αυτοματισμό μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε.

Το καλύτερο είναι να αλλάξετε την παροχή σας σε τριφασική.

απλως η τριφασικη παροχη θελει εξτρα 1500 ευρω και ειναι αρκετα αν μπορω να βαλω τετοιο αυτοματισμο και να υπαρχει σωστη λειτουργια της αντλιας με αντιστοιχη παροχη σωστης θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, pegiavass said:

Αυτό που σκέφτεσαι ίσως γίνεται, και ίσως να είναι η οικονομική λύση που ψάχνεις, σωστή λειτουργία όμως δεν το λες...

σαν σωστη λειτουργια το αναφερω απο την πλευρα οτι αν σταματησει η αντλια για 1-2 ωρες που θα μαγειρευει καποιος και θα εχει σκουπα ηλεκτρικη δεν γινεται κατι, επειδη θα καιει ολη την ημερα. φανταζομαι οτι δεν θα υπαρχει μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας. 

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά μπορεί να γίνει πολύ εύκολα. Ωστόσο, είναι πολύ λανθασμένη ενέργεια. Δεν μπορεί η Α/Θ να σταματά όποτε θέλουμε, γιατί τότε το σπίτι θα μένει κρύο. Η λύση είναι επαύξηση φορτίου ή τριφασικό ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kcher said:

Τεχνικά μπορεί να γίνει πολύ εύκολα. Ωστόσο, είναι πολύ λανθασμένη ενέργεια. Δεν μπορεί η Α/Θ να σταματά όποτε θέλουμε, γιατί τότε το σπίτι θα μένει κρύο. Η λύση είναι επαύξηση φορτίου ή τριφασικό ρεύμα.

επαυξηση φορτιου τι σημαινει;

Link to comment
Share on other sites

μπωρεις να κανεις αντικατασταση παροχης απο μονοφασικο σε ΝΟ1 τριφασικο η παροχη αυτη ειναι οικονομοκοτερη απο την παροχη ΝΟ2 απλα η ασφαλειες του μετρητη θα ειναι 25Α και οχι 35Α που ειναι τις παροχης ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

τελικά μια και έχουν γίνει αρκετα εξοικονομώ , στην πράξη μπαίνουν μονοφασικές Α/Θ σε μονοφασικό απλό ρεύμα (25Α συμφωνημένη ισχύ πάνω στο λογαριασμό ρεύματος, 40αρα ασφάλεια στον πίνακα)? Αν βάλατε μέχρι ποιά ισχύ και τιμ σπίτι κάλυπτε περίπου?

Τι κάνατε σε αυτές τις περιπτώσεις? Τους βάλατε να κάνουν τριφασικό? (που σε πολυκατοικία είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει)

Link to comment
Share on other sites

Τί έχω κάνει ΕΓΩ έχω βάλει αμπερόμετρο στη κεντρική παροχή οπότε έχω εικόνα τί ρεύμα περνάει. Στη πράξη η αντλία είναι στα 6-8Α οπότε βλέπω οτι έχω πολύ πράμα ακόμα. Ανοίγω κ κουζίνα π΄χ΄κ έχω άλλα 10Α, 20-22 Α τραβάει μόνο κανα τέταρτο αφού τν ανοίξω μέχρι να ζεστάνει τα νερά, κ απλά ξέρω οτι τώρα δεν ανοίγω θεμροσίφωνα. Θα ανοίξω θερμοσίφωνα με κλειστή κουζίνα π,χ μετά από 15-20 λεπτά που θα ζεσταθεί το νερό κ θα κλείσω θερμοσίφωνα. Αυτά με τις αλχημείες στις ασφάλειες καλό είναι να μη τα συζητάμε καν εκτός κ αν μας πεί ο ηλεκτρολόγος οτι είναι ΟΚ. εμένα προσωπικά με στραβοκοίταξαν όσοι έχω καλή σχέση.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.