Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανακαίνιση σπιτιού


Esss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να κάνω μια ριζική ανακαίνιση σε ένα παλιό διαμέρισμα που έχω

Θα αλλαχτούν τα πάντα, συμπεριλαμβανόμενων και των ηλεκτρολογικών-υδραυλικών εγκαταστάσεων, χωρίς όμως να πειραχτεί δομικά το διαμέρισμα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

-Ποια η εμπλοκή του αρχιτέκτονα και ποια του μηχανικού που θα αναλάβει την εκπόνηση?

-Έχω λόγο να αφήσω την επίβλεψη στον αρχιτέκτονα, εφόσον ο μηχανικός είναι άτομο της εμπιστοσύνης μου?

-Πόσα χρήματα είναι λογικό να δώσω σε αρχιτέκτονα που θα μου κάνει τα αρχικά σχέδια συν τα φωτορεαλιστικά? Το σπίτι είναι λίγο παραπάνω από 150τ.μ.

 

Η επιλογή και η αγορά των υλικών θα γίνει απευθείας από μένα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BAS said:

Αφού έχεις μηχανικό της εμπιστοσύνης σου , απευθύνσου σε αυτόν . Τι περιμένεις να σου πούμε εδώ ? 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Νομίζω πως τα ερωτήματα που θέτω είναι σαφή.

Αν κάποιος θέλει να μου πει την άποψη του, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Απόψεις ζητάω, γιατί δεν είμαι γνώστης.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικός της εμπιστοσύνης σου είναι πολιτικός μηχ. μπορεί κάλλιστα να επιβλέψει τα αρχιτεκτονικά.

Τα ηλεκτρομηχανολογικά όμως, ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις σύγχρονες εγκαταστάσεις (smart home κλπ), μάλλον θα του είναι εντελώς άγνωστα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν ο μηχανικός της εμπιστοσύνης σου είναι πολιτικός μηχ. μπορεί κάλλιστα να επιβλέψει τα αρχιτεκτονικά.

Τα ηλεκτρομηχανολογικά όμως, ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις σύγχρονες εγκαταστάσεις (smart home κλπ), μάλλον θα του είναι εντελώς άγνωστα. 

Έτσι είναι, Πολιτικός Μηχ. είναι με τεχνικό γραφείο που ειδικεύεται σε ανακαινίσεις.

 

Μέσα στη βδομάδα θα γίνει ένα ραντεβού, γιατί μετά το ξήλωμα, θα πρέπει να ξεκινήσουμε με τις εγκαταστάσεις υδραυλικών και ηλεκτρομηχανολογικών.

Οι οποίες σωστά μαντεύεις ότι θα γίνουν στα πλαίσια του smart home.

 

5 ώρες πριν, Directionless said:

Πάρε τρεις προσφορές, κανόνες της αγοράς. 

Σαφώς!

Μέσα στη βδομάδα θα κάνω ραντεβού ώστε να τεστάρω και τα νερά.

 

Όπως ανέφερα δεν έχω καθόλου εικόνα, αλλά σκοπεύω να ασχοληθώ σε τέτοιο βαθμό ώστε να αποκτήσω άποψη και να μπορέσω να αποφύγω τις κακοτοπιές.

Επειδή μιλάμε για ριζική ανακαίνιση, το συνολικό κόστος κάθε άλλο παρά αμελητέο θα είναι και δεν σκοπεύω να ξοδέψω χαβαλέ χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ....

ο πολιτικος μηχανικος μπορει να επιβλεψει και γενικα να σε βοηθησει στα περισσοτερα μεχρι να σου παραδωθει το σπιτι. Ο Αρχιτεκτονας μπορει να σε βοηθησει ως πιο ειδικος στη εσωτερικη διακοσμηση και εφαρμογη υλικων στο σπιτι σου. Για τα smart... ενα ειδικος σε τετοια θεματα ηλ. μηχ σιγουρα θα ηταν καλυτερα. Ομως θα πρπει να πληρωθουν για την δουλεια τους...αλλα πιστεψε με στο τελος θα εχεις πληρωσει λιγοτερα!!!!

Συμβουλη μου ...χρησιμοποιησε τους ολους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Esss

όλα τα παραπάνω που σε συμβούλεψαν είναι ολόσωστα !!! Όπως λέει και ο gio το καλύτερο είναι να είχες και τις 3 ειδικότητες στην επίβλεψη....

Η εμπειρία του καθενός, στην κατασκευή θα σου είναι πολύτιμη και εννοείται ότι αξίζει να την πληρώσεις...

Εκτός από προσφορές για τιμή (που συμφωνώ να πάρεις τουλάχιστον 3 ... "νόμος της αγοράς") προσπάθησε να μάθεις και για τις δυνατότητες του καθενός...

Είναι πάρα πολλά τα πεδία που εμπλέκονται σε μια κατασκευή και εφόσον ξεφεύγεις από τις φτηνές και τετριμμένες λύσεις, θα χρειαστείς αρκετή τεχνογνωσία έμπειρων μηχανικών.

"Σημειωτέον οι φτηνές λύσεις στην κατασκευή είναι πάντα ακριβές έως πολύ ακριβές στην χρήση."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gio said:

Φιλε ....

ο πολιτικος μηχανικος μπορει να επιβλεψει και γενικα να σε βοηθησει στα περισσοτερα μεχρι να σου παραδωθει το σπιτι. Ο Αρχιτεκτονας μπορει να σε βοηθησει ως πιο ειδικος στη εσωτερικη διακοσμηση και εφαρμογη υλικων στο σπιτι σου. Για τα smart... ενα ειδικος σε τετοια θεματα ηλ. μηχ σιγουρα θα ηταν καλυτερα. Ομως θα πρπει να πληρωθουν για την δουλεια τους...αλλα πιστεψε με στο τελος θα εχεις πληρωσει λιγοτερα!!!!

Συμβουλη μου ...χρησιμοποιησε τους ολους.

 

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.

 

Εννοείται πως θα πληρωθούν όλοι για τη δουλειά τους. Μην μιλάμε για τα αυτονόητα!!

Δεν θέλω να κάνω τσιγκουνιές. Αυτό που θέλω είναι να γίνει σωστή δουλειά, όσο πιο λογικά/οικονομικά γίνεται και να μη με 'δαγκώσουν'

Link to comment
Share on other sites

η εμπλοκή του Αρχιτέκτονα είναι ότι κάνει τα σχέδια λίγο καλύτερα από τους άλλους, μπορεί να δει χώρους εκεί που δεν βλέπεις, λύσεις εκεί που δεν ξέρεις. Ενοείται ότι κάνει καλύτερα το σπίτι από Πολιτικό Μηχανικό, Αρχιτεκτονική διαμόρφωση κατοικίας αυτός έχει σπουδάσει να κάνει. Εργονομικά, λειτουργικά είναι οι τομείς του ενδιαφέροντος του.

Ορισμένοι κάνουν και την επίβλεψη, μάλιστα οι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί του ΕΜΠ - ξέρω εγώ - είναι και Μηχανικοί. Και δομική μηχανική έχουν διδαχτεί και τεχνολογία υλικών και εμπειρικά όταν ξέρουν πολλά ξέρουν πολλά. Θα πρότεινα το άτομο να έχει εμπειρία και αφού σκοπεύεις να κάνεις μια καλή δουλειά μην παρακάμψεις τον Αρχιτέκτονα.

Η γνώμη μου είναι ότι είναι ο πρώτος που εμπλέκεται με το σχεδιασμό, ο πρώτος που συμβουλεύει σωστά με σχέδια, εως σχέδια λεπτομερειών όσον αφορά μια ανακαίνιση. Ισως γραφείο τεχνικού ο οποίος επίβλεψη εργασίας θα κάνει να έχεις. Απο Αρχιτέκτονα αρχίζεις όμως πάντα.

Και ο Θεός ο μεγάλος Αρχιτέκτονας ονομάζεται. Η αρχή και το τέλος (το "Α" και το "Ω" λεγεται "Εγω υμην" ) Χωρίς σχέδια (και σχέδια ειδικού) μην πας πουθενά. Ακόμα υπάρχει η μελέτη εφαρμογής, που λεπτομέρειες σχεδιάζονται σε κλίμακα ως 1:1 ώστε να υπάρχει το καλό αισθητικο αποτελεσμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.