Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΑΠ - ΔΕΗ


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάρω κάτι σαν απόδειξη του συνόλου των πληρωμών ΤΑΠ απο τη ΔΕΗ? Κάπου είχα διαβάσει οτι πρέπει να ζητήσω παραστατικό τι έχω πληρώσει για ΤΑΠ απο τη ΔΕΗ. Πήγα στη ΔΕΗ αλλά δεν γνώριζαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

[υποθετω οτι σαν ενοικαστης  ψαχνεις να βρεις τι πληρωνεις για  το ΤΑΠ που ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη]

 

Το τι πληρωνεις σε ΤΑΠ ειναι γραμμενο πανω στους λογαριασμους της ΔΕΗ αναλυτικα.

Η ΔΕΗ μπορει να σου κανει εκτυπωση λογαριασμων, εκει εχει ολους τους πινακες  αναλυτικα [ή ειχε πριν 5-6 χρονια]

 

Link to comment
Share on other sites

εάν με το "σωστα" εννοεις οτι θα αναζητησεις το ΤΑΠ

απαιτειται  ανα λογαριασμο και ημερομηνια να αναφερεις το καθε ποσό, μια και το ΤΑΠ  δεν μενει σταθερο

και στο τελος κανεις την σουμα.

Εχεις τους λογαριασμους ή τους ζητας απο την ΔΕΗ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dimitris_81

Δεν έχω ακούσει η ΔΕΗ να δίνει τέτοια βεβαίωση συγκεντρωτικών ποσών. Ενδεχομένως και να γίνεται οπότε το ρωτάς. Πάντως και από τους λογαριασμούς ρεύματος μπορείς να κάνεις την πρόσθεση. Το ποσό τις περισσότερες φορές (για να μην πω όλες) το πληρώνουν οι ενοικιαστές, ενώ όπως προείπε και ο Δημήτρης είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη. Αντιπροσωπεύει και μια άτυπη συμφωνία για μη αύξηση του ενοικίου. 

Αν πχ έχεις ένα παλιό διαμέρισμα έστω 80 τμ με μια τιμή ζώνης έστω 1000 Ε/τμ έχεις ΤΑΠ (ετήσιο)= 80Χ1000Χ0,60Χ0,00035= 17 ΕΥΡΏ περίπου. Αν το ανάγεις σε ποσό ανά μήνα βγαίνει περίπου  1,4 Ε/μήνα.

Αν πάμε με μια  αύξηση ενοικίου στο 75% επί του Δ.Τ.Κ δωδεκάμηνης μεταβολής +0,60% (2018) για ένα ενοίκιο 250 Ευρώ θα είχες αύξηση μισθώματος περίπου στο 0,50% δηλαδή περίπου 1,30 Ε/μήνα. Οπότε αν μιλάμε για αυτή την τάξη μεγέθους μην ανοίξεις συζήτηση με τον ιδιοκτήτη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ εκτύπωση λίστας (σε μορφή πίνακα) που σε κάθε γραμμή έχει και ένα λογαριασμό και στις στήλες ΤΑΠ και δημοτικά τέλη (να σου τις επισημάνουν).

Χρειάζεται μόνο ο αριθμός μετρητή (και ένας εύλογος λόγος) ...

Με μιά εκτύπωση που περιλαμβάνει το τελευταίο εξάμηνο βολεύεται ο Δήμος και μαθαίνει τι δεν έχεις πληρώσει ώστε να πληρώσεις τα υπόλοιπα. Έτσι και αλλιώς τους τα στέλνουν συγκεντρωτικά κατά περιόδους και το ρολόϊ δεν μπορεί να έχει παλαιότερες οφειλές γιατί θα είχε κοπεί.

υ.γ. Μου άρεσε πάντα να βλέπω λίστες της ΔΕΗ. Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά μου θύμιζαν πάντα εκτυπώσεις εποχής Cyber (νοσταλγία ή μαζοχισμός ?).

Link to comment
Share on other sites

σωστα

τις τυπωνει  στο αψε σβησε...σε Α4 "οριζοντια", ενα σωρο στηλες.

Εχω παρει πριν 10 τοσα  χρονια μεσα σε 5 λεπτα.

Δεν βρισκω τον λογο να καθυστερησει...

 

[ kan τις καλησπερες μου]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ωραία θα πεταχτώ στη ΔΕΗ να ρωτήσω και να δω τι θα μου εκτυπώσουν.

 

είχα διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο αλλά όταν είχα ρωτήσει στη ΔΕΗ δεν γνώριζαν κάτι

 

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=376991&cid=122

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.