Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα Νέας παροχής από ΕΥΔΑΠ


Νίκος Μπαντ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος στο πρόβλημα μου γιατί έχω πάει ήδη σε 2 πολιτικούς μηχανικούς και άκρη δεν έχω βγάλει..

Κληρονόμησα ένα σπίτι του οποίου η οικοδομική άδεια είναι ελλειπής..

Η οικοδομική άδεια που είχε γίνει τότε (το 12),ήταν για αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε διαμέρισμα λεβιτοστασιο και έπειτα ο θείος μου αγόρασε το σπίτι

4 χρόνια αργότερα αφού Κληρονόμησα το σπίτι και αφού μετέφερα όλα τα πράγματα μου και άρχισα να το φτιάχνω άρχισαν να εμφανίζονται τα προβλήματα..

Συγκεκριμένα οι κύριοι της πολυκατοικίας μου είπαν να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες που είχε ο θείος μου και αφού έκανα ότι μπορούσα για να τις τακτοποιήσω και να μην έχουν πρόβλημα μου είπαν να βάλω δικό μου ρολόι νερού (υπήρχε κοινόχρηστο)και χωρίς να έχω ιδέα για το τι θα ακολουθήσει τους είπα οκ!

Έχουμε και λέμε από την οικοδομική άδεια λείπει ο αριθμός και οι σφραγίδες για την ΕΥΔΑΠ, πηγαίνοντας λοιπόν στον μηχανικο που έχει εκδώσει την άδεια μου είπε πως δεν βάζει την σφραγίδα γιατί δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη,κάτι το οποίο είπα στον πρώην ιδιοκτήτη του σπιτιού απαντώντας μου πως τα έχει πληρώσει όλα κανονικά

Αργότερα ανακάλυψα πως όλα αυτά έχουν γίνει επιτιδες για να με κάνουν να αγανακτησω που  δεν μπορω να βάλω νερό και να πουλήσω το σπίτι πάλι πίσω σε αυτούς μισοτιμης,αφού όπως μου παραδέχτηκαν και οι ίδιοι πως το ήθελαν πίσω..

Είναι πολλά ακόμα τέτοια,θα μπορούσα να γράφω όλη μέρα αλλά πείτε μου τι μπορώ να κάνω για να ξεμπλεξω από την υπόθεση,έχω χαλάσει τόσα λεφτά αυτούς τους μήνες και άκρη δεν έχω βγάλει

Επίσης πως γίνεται να είναι υπογεγραμμένη η άδεια από την πολεοδομία και να μην έχει αριθμό και την σφραγίδα για το νερό..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Νίκος Μπαντ said:

Συγκεκριμένα οι κύριοι της πολυκατοικίας μου είπαν να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες που είχε ο θείος μου και αφού έκανα ότι μπορούσα για να τις τακτοποιήσω και να μην έχουν πρόβλημα μου είπαν να βάλω δικό μου ρολόι νερού (υπήρχε κοινόχρηστο)και χωρίς να έχω ιδέα για το τι θα ακολουθήσει τους είπα οκ!

.....Επίσης πως γίνεται να είναι υπογεγραμμένη η άδεια από την πολεοδομία και να μην έχει αριθμό και την σφραγίδα για το νερό..

1. Με ποια διαδικασία (νόμο ) τακτοποίησες τις αυθαιρεσίες ? Τι αυθαιρεσίες ήταν ?

2. Η άδεια σφραγίζεται για νερό και ρεύμα αφού ολοκληρωθούν οι εργασίες και αφού προσκομιστούν τα παραστατικά αμοιβής του μηχανικού.

3. Η άδεια που αναφέρεις τι τίτλο έχει ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, avgoust said:

1. Με ποια διαδικασία (νόμο ) τακτοποίησες τις αυθαιρεσίες ? Τι αυθαιρεσίες ήταν ?

2. Η άδεια σφραγίζεται για νερό και ρεύμα αφού ολοκληρωθούν οι εργασίες και αφού προσκομιστούν τα παραστατικά αμοιβής του μηχανικού.

3. Η άδεια που αναφέρεις τι τίτλο έχει ?

Καλησπέρα σας

Οι αυθαιρεσίες ηταν ενα μπανιο που είχε επεκταθεί περίπου 1 μέτρο για να χωράει ντουζιέρα (με την αγορά του σπιτιού είχε ενημερώσει ο θείος μου πως θα το επεκτείνει και δεν είχαν πρόβλημα)

Και ένα πατάρι με γυψοσανίδα

(Πατάρι προϋπήρχε και παλαιότερα πιο μικρό αλλά χωρίς να το έχουν βάλει στα σχέδια)

Το μπάνιο το γκρέμισα για το πατάρι δεν έχω κάνει κάτι ακόμα γιατί και να το τακτοποιήσω νερό και πάλι δεν θα μπορώ να βάλω

Να σας ενημερώσω πως οι εργασίες είχαν ολοκληρωθεί πολύ πιο πριν την έκδοση της οικοδομικής άδειας μιας και οι κύριοι νοίκιαζαν το σπίτι σε κάποιον πριν το αγοράσει ο θείος μου

Όπως επίσης όταν έβγαλαν οικοδομική άδεια για να  μπορέσουν  να πουλήσουν το σπίτι δεν είχε γίνει καμία ακόμα αυθαιρεσία από την πλευρά του θείου μου

Τα παραστατικά αμοιβής του μηχανικού ο ίδιος μου λέει πως δεν τα έχει πληρωθεί ενώ ο πρώην ιδιοκτήτης μου λέει πως δεν χρωστάει τίποτα

Το θέμα είναι πως ο συγκεκριμένος μηχανικός είναι γνωστός τους και επιτιδες έχουν μπλέξει έτσι τα πράγματα για να μην μπορώ να βγάλω άκρη

 

Η άδεια έχει τίτλο: αλλαγή χρήσης τμήματος ισογείου καταστήματος σε διαμέρισμα-λεβητοστασιο και τροποποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κληρονόμησες και δεν το αγόρασες, δεν τους το πουλάς κοψοχρονιά, ίσα να βγάλεις τα έξοδά σου, να τους ρίξεις πέντε φάσκελα και να φύγεις να ησυχάσεις;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pegiavass said:

Αφού το κληρονόμησες και δεν το αγόρασες, δεν τους το πουλάς κοψοχρονιά, ίσα να βγάλεις τα έξοδά σου, να τους ρίξεις πέντε φάσκελα και να φύγεις να ησυχάσεις;

Θα το εκανα αλλά είναι το μονο πράγμα που έχω στο όνομα μου και όλοι ξέρουμε πως οι καιροί είναι δύσκολοι για να είσαι μόνιμα στο ενοίκιο πόσο μάλλον για να αγοράσεις ξανά δικό σου σπιτι

Αν δεν ήθελαν να το πουλήσουν εξ αρχής ας μην το πούλαγαν..

Μου φαίνεται αστείο και άδικο πως για να βάλω νερό κρέμομαι από την υπογραφή του μηχανικού τους,σίγουρα θα υπάρχει και άλλος τρόπος γιαυτο και πήρα την απόφαση να ανεβάσω το πρόβλημα μου στο forum

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά έδω. Για να τακτοποιήσεις αυθαίρετες κατασκευές σύμφωνα με τη νομοθεσία πρέπει αυτές να έχουν υλοποιηθεί πριν το 2011. Εσύ μας λες ότι βγήκε άδεια το 2012, μετά ο θείος σου αγόρασε το σπίτι, μετά έκανε αυθαιρεσίες, μετά το κλήρονόμησες εσύ και τις τακτοποίησες! Υποθέτω ότι ο θείος σου όταν αγόρασε το διαμέρισμα εκάνε το μέγα λάθος να μην βάλει μηχανικό να το ελέγξει κάτι που θα τον είχε προστατεύσει από όλα αυτά και θα τον είχε οδηγήσει είτε να τους υποχρεώσει να τα διορθώσουν είτε να επιλέξει ένα άλλο νόμιμο διαμέρισμα. Ρωτώ λοιπόν: Όταν ο θείος σου αγόρασε το διαμέρισμα δεν υπήρχε καμία αυθαιρεσία; Ποιος μηχανικός έδωσε βεβαίωση νομιμότητας για να γίνει το συμβόλαιο; Και όσο καιρό το είχε ήταν χωρίς νερό; Εσύ πως ακριβώς τακτοποίησες αυθαιρεσίες μετά το 2011; Όπως σωστά είπαν οι συνάδελφοι για να κλείσει μια άδεια και να συνδεθεί με τα δίκτυα πρέπει μεταξύ άλλων να έχουν καταβληθεί οι αμοιβές επίβλεψης. Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σας λέει ότι τις έχει καταβάλει να του ζητήσετε τα παραστατικά. Τέλος καταλαβαίνω ότι δεν θέλετε να πουλήσετε το διαμέρισμα και έχετε δίκιο αλλά αν ξεκινήσατε έτσι σκεφτείτε ότι και η συνέχεια της συγκατοίκησής σας δεν θα είναι ευχάριστη.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά έδω. Για να τακτοποιήσεις αυθαίρετες κατασκευές σύμφωνα με τη νομοθεσία πρέπει αυτές να έχουν υλοποιηθεί πριν το 2011. Εσύ μας λες ότι βγήκε άδεια το 2012, μετά ο θείος σου αγόρασε το σπίτι, μετά έκανε αυθαιρεσίες, μετά το κλήρονόμησες εσύ και τις τακτοποίησες! Υποθέτω ότι ο θείος σου όταν αγόρασε το διαμέρισμα εκάνε το μέγα λάθος να μην βάλει μηχανικό να το ελέγξει κάτι που θα τον είχε προστατεύσει από όλα αυτά και θα τον είχε οδηγήσει είτε να τους υποχρεώσει να τα διορθώσουν είτε να επιλέξει ένα άλλο νόμιμο διαμέρισμα. Ρωτώ λοιπόν: Όταν ο θείος σου αγόρασε το διαμέρισμα δεν υπήρχε καμία αυθαιρεσία; Ποιος μηχανικός έδωσε βεβαίωση νομιμότητας για να γίνει το συμβόλαιο; Και όσο καιρό το είχε ήταν χωρίς νερό; Εσύ πως ακριβώς τακτοποίησες αυθαιρεσίες μετά το 2011; Όπως σωστά είπαν οι συνάδελφοι για να κλείσει μια άδεια και να συνδεθεί με τα δίκτυα πρέπει μεταξύ άλλων να έχουν καταβληθεί οι αμοιβές επίβλεψης. Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σας λέει ότι τις έχει καταβάλει να του ζητήσετε τα παραστατικά. Τέλος καταλαβαίνω ότι δεν θέλετε να πουλήσετε το διαμέρισμα και έχετε δίκιο αλλά αν ξεκινήσατε έτσι σκεφτείτε ότι και η συνέχεια της συγκατοίκησής σας δεν θα είναι ευχάριστη.

Καλησπέρα σας,ευχαριστώ για την απαντηση

Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε ότι έπρεπε να μπει μηχανικός από την αρχή κάτι το οποίο αγνοούσε ο θείος μου μιας και ήταν το πρώτο σπίτι που κατάφερε να αγοράσει ,

Όσο για τις αυθαιρεσίες γκρέμισα την ντουζιέρα καθώς οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες θεωρούσαν πως τους ενοχλεί..

Όσο αφορά το πατάρι (προϋπήρχε χωρίς να φαίνεται στα σχέδια)δεν έχω βρει κάποια λύση γιατί όπως είπατε είναι μετά το 11 αλλά και να το γκρέμιζα η και πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης να πλήρωνα παλι δεν θα μπορούσα να βάλω νερό αν δεν τακτοποιούσαν και οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία τις δικές τους αυθαιρεσίες όπως μου είπε ο μηχανικός τους που δεν βάζει τις σφραγίδες

Link to comment
Share on other sites

Απορία.  Συζητάμε ότι δεν μπορείς να βάλεις νερό. Ρεύμα δικό σου έχεις ? Αν ναι πως ?



 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.