Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα μετά απο αλλαγή ρουτερ σε σύνδεση με sma sunny webbox rs-485


ZELOM

Recommended Posts

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Εχω το εξής θέμα... Χάλασε ο ρουτερ σε παρκο φωτοβολταικών και έβαλα εναν άλλο πάνω και προσπαθώ να μπώ στο webbox ωστε να δω τι dns, gateway και ip έχει ώστε να βάλω και στον ρούτερ αυτα που πρέπει αλλα δεν το βλέπω με τίποτα...

Στο ρουτερ άλλες φορές το βλέπει σαν συσκευη με ip 192.168.1.168 και άλλες οχι..

Οταν κανω ping  στην 192.168.1.168, την βλέπει κανονικά και με tracert βλέπει οτι είναι webbox κανονικα..

Το νέο ρουτερ είναι το tl-mr 3420 3g router ver. 5 το οποίο στην ουσία αντικατεστησε ενα ίδιο αλλα ver 1.3.. Με κοσμοτε στικάκι είναι απλα εχω περασμένο χειροκίνητο dns μεσα στο ρουτερ του οτε για να είναι σταθερη η συνδεση..( Στο αυτοματο κανει επανασυνδέσεις ή αν του βάλω 192.168.1.1..)

Δεν θέλω να κάνω reset το webbox γιατι δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται κάποις επιπλέον ρυθμίσεις και μετά θα χρεαστεί πάλι λογαριασμούς για sunny portal κτλ.. Κι επίσης για να μην χαθεί και η συγκεκριμένη διεύθυνση που έμπαινε απομακρυσμένα ο ξάδελφος..

Απλά υπέθεσα οτι μπαίνοντας στο webbox θα έβλεπα τα 2-3 απαραίτητα όπως προείπα(dns default gataway, subnet mask) και θα τα πέρναγα στον ρούτερ κι ολα καλά..

Εννοείται οτι συνδέω πανω στον ρουτερ το webbox με ethernet και το laptop επισης.. Και παω και αλλαζω ip σε 192.168.1.150 πχ κτλ κτλ κτλ....

Μήπως αν συνδέσω απευθείας το webbox με το λαπτοπ με crossover να το δω έτσι?

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ZELOM said:

Γειά σας και καλώς σας βρήκα! Εχω το εξής θέμα... Χάλασε ο ρουτερ σε παρκο φωτοβολταικών και έβαλα εναν άλλο πάνω και προσπαθώ να μπώ στο webbox ωστε να δω τι dns, gateway και ip έχει ώστε να βάλω και στον ρούτερ αυτα που πρέπει αλλα δεν το βλέπω με τίποτα...

εννοείται πρώτα να συνδεθείς στο webbox απευθείας για να δεις αυτά που θέλεις....

Στο ρουτερ άλλες φορές το βλέπει σαν συσκευη με ip 192.168.1.168 και άλλες οχι..  μήπως το προηγούμενο ρουτερ δεν είχε Ip 192.168.1.xxx ??? γενικά έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις του παλιού router ???

Οταν κανω ping  στην 192.168.1.168, την βλέπει κανονικά και με tracert βλέπει οτι είναι webbox κανονικα.. 

Το νέο ρουτερ είναι το tl-mr 3420 3g router ver. 5 το οποίο στην ουσία αντικατεστησε ενα ίδιο αλλα ver 1.3.. Με κοσμοτε στικάκι είναι απλα εχω περασμένο χειροκίνητο dns μεσα στο ρουτερ του οτε για να είναι σταθερη η συνδεση..( Στο αυτοματο κανει επανασυνδέσεις ή αν του βάλω 192.168.1.1.. μήπως υπάρχει κι άλλη συσκευή με παρόμοια ip ή DHCP ενεργοποιημένο ???)

Δεν θέλω να κάνω reset (μην κάνεις reset αλλά μπορείς να κλείσεις ρεύμα και να επανασυνδέσεις ???) το webbox γιατι δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται κάποις επιπλέον ρυθμίσεις και μετά θα χρεαστεί πάλι λογαριασμούς για sunny portal κτλ.. Κι επίσης για να μην χαθεί και η συγκεκριμένη διεύθυνση που έμπαινε απομακρυσμένα ο ξάδελφος.. (κάνε απευθείας σύνδεση και σώσε τις ρυθμίσεις... επίσης η απομακρυσμένη πρόσβαση νομίζω απαιτεί ρυθμίσεις εκ νέου στο νέο router)

Απλά υπέθεσα οτι μπαίνοντας στο webbox θα έβλεπα τα 2-3 απαραίτητα όπως προείπα(dns default gataway, subnet mask) και θα τα πέρναγα στον ρούτερ κι ολα καλά..

Εννοείται οτι συνδέω πανω στον ρουτερ το webbox με ethernet και το laptop επισης.. Και παω και αλλαζω ip σε 192.168.1.150 πχ κτλ κτλ κτλ....

Μήπως αν συνδέσω απευθείας το webbox με το λαπτοπ με crossover να το δω έτσι? ναι και τέλος να σιγουρευτείς ότι η cosmote sim είναι data, αλλιώς δεν θα μπορείς να έχεις πλήρη σύνδεση...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό...

Συμπληρωματικά να πω ότι καλά κάνεις και τα ρυθμίζεις μόνο σου και εύχομαι να τα καταφέρεις, ίσως και με λίγο παραπάνω διάβασμα... Προσωπικά έχω αναθέσει σε άλλον την ρύθμιση του δικτύου και του συναγερμού με κάμερες (με το σχετικό κόστος), γιατί είμαι και μακριά από το πάρκο.... αλλιώς θα σου είχα και άλλες προτάσεις... 
καλή επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε μου αλλά πραγματικά σπάω το κεφάλι μου γιατί δεν συνδέεται με το webbox ωστε να δω τι σκατά ρυθμίσεις έχει μέσα.. Αφου μεχρι καi το firewall έκλεισα, και σκέφτηκα μήπως δεν συνδέεται λόγο chrome αλλά αφου στο ρουτερ μπαίνει κανονικά...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.