Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας και υπερβολική κατανάλωση ρεύματος


Christos Armpouniotis

Recommended Posts

Γεια σας !

πριν από 3 μήνες αγόρασα μια αντλία θερμότητας Samsung 12Kw, και μένω σε διαμέρισμα 100 τ.μ. στο κέντρο της Βέροιας, με αρκετά καλά κουφώματα, χωρίς θερμοπρόσοψη.

Χωρίς να γνωρίζω τιποτα από αντλίες, μέσα στο Νοέμβριο άρχισα να λειτουργώ την αντλία βάζοντας θερμοκρασία 19 - 20 βαθμούς. Το διαμέρισμα είχε πολύ ικανοποιητική ζέστη, αλλά η αντλία "αγκομαγχούσε" πράγμα παράξενο για τέτοια θερμοκρασία.

Στο διάστημα 2 μηνών, η ασφάλεια τηα α/θ έπεσε περίπου 20 φορές, και ο τεχνικός, ο οποίος έκανε την εγκατάσταση μου είπε "δεν πειράζει, ξανα σήκωσε την...", έως ότου μου άλλαξε την ασφάλεια της.

Για να μην τα πολυ-λέω, είμαι σε ιδιωτική εταιρεία ρεύματος και και στο διάστημα από 15 Νοε 2018 έως 15 Ιαν 2019 (2 μήνες) ο λογαριασμός ρεύματος ήταν 800 Ευρώ, (εννοείται ότι έπεσε η γη κάτω από τα πόδια μου...)

Ξαναμιλάω με τον τεχνικό και μου λέει, ότι έκανε λάθος σε μια ρυθμιση και την διόρθωσε (έβαλε ελάχιστη θερμοκρασία -5 αντί για -15), επίσης έριξε λιγάκι και την αντιστάθμιση (από 40 την έβαλε στο 37), και απενεργοποίησε τις 2 αντιστάσεις της α/θ. Τώρα λέει ότι όλα είναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα...

Παρ' όλα αυτά στον πίνακα ελέγχου της α/θ βλέπω την ισχύ της κατανάλωσης με τα πόσα "φυλλαράκια" εμφανίζονται, δηλ. 3 και 4 φυλλαράκια = οικονομικά, 1 - 2 φυλλαράκια όχι οικονομικά.

Έχω παρατηρήσει το εξής: Όταν βάζω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς, τότε η θερμοκρασία των νερών ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς και η αντλία ζορίζεται και καίει αρκετά (2 φυλλαράκια). Κάτω από 45 βαθμούς έχω 3 - 4 φυλλαράκια.

Δοκίμασα να βάζω αντί για θερμοκρασία χώρου, να βάζω θερμοκρασία νερού. Εχθές εβαλα θερμοκρασία νερού 44,5 βαθμούς και μέσα στο σπίτι είχα 19 - 20 βαθμούς (3 φυλλαράκια). Ανέβασα την θερμοκρασία στους 46 βαθμούς και τότε είχα 2 φυλλαράκια, οπότε κατέβασα την θερμοκρασία στους 44,5 βαθμούς. Με αυτήν την θερμοκρασία έκαιγε η αντλία για 16 ώρες (ανεβοκατέβαινε η θερμοκρασία μεταξύ 40 και 44,5, δηλ. 3 φυλλαράκια). Από τα μεσάνυχτα μέχρι το πρωί (8 ώρες) έβαλα την αντλία στους 38 βαθμούς, επισης 3 φυλλαράκια.

Σήμερα το πρωί, τσέκαρα την "χελώνα" και είδα ότι έκαψα 50 κιλοβατώρες μέσα σε 24 ώρες (όλη τη μέρα στο σπίτι δεν ήταν κανείς. Ηρθαμε το απόγευμα στο σπίτι, ανάψαμε ένα μάτι κουζίνας για 10 λεπτά για να ζεσταθεί το φαί, και μέχρι να κοιμηθούμε βλεπαμε τηλεόραση, κάθε μέρα έχουμε ακριβώς την ίδια ρουτίνα....)

Νομίζω ότι οι 50 κιλοβατώρες / ημέρα είναι υπερβολικές για μια α/θ, η οποία καίει στους 19 - 20 βαθμούς, και αυτό σημαίνει ότι θα καταναλώσω 1500 κιλοβατώρες τον μήνα για να βάζω την θερμοκρασία στους 19 - 20 βαθμούς ! Πιστεύω ότι είναι εξοφρενικό.... Ξαναμίλησα με τον τεχνικό, και μου λέει ότι έτσι είναι το σωστό ! Εκεί άρχισα να τραβάω τα μαλλιά μου (και φυσικά και κάτι άλλο....)

Είμαι πλέον σε απόγνωση και δεν ξέρω γιατί η α/θ καταναλώνει τόσο πολύ ρεύμα μέσα σε μια ημέρα.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

τον μηχανολογο που εχει κανει τη μελέτη απωλειών (και άρα έχει άποψη για το κτίριο) και τη μελέτη για το σύστημα θέρμανσης τον ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2019 at 12:55 ΜΜ, Christos Armpouniotis said:

Δοκίμασα να βάζω αντί για θερμοκρασία χώρου, να βάζω θερμοκρασία νερού. Εχθές εβαλα θερμοκρασία νερού 44,5 βαθμούς και μέσα στο σπίτι είχα 19 - 20 βαθμούς (3 φυλλαράκια). Ανέβασα την θερμοκρασία στους 46 βαθμούς και τότε είχα 2 φυλλαράκια, οπότε κατέβασα την θερμοκρασία στους 44,5 βαθμούς. Με αυτήν την θερμοκρασία έκαιγε η αντλία για 16 ώρες (ανεβοκατέβαινε η θερμοκρασία μεταξύ 40 και 44,5, δηλ. 3 φυλλαράκια). Από τα μεσάνυχτα μέχρι το πρωί (8 ώρες) έβαλα την αντλία στους 38 βαθμούς, επισης 3 φυλλαράκια.

Να υποθέσω από την περιγραφή και τις θερμοκρασίες που δίνετε κύριε Χρήστο, ότι η αντλία θερμότητος που έχετε λειτουργεί με ενδοδαπέδια;

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.