Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση καθέτου


Nikiforos_Ouranos

Recommended Posts

Χαίρετε! Στην περιοχή μου το 1992 εφαρμόσθηκε νέο σχέδιο πόλης ("πράξη εφαρμογής νέου σχεδίου πόλης"), με συνέπεια την υποχρεωτική ενοποίηση του οικοπέδου μου με ένα όμορο. Και στα δύο οικόπεδα υπάρχουν κτίσματα και παρανομίες που εντάχθηκαν στο νόμο περί νομιμοποίησης αυθαιρέτων. Και οι δύο ιδιοκτήτες έχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ (Αναφέρεται ρητά). Στο δικό μου τμήμα υπάρχει διόροφη οικοδομή, αποτελούμενη από δύο αυτοτελή διαμερίσματα. Ο ιδιοκτήτης (παππούς μου) θέλει να μου μεταβιβάσει  το διαμέρισμα του 1ου ορόφου. Ζητήσαμε  σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, αλλά ο συμβολαιογράφος δεν την κάνει διότι ισχυρίζεται πως πρέπει να προηγηθεί σύσταση καθέτου.  Ο μηχανικός που εφάρμοσε την πράξη είναι βέβαιος πως η πράξη εφαρμογής αποτελεί και σύσταση καθέτου (λόγω αποκλειστικής χρήσης), ο συμβολαιογράφος όμως δεν το δέχεται. Την άποψη του συμβολαιογράφου ενστερνίζεται και η μηχανικός της πολεοδομίας, η οποία θεωρεί πως η πράξη εφαρμογής δεν νομοθετεί. Είναι λογικό να υφιστάμεθα καταστροφή ενός άρτιου και οικοδομήσιμου οικοπέδου, με 10 μέτρα πρόσοψη σε δημοτική οδό και από πάνω να ζητάνε διαδικασίες που έχουν δυσβάκτακτα έξοδα; Υπάρχει κάποιος, -α μηχανικός που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα; Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

-  πώς εγινε η "τακτοποίηση" και τί περιγραψατε?

- πού αναφερεται η "αποκλειστικη χρηση"?

-  τί ακριβως αποδίδει η ΠΕ και  τι περιγραφει στις παρατηρησεις στο σεντονι  της ΠΕ?

-η αποκλειστικη χρηση δεν αποτελει συσταση καθετης ούτε διανεμει το δικαιωμα δμησης.

Γι'  αυτο και σε     μερικα μερη -  ενα  εως δυο...-   σε εκτος σχεδιου, επειδη  απαγορευεται η συσταση καθετης, εγραφαν  μεν "αποκλειστικη χρηση τμηματος",  χωρις ποτέ να γραφουν "και δικαιωμα δομησης"...και ποτέ δεν γινονταν μεταγραφη ουτε σαν "χρηση" αλλά παρεμενε το "εξ αδιαιρετου".

Υποθετω οτι με την ΠΕ εγινε η αποδοση του κοινου οικοπεδου,

αλλά, συγχρονως,  δεν εγινε μεταγραφη και σαν "συσταση καθετης"

δλδ δεν εγινε περιγραφη "τμηματων",  πλευρικες διαστασεις,  εμβαδον και ποσοστο στο οικοπεδο]

επομενως λογικα ο συμβ/φος δεν μπορει να προχωρησει.

Θα πρεπει να μιλησει ο μηχανικος που εκανε την τακτοποίηση και ο δικηγορος σου με τον συμβ/φο.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.