Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση έτοιμης μεταλλικής αποθήκης σε ταράτσα


StergiosN

Recommended Posts

Καλησπέρα.Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά μιας μεταλλικής αποθήκης περίπου 5 τ.μ και τοποθέτηση στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου. Τι θα πρέπει να προσέξω απο άποψη νομοθεσίας και ποια τα  βήματα ώστε να είμαι καλυμμένος νομικά; 

20190121_032406.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2019 at 3:24 ΠΜ, StergiosN said:

...Τι θα πρέπει να προσέξω απο άποψη νομοθεσίας και ποια τα  βήματα ώστε να είμαι καλυμμένος νομικά; 

 

πρέπει να προσέξεις τα βασικά του ΝΟΚ που ως Μηχανικός που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου τα γνωρίζεις.

Σε περίπτωση που απο λάθος δήλωσες Μηχανικός διόρθωσε το σε παρακαλώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Didonis said:

πρέπει να προσέξεις τα βασικά του ΝΟΚ που ως Μηχανικός που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου τα γνωρίζεις.

Σε περίπτωση που απο λάθος δήλωσες Μηχανικός διόρθωσε το σε παρακαλώ.

Είμαι φοιτητής Μηχανολόγος μηχανικός στο πολυτεχνείο όπως έχω δηλώσει.Δυστυχώς προς το παρόν δεν γνωρίζω κάτι όσο αναφορά το ΝΟΚ οπότε απευθύνθηκα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται επάρκεια συντελεστή δόμησης, επάρκεια ύψους οικοδομής, έλεγχος ιδεατού στερεού και ενδεχομένως στατική επάρκεια υφιστάμενου και προσθήκης. Αυτά τα πολύ γενικά ως προς το προέλεγχο των τεχνικών στοιχείων.

Ακολουθούν έλεγχοι για το ιδιοκτησιακό του δώματος και η εξασφάλιση συναίνεσης εφόσον απαιτείται. Εάν όλα καλά εκδίδεται η απαραίτητη οικοδομική άδεια.

Απαραίτητο θεωρώ να απευθυνθείς σε έμπειρο συνάδερφο ή τεχνικό γραφείο που θα εξετάσει τα παραπάνω και πολλά περισσότερα με την δέουσα υπευθυνότητα και προσοχή.

 

 

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.