Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Ελάχιστο ύψος υπογείου για χώρο στάθμευσης


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

γνωρίζει κανείς ποιο είναι το ελάχιστο ύψος υπογείου που πρέπει να έχω για χρήση στάθμευσης?

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites

Στον ΝΟΚ (Νέος οικοδομικός κανονισμός, Ν.4067/12) άρθρο 2 παρ 96 (ορισμός Χώρου βοηθητικής χρήσης) δεν αναφέρει περιορισμό σε αντίθεση με τους χώρους κύριας χρήσης, όμως:

Το ελεύθερο ύψος των χώρων βοηθητικής χρήσης καθορίζεται από τις διατάξεις του Κτιριοδομικού κανονισμού τουλάχιστον 2,20 μ.

(Αναφέρεται και στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ)

 

 

 

Edited by Gousgounis
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.