Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

για το άρθρο 10 του ΝΟΚ


Recommended Posts

Δύο ερμηνευτικά έγγραφα, από το ΥΠΕΝ, για το θέμα αναστολής του άρθρου 10 του ΝΟΚ.

74084 αρ.10 ΝΟΚ ΕΠΙ.pdf

88093_ωφελούμενα.pdf

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και μετά από προτροπή του φίλου Δημήτρη ... και όλα τα υπόλοιπα ερμηνευτικά έγγραφα που αφορούν στο άρθρο 10 (για να είναι κάπως συγκεντρωμεμένα) :

1_Κριτήρια αξιολόγησης κινήτρων άρθρου 10.pdf

2_ΣΑ και άρθρο_10.pdf

3_Για τα ΣΑ και το άρθρο 10 του ΝΟΚ.pdf

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα αναφερόμενα μπόνους στο άρθρο 10 , ισχύουν κανονικά για όσες περιοχές , των αναφερόμενων δήμων , δεν είναι αμιγούς κατοικίας . Δεν υπάρχει κάποια αναστολή ? 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 10 αναφέρεται στην α' περίπτωση για μείωση κάλυψης Α = 10% τότε αύξηση δόμησης 10%. Στο άρθρο 3 αναφέρεται ότι Α=0,5 όταν 1<Β<2. Δηλαδή, αν έχω μείωση της κάλυψης από την επιτρεπόμενη π.χ. κατά 8%, έχω την αντίστοιχη αύξηση δόμησης? Ή σημείο αφετηρίας εφαρμογής της διάταξης είναι το 10% και πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 10, σύμφωνα με τα παραπάνω συνημμένα έγγραφα, ισχύει κανονικά στο πεδίο εφαρμογής του.

Για να γίνει το άρθρο 10 αντιληπτό, ως προς τα ποσοτικά του κριτήρια, πρέπει να μελετηθούν καλά οι συντελεστές Α και Β που αναλύονται στο άρθρο 3 του ΝΟΚ.

Παράδειγμα : αν το οικόπεδο είναι λίγο μεγαλύτερο της αρτιότητας (1<Β<2) δηλαδή Α=0.5, τότε για εκούσια μείωση της επιτρεπόμενης κάλυψης κατά ΑΧ10% = 0.5Χ10% = 5% παίρνουμε ως αντάλλαγμα αύξηση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης κατά 5%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Για την χρήση των συντελεστών Α και Β: Βρίσκομαι σε αστικό κέντρο όπου οι όροι δόμησης έχουν θεσπιστεί βάσει Π.Δ. Εκτός των άλλων έχω επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης 70%. Ο ΝΟΚ μιλάει ρητά για ανώτερο επιτρεπόμενο ποσοστό 60%. Βάσει του άρθρου 1παρ. 5β1 του ΝΟΚ " οι διατάξεις του ΝΟΚ κατισχύουν κανονιστικών πράξεων (αποφάσεις Νομάρχη, Δημοτικών Συμβουλίων, κ.λ.π.) εκτός οποιουδήποτε Προεδρικού Διατάγματος......." Στην περίπτωσή μου λοιπόν, έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 60% ή 70%, προκειμένου να υπολογίσω και τους συντελεστές Α και Β. Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 1/3/2020 at 8:03 ΜΜ, MOUGGOLIAS said:

Καλησπέρα. Για την χρήση των συντελεστών Α και Β: Βρίσκομαι σε αστικό κέντρο όπου οι όροι δόμησης έχουν θεσπιστεί βάσει Π.Δ. Εκτός των άλλων έχω επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης 70%. Ο ΝΟΚ μιλάει ρητά για ανώτερο επιτρεπόμενο ποσοστό 60%. Βάσει του άρθρου 1παρ. 5β1 του ΝΟΚ " οι διατάξεις του ΝΟΚ κατισχύουν κανονιστικών πράξεων (αποφάσεις Νομάρχη, Δημοτικών Συμβουλίων, κ.λ.π.) εκτός οποιουδήποτε Προεδρικού Διατάγματος......." Στην περίπτωσή μου λοιπόν, έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 60% ή 70%, προκειμένου να υπολογίσω και τους συντελεστές Α και Β. Ευχαριστώ!!!!

Καλησπέρα. Οι συντελεστές Α & Β έχουν να κάνουν με την κατά κανόνα αρτιότητα και το εμβαδό του οικοπέδου. Με βάση αυτές τις ποσότητες υπολογίζονται και δεν εξαρτώνται από την κάλυψη. Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις ωστόσο η κάλυψη λογικά είναι στο 70%, αλλά επιβεβαίωσε το αν θες και με την αρμόδια ΥΔΟΜ πριν προχωρήσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

 

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω, το κίνητρο της αύξησης ύψους κατ΄ αντιστοιχία με την αύξηση Σ.Δ. ισχύει για όλες τις περιπτώσεις του άρθρου 10, παρ. 1? Δηλαδή και α και β και γ και δ? Αναφέρεται σε ένα σημείο:

Σε κάθε περίπτωση δίνεται κίνητρο προσαύξησης του επιτρεπόμενου ύψους, έως το ανώτατο επιτρεπόμενο κατά το άρθρο 15 ύψος, για τον προσαυξημένο συντελεστή δόμησης.

Σε οικόπεδο με συντελεστή 3, εφόσον κάνω χρήση της περίπτωσης β, δικαιούμαι προσαύξηση ύψους μέχρι 30μ. βάσει του αρθρ. 15?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους συνάδερφοι. Το άρθρο 10 του ΝΟΚ ισχύει κανονικά έτσι? Ερωτώ ειδικά για περίπτωση Α=0.5 και 1<Β<2. 

 

Link to comment
Share on other sites

ισχυει...

εχει αλλαγες με το 102 του 4759

[εχει προστεθει και αρθρο 10Α  με το 103 του 4759...του λειπουν ενα "α" και ενα "β"...]

Άρθρο 10ΑΚίνητρα για την περιβαλλοντική αναβάθμισηκαι βελτίωση της ποιότητας ζωής με απομείωσηκαθ’ ύψος υφιστάμενων κτιρίων1. Σε περίπτωση υφιστάμενων κτιρίων που δεν είναι κηρυγμένα ως διατηρητέα και βρίσκονται εντός σχεδί-ου πόλεως στις γεωγραφικές περιφέρειες των δήμων, οι οποίοι είχαν κατά την πιο πρόσφατη απογραφή πληθυ-σμό μεγαλύτερο των είκοσι χιλιάδων (20.000) κατοίκων, της Περιφέρειας Αττικής και της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης, και οι οποίοι είχαν κατά την πιο πρόσφα-τη απογραφή πληθυσμό μεγαλύτερο των είκοσι πέντε χι-λιάδων (25.000) κατοίκων, γ) των οικισμών με πληθυσμό μεγαλύτερο των πενήντα χιλιάδων (50.000) κατοίκων, σύμφωνα με την πιο πρόσφατη απογραφή πληθυσμού και δ) σε περιοχές που προσδιορίζονται από το Ειδικό κλπκλπ

 

 

Καλή  Χρονιά

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Η απομείωση της κάλυψης, πως υπολογίζεται ? Έχω π.χ. επιτρεπόμενη κάλυψη 60%. Η απομείωση 10% σημαίνει 60*0,9 = 54% )που είναι και το λογικό) ή 60 - 10 = 50% (αφού έχουμε ακούσει και άλλα εξίσου περίεργα κατά καιρούς) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.