Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

για το άρθρο 10 του ΝΟΚ


Recommended Posts

Με βάση τo άρθρο 10Α που εισήχθη με το ν.4759/20,

"... παρέχεται κίνητρο για την κατεδάφιση ενός ή περισσότερων από τους ανώτερους ορόφους κτιρίου κύριας χρήσης ή και του συνόλου του κτιρίου, το οποίο συνίσταται στην αύξηση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του οικοπέδου αντίστοιχη με το 25% του εμβαδού των αποσυρόμενων ορόφων..."

Κτίριο που κατεδαφίστηκε πριν τη ψήφιση του Νόμου, μπορεί να ληφθεί υπόψη για την αντίστοιχη αύξηση του σδ σε νέα ΟΑ;

 

Link to comment
Share on other sites

δλδ εάν εσυ εχεις ηδη ενα "αδομητο" και πληροί τις προυποθεσεις,

δεν μπορεις να υπαχθεις στο 10 και 10Α???

 

δες τα ΠΜ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καθότι η αρχική δημοσίευση είναι λίγο παλιά και αρκετά συχνά αλλάζει η νομοθεσία σε τόσο διάστημα μπορείτε να μας πείτε τι λέει το άρθρο 10 σήμερα?
Δηλαδή αν σε οικόπεδο εντός σχεδίου και μόνο εντός σχεδίου?
Μειώσουμε την κάλυψη του κτιρίου που σχεδιάζουμε μπορούν να αυξηθούν τα τετ. μέτρα που μπορούμε να χτίσουμε στο οικόπεδο και το ύψος κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arche said:

καθότι η αρχική δημοσίευση είναι λίγο παλιά και αρκετά συχνά αλλάζει η νομοθεσία σε τόσο διάστημα μπορείτε να μας πείτε τι λέει το άρθρο 10 σήμερα?
Δηλαδή αν σε οικόπεδο εντός σχεδίου και μόνο εντός σχεδίου?
Μειώσουμε την κάλυψη του κτιρίου που σχεδιάζουμε μπορούν να αυξηθούν τα τετ. μέτρα που μπορούμε να χτίσουμε στο οικόπεδο και το ύψος κτιρίου?

Δες εδώ (ευτυχώς υπάρχει το φόρουμ και ο kan62)

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

δλδ εάν εσυ εχεις ηδη ενα "αδομητο" και πληροί τις προυποθεσεις,

δεν μπορεις να υπαχθεις στο 10 και 10Α???

 

δες τα ΠΜ

Νομίζω το ερώτημα ανάγεται στο εάν πρέπει κατά την κατεδάφιση να γίνεται μνεία στο 10/10Α στην απόφαση του ΣΑ και στο εάν μπορεί να γίνει επίκληση/χρήση του 10Α κατά την έκδοση ΟΑ σε μεταγενέστερο χρόνο. Θα ρωτήσω σχετικά την ΥΔΟΜ και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας, έχει ασχοληθεί κάποιος με το 10Α?

'Εχει άμεση εφαρμογή ή πρέπει να περιμένουμε κάποια απόφαση απο το υπουργείο?

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό και έχω αρκετές απορίες ως προς την εφαρμογή του.  

Link to comment
Share on other sites

 ποιες "αποριες" εχεις???

εδω ειναι το αρθρο και οσα εγγραφα το αφορουν

https://www.michanikos.gr/files/file/675-νοκ-τεύχος-τεχνικών-οδηγιών/

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, η εξαιρετική βοήθεια του συνάδελφου με έχει βοηθήσει αφάνταστα σε πολλές περιπτώσεις!

Πρώτη και μεγαλύτερη απορία μου είναι οτι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό και φυσικά αν κάνω λάθος με και καταλαβαίνω ότι με συμφέρει!🙂 (Τουλάχιστον για το ακίνητο που με ενδιαφέρει μελετητικά)

Έχω περίπτωση που το υφιστάμενο κτίσμα για κατεδάφιση είναι 400τ.μ (υπέργεια)  όπου ο συνολικός ΣΔ είναι περίπου 500τ.μ. Με την μία θα πάρει +100τ.μ ? και αν πήγαινε το ίδιο οικόπεδο με το Αρθρο 10, 1β το όφελός του από την απόσυρση του ίδιου κτιρίου θα ήταν περίπου +40τ.μ και μείωση στην κάλυψη!

Διαβάζοντας το 10Α λέει  «…παρέχεται κίνητρο για την κατεδάφιση ενός ή περισσότερων από τους ανώτερους ορόφους κτιρίου κύριας χρήσης ή και του συνόλου του κτιρίου, το οποίο συνίσταται στην αύξηση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του οικοπέδου αντίστοιχη με το 25% του εμβαδού των αποσυρόμενων ορόφων ( …προφανώς και του συνόλου..), σε συνδυασμό, αν απαιτείται, με αύξηση του ποσοστού κάλυψης, σε επίπεδο επαρκές για την κατά πλάτος επέκταση υφιστάμενου ή ανέγερση νέου κτιρίου στο ίδιο οικόπεδο, εμβαδού ίσου με αυτό των αποσυρόμενων ορόφων πλέον του προκύπτοντος από την ποσοστιαία αύξηση του συντελεστή δόμησης ( ..και εδώ μπαίνει η απορία στην περίπτωσή μου ….πάω με 500+100 ή 400+100?)

Άλλη απορία μου γενικά με την απόσυρση είναι αν μετράνε οι αυθαίρετες επεκτάσεις ή αν το υφιστάμενο είναι εξολοκλήρου αυθαίρετο , πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο? ή πάει με το παράβολο για την κατεδάφιση?

Επίσης συνδυάζεται το 10Α με το άρθρο 25, όπως συνδυάζεται το 10?  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Έχω περίπτωση 3 οικοπέδων μη άρτιων και μη οικοδομήσιμων,  τα οποία συνενώθηκαν σε ένα άρτιο κατά κανόνα και οικοδομήσιμο οικόπεδο. 

Η υπάλληλος της πολεοδομίας επιμένει ότι απαιτείται ένα από τα 3 αρχικά οικόπεδα να είναι άρτιο για να εφαρμοστεί το αρ.10 του ΝΟΚ.  

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να βρω κάποια παράγραφο ή εγκύκλιο ή έγγραφο ΔΑΟΚΑ που να το αναφέρει.

Γνωρίζετε αν πρέπει ένα από τα αρχικά οικόπεδα να είναι άρτιο κατά κανόνα για να εφαρμοστεί το άρθρο 10;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.