Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή Τοιχοποιιας/Θερμομόνωση


saxter

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι σε διαδικασία ανέγερσης οικοδομής (δυόροφη μονοκατοκία) (καλουπώματα κλπ) στην περιοχή της Αττικής/Καματερό. Φυσικά υπάρχει πολ.μηχανικός στο εργου απλά μου αρέσει κάποια πράγματα να τα ψάχνω και εγω ώστε να διαμορφώνω άποψη (όσο αυτό γίνεται φυσικά).

Θα ήθελα την βοηθεια σας στο είδος της εξωτ.τοιχοποιιας και θερμομόνωσης, που θα επιλεγεί ώστε να έχω το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα σε συνάρτηση πάντα με τον οικονομικό παράγοντα .

Σε ποια από τις κάτωθι επιλογές θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα θερμοπερατότητας και θερμοδιαφυγής . Tα υλικά από μέσα προς τα έξω  και οι όποιοι αριθμοί Θερμικής αντίστασης κτλ βάσει των εκάστοτε τεχνικών προδιαγραφών που λένε οι εταιρείες. Πρόσπάθησα μέσα από κάποια προγραμαμτακια που κυκλοφορυν στο net αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω κάτι καλό.

 

1. Διπλή δρομική Τοιχοποιια με κενό και Θερμοπρόσοψη

Συμβατικός σοβας 0,02m

Τούβλο 0,06m

Κενό αέρα 0,15m

Τούβλο 0,09m

Θερμοπρόσοψη με γραφιτουχα EPS 0,05m (λ=0,032)

Έτοιμος σοβάς 0,01m

 

2. Μπατική Τοιχοποιια  και Θερμοπρόσοψη

Συμβατικός σοβας 0,02m

Τούβλο-συν.παχος 0,18m

Θερμοπρόσοψη με γραφιτουχα EPS 0,05m (λ=0,032)

Έτοιμος σοβάς 0,01m

 

3. Μονή Τοιχοποιια  με ορθομπλοκ(κατακορυφων οπων) 30x24x25

Συμβατικός σοβας 0,02m

Ορθομπλοκ με κόλλα 0,03m (U=0,289W/m2k και R=4,255 m2K/W)

Συμβατικός σοβας 0,02m

 

Ευχαριστώ για το χρόνο που θα αφιερώσετε και αν έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό με χαρά να το ακούσω.

 

Με εκτίμηση,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η τοιχοποιία που πρέπει να μονωθεί, αλλά και ο φέρων οργανισμός (οπλισμένο σκυρόδεμα). Και θα πρέπει να έχεις "περασιές" στους εξωτερικούς τοίχους, Οπότε....

Αυτά όμως θα έπρεπε να τα έχεις ψάξει κατά τη διάρκεια της μελέτης, ώστε να μη χρειαστεί ενδεχόμενη τροποποίηση.

Και το πιο σημαντικό: Κάπου ανέφερες 6ρι τούβλο (προφανώς το εσωτερικό στη διπλή τοιχοποιία). Ξέχασέ το, γιατί σε περίπτωση σεισμού θα ψάχνεις να βρεις τον τοίχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Δεν είναι μόνο η τοιχοποιία που πρέπει να μονωθεί, αλλά και ο φέρων οργανισμός (οπλισμένο σκυρόδεμα). Και θα πρέπει να έχεις "περασιές" στους εξωτερικούς τοίχους, Οπότε....

Αυτά όμως θα έπρεπε να τα έχεις ψάξει κατά τη διάρκεια της μελέτης, ώστε να μη χρειαστεί ενδεχόμενη τροποποίηση.

Και το πιο σημαντικό: Κάπου ανέφερες 6ρι τούβλο (προφανώς το εσωτερικό στη διπλή τοιχοποιία). Ξέχασέ το, γιατί σε περίπτωση σεισμού θα ψάχνεις να βρεις τον τοίχο.

Εννοειται πως θα μονωθει και ο φ.ο.

Στις δυο πρωτες επιλογες θα μπει θερμοπροσοψη σε ολη την επιφανεια και στην επιλογη του ορθομπλοκ, θα βγει 5 εκατοστα εκτος δοκαριων και στα δοκαρια θα μπει 5αρα μονωση περασια με τη τοιχοποιια.  

Απλα αν μπορουσε να υπολογισει καποιος τελικα νουμερα θα ημουν

 ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει πολιτικός Μηχανικός αλλά παρόλα αυτά σας αρέσει κάποια πράγματα να τα υπολογίζετε μόνος σας από μεράκι, γιατί δεν το πράττετε και για τα τελικά νούμερα που αναζητάτε; Θα χρειαστεί βεβαίως μπόλικο διάβασμα και γνώση (που ίσως κάποια προγραμματάκια στο νετ δεν την περιλαμβάνουν), αλλά αφού σας αρέσει, εμάς μας περισσεύει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2019 at 10:35 ΜΜ, Directionless said:

Αφού υπάρχει πολιτικός Μηχανικός αλλά παρόλα αυτά σας αρέσει κάποια πράγματα να τα υπολογίζετε μόνος σας από μεράκι, γιατί δεν το πράττετε και για τα τελικά νούμερα που αναζητάτε; Θα χρειαστεί βεβαίως μπόλικο διάβασμα και γνώση (που ίσως κάποια προγραμματάκια στο νετ δεν την περιλαμβάνουν), αλλά αφού σας αρέσει, εμάς μας περισσεύει. 

Αν διαβασατε καλα, απλως ανεφερα οτι μου αρεσει να ψαχνομαι και μονος μου και να μπορω να διαμορφωνω αποψη και εγω ο ιδιος και οχι οτι μπορω να υπολογιζω πραγματα τα οποια δεν κατεχω. Αν θελατε να κανετε εντυπωση παραποιωντας τα γραφομενα, συγχαρητηρια το πετυχατε! 

Απλα μια συμβουλη απο καποιον, χωρις τα πολλα σας διπλωματα κυριε directionless! Οσα κτιρια και να μαθεις να χτιζεις, θα πρεπει πρωτα να μαθεις τα βασικα!

Αν απαντας με ειρωνια και σαν ξιπασμενος "επιστημονας" σε μια απλη  ερωτηση ενος ιδιωτη που ρωτησε κατι στα Θεματα Ιδιωτων, τοτε κατι τρεχει και μαλλον κατι ξεχασες να μαθεις! 

Και μην ανησυχεις τον χρυσοπληρωνω τον μηχανικο μου και τον κλαδο σας. Δεν προσπαθω να χτισω σπιτι στο τσαμπα και μεσα απο forum.

Διαγραψτε το thread και εμενα απο το forum σας παρακαλω!

 

Οι χαρακτηρισμοί σου για συνάδελφο μας σε φόρουμ μηχανικών που σε φιλοξενεί είναι απαράδεκτοι και δεν γίνονται αποδεκτοί από κανένα.Το θέμα θα κλειδωθεί μέχρι να το δει ο αρμόδιος συντονιστής. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος, πιο πάνω, απάντησε πολύ σωστά. Τα ερωτήματα που θέτεις εδώ θα μπορούσες κάλλιστα να τα συζητήσεις με το μηχανικό σου, και να διαμορφώσεις σταδιακά μιαν αντίληψη για το συγκεκριμένο θέμα. Τις συζητήσεις αυτές (και όχι μόνο), τόσο εγώ όσο και οι συνάδελφοί μου, τις έχουμε κάνει κατ' επανάληψιν και εις μακρόν με τους ενδιαφερόμενους (ειλικρινά) πελάτες. Βέβαια υπάρχουν και πελάτες που πάνε να το παίξουν έξυπνοι παίρνοντας γνώμες από δω κι από κει, νομίζοντας ότι θα βγάλουν σκάρτο το μηχανικό. Αυτοί, λοιπόν, είναι που την πατάνε συνήθως.

Συνεπώς, προσπάθησε κατ΄αρχάς να ηρεμήσεις, και κατόπιν να ξεκινήσεις όποια σχετική συζήτηση θέλεις με το μηχανικό σου. Αφού, όπως λες, τον "χρυσοπληρώνεις", είμαι βέβαιος ότι θα σε διαφωτίσει πλήρως. Αν θέλεις κάτι περισσότερο, μπορείς να ασχοληθείς με τη σχετική βιβλιογραφία. Και μην τα βάζεις με τα "πολλά διπλώματα". Δεν φταίνε αυτά. Μάλλον  κάτι άλλο σου φταίει  

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, saxter said:

Αν διαβασατε καλα, απλως ανεφερα οτι μου αρεσει να ψαχνομαι και μονος μου και να μπορω να διαμορφωνω αποψη και εγω ο ιδιος και οχι οτι μπορω να υπολογιζω πραγματα τα οποια δεν κατεχω. Αν θελατε να κανετε εντυπωση παραποιωντας τα γραφομενα, συγχαρητηρια το πετυχατε! 

Απλα μια συμβουλη απο καποιον, χωρις τα πολλα σας διπλωματα κυριε directionless! Οσα κτιρια και να μαθεις να χτιζεις, θα πρεπει πρωτα να μαθεις τα βασικα! 

Αν απαντας με ειρωνια και σαν ξιπασμενος "επιστημονας" σε μια απλη  ερωτηση ενος ιδιωτη που ρωτησε κατι στα Θεματα Ιδιωτων, τοτε κατι τρεχει και μαλλον κατι ξεχασες να μαθεις! 

Και μην ανησυχεις τον χρυσοπληρωνω τον μηχανικο μου και τον κλαδο σας. Δεν προσπαθω να χτισω σπιτι στο τσαμπα και μεσα απο forum.

Διαγραψτε το thread και εμενα απο το forum σας παρακαλω!

 

Δυστυχώς αν δεν μπορείτε να τα υπολογίζεται είναι δύσκολο να έχετε ουσιαστική άποψη, αλλά μπορείτε να έχετε πάντα άποψη θεωρητική εκ του μακρόθεν.

Επίσης μπορείτε να ακούσετε και τις απόψεις των υπολοίπων. Δεν χρειάζεται να διαγραφεί τίποτα, απόψεις ανταλλάζουμε.

Η συμβουλή μου είναι να ξεκινήσετε από την οικοδομική άδειάς σας πρώτα. Περιλαμβάνει μελέτες που απαντάνε ήδη στα ερωτήματά σας. 

Στη συνέχεια μιλήστε με τον μηχανικό που εκπόνησε την ενεργειακή μελέτη να δείτε αν έχετε κοινό γνώμονα σχεδιασμού !!!

Το επόμενο βήμα θα μπορούσε να είναι αναζήτηση παρόμοιων θεμάτων στο παρόν φόρουμ, όπου έχουν συζητηθεί παρόμοια θέματα πολλές φορές.

Σχετικά με τα στοιχεία που δίνετε αφενός είναι ελλιπή (χρειάζονται και στοιχεία από την μελέτη της άδειας) και αφετέρου η απάντηση δεν είναι τύπου 1,2,3 αλλά απαιτεί μελέτη συνολικά του κτιρίου και όχι για ένα μεμονωμένο τοίχο.... Παρ' όλα αυτά επιφανειακά τελείως θα έλεγα ότι στατιστικά κερδίζει έδαφος η 2η επιλογή (αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη για την δική σας κατοικία)

*** Σε όλες τις επιλογές που δίνετε, η μόνωση φαίνεται ανεπαρκής !!!

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.