Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εξοικονομώ και αυθαίρετα


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι αφελές αλλά σχετικό ?

Αφού σαν ΗΜ δεν έχουμε δικαίωμα και προφανώς γνώσεις για τις αυθαιρεσίες, όταν μας δίνουν την απαιτούμενη οικοδομική άδεια με τι προσόντα και γιατί πρέπει να ελέγξουμε αν υπάρχουν αυθαιρεσίες και αν αυτές έχουν νομιμοποιηθεί? Πρέπει για το ΠΕΑ να συνεργαστούμε με ΠΜ?

Υ.Γ. Στα σεμινάρια μας λέγανε ότι αυθαιρεσίες δεν μας αφορούν....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα δημιουργείται λόγω του προγράμματος και συγκεκριμένα της απαίτησης για έκδοση ΕΕΜΚ.

Εμείς σαν ΗΜ δεν πολυ-ελέγχουμε αυθαιρεσίες. Οταν όμως στείλεις το πελάτη να βγάλει ΕΕΜΚ ο ΠΜ ή ο αρχιτέκτων θα του βγάλει ολο και κάποιο αυθαίρετο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Σε εμένα μου έτυχε να μην έχει αυθαίρετο το κτίριο αλλά στην μικρή κλίμακας επειδή είναι μονοκατοικία εξέτασε ο Π.Μ. όλο το οικόπεδο και έβγαλε νομιμοποίηση για ένα μικρό υπόστεγο. 

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, (πρέπει να????????????????????) λέμε στον πελάτη να πάει πρώτα στον ΠΜ να ελέγξει αν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Και αν τον ξαναδείτε τον πελάτη για ΠΕΑ, να μου γράψετε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aρχηγόπουλα ο laxanos ωρύεται εξ αρχής να έχετε το νού σας γτ αυθαίρετο και εξ οικονομώ είναι ρίσκο...Ειδικά εφοσον θα απαιτηθεί ΕΕΜΚ. Και δυστυχώς η πείρα λέει ότι 99% θα υπάρχει αυθαιρεσία που πρέπει να ρύθμιστεί.  Έστω κι ένα παράθυρο!! Δυστυχώς έτσι είναι. 

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τώρα που προχώρησε η αίτηση και θα γίνει τακτοποίηση π.χ. στο υπόστεγο στην περίπτωση μου ή σε ένα παράθυρο σε μια άλλη πόσο επηρεάζεται το εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκέφτηκα-έψαξα λίγο να η σειρά:

Εντάσεις κάποιον στο εξοικονομώ. 

Κάποια εργασία απαιτεί ΕΕΜΚ.

Τον στέλνεις σε ΠΜ ή ΑΜ και του ανακαλύπτουν κάποιο αυθαίρετο.

Αν πας σε νομιμοποίηση φαίνεται κάπου;

Ναι. Φαίνεται στην άδεια μικρής κλίμακας ως πράξη χωρίς όμως ημερομηνία.

Κάλο αυτό μήπως την γλίτωσα;

Δεν είμαι σίγουρος, διότι στον οδηγό και στις οδηγίες πληρότητας αιτήσεως αναφέρει ότι πρέπει να ανεβούν οι άδεις και κάθε τυχόν νομιμοποιήσεις.

 

Λύσεις:

1)Νομιμοποίηση και ο θεός βοηθός.

2) Αφαιρείς εργασίες που απαιτούν ΕΕΜΚ και πραγματοποιείς τις υπόλοιπες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένταξη πρώτα και μετά νομιμοποίηση / τακτοποίηση = πρόβλημα...., πιστεύω ότι ή κάνουμε ότι δεν απαιτεί ΕΕΜΚ ή συνεργαζόμαστε με φίλο ΠΜ, που ξέρουμε / εμπιστευόμαστε, ότι θα κάνει μόνο την τακτοποίηση.

Τελικά, το φέρανε από δω, το φέρανε από κει ...." ΕΝΑΣ είναι ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, που τα κάνει ΟΛΑ και συμφέρει"  :mrgreen:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα οι τύποι που γράψαν τον οδηγό είναι τοσο εκτός κλίματος που έδωσαν αβατζο 8τ.μ απο την άδεια για ένταξη.....
Ελα όμως που βάσει νόμου για ΕΕΜΚ πρέπει να τσεκάρεις μέχρι και αν έχασε 15πόντους ενα άνοιγμα....
Αρα έπρεπε εξαρχής να ρωτήσουν αυτόν τον ΕΝΑ που αναφέρεται παραπάνω και αναλαμβάνει να κάνει τη βρώμικη δουλειά....
Καλως η κακώς 9/10 δουλείες σήμερα σε υφιστάμενα κολλανε σε αυθαιρεσίες....Αν είσαι ΕΝΑΣ το χεις νιώσει και ξέρεις.....
ΜΜ ΗΜ μπαίνουν μέσα και κάνουν τους καλλιτέχνες... Στο τέλος καταληγουν "Α εγώ δεν ασχολούμαι με αυθαιρεσίες. Ότι δω καταγράφω".....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς εννοείς " ΜΜ ΗΜ μπαίνουν μέσα και κάνουν τους καλλιτέχνες" ????.....

Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.