Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εξοικονομώ και αυθαίρετα


Recommended Posts

Πανε με ενα ΠΜ ή ΑΜ σε οποιοδήποτε εργό τη σήμερον ημέρα και θα καταλάβεις! Όταν αναφέρομαι σε Α/Μ  δεν αναφέρομαι
σε " ανακαινισάδες" αλλά σε Μηχανικούς.

Υ.Γ Οπου καλλιτέχνης βάλε επιστήμονας.....Εγω οπου πάω αντιμετωπίζομαι ώς έφορας γτ μιλάω για πρόστιμα παράβολα κλπ κλπ.....
Το να μιλήσω σαν επιστήμονας στη πιάτσα δυστυχώς ΔΕΝ βολεύει κανέναν....Ας είναι καλά το φιλότιμο του μπετού και η ψυχοπόνια του
Εγκέλαδου.....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μπει σε ρύθμιση αυθαιρέτου και θέλω να κάνω αίτηση στο εξοικονομώ. Η δήλωση του αυθαιρέτου πρέπει να έχει περαιωθεί για να μπορώ να μπω στο πρόγραμμα; Και τα σχέδια που απαιτούνται από το εξοικονομώ φαντάζομαι είναι τα σχέδια της τακτοποίησης; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Σε τριώροφη οικοδομή με τρεις οικοδομικές άδειες (ισογείου, προσθήκη Α' ορόφου το 1971 και προσθήκη Β' ορόφου 1979), όπου έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας το 1993 μου έχουν αναθέσει το διαμέρισμα του Α' ορόφου (περίπου 100 τ.μ.) για υποβολή στο Εξοικονομώ. Στην άδεια του συγκεκριμένου ορόφου υπάρχει μια διαφορά στα τετραγωνικά: ένας τοίχος 3,9 μέτρων είναι 40 εκατοστά πιο μπροστά με αποτέλεσμα υπέρβαση δόμησης 1,56 τ.μ. Ωστόσο στην άδεια προσθήκης του Β' ορόφου παρουσιάζονται σε κάτοψη και οι άλλοι όροφοι και είναι όλοι ακριβώς όπως στην πραγματικότητα. Θεωρείται ότι χρειάζεται τακτοποίηση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα θέλω να εκδώσω ένα ΠΕΑ που θα χρησιμοποιηθεί για την ενεργειακή αναβάθμιση κατοικίας που τακτοποιείται με τον 4495. ( 1ο ΠΕΑ ).

Στο buildingcert έχω κάποιες επιλογές....?ποιά να επιλέξω...?

α) ΠΕΑ 1ης ενεργειακής επιθεώρησης του Ν.4495/17

β)εξ οικονωμήση κατ οικον ΙΙ-b 1η ενεργειακή επιθεώρηση...?

ή κάτι άλλο....?

Ευχαριστώ πολύ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφου αναφέρεις το λόγο που εκδίδεις το ΠΕΑ, γιατί βάζεις επιπλέον επιλογές ?

Anyway... α) ΠΕΑ 1ης ενεργειακής επιθεώρησης του Ν.4495/17

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συναδελφοι καλησπερα, αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με τον @ΗΛΙΑΣ Ζ. Εχει γινει τακτοποιηση αυθαιρετου και στα σχεδια της τακτοποιησης τα ανοιγματα ειναι μετρημενα μαζι με το ρολο του κουφοματος, δηλαδη πχ 2,30+0,2=2,5. Ομως στην πραγματικοτητα το ανοιγμα απο εξω στην οψη ειναι 2,30 γιατι το ρολο ειναι εντοιχισμενο. Αυτο το σφαλμα εγινε και στο Α Πεα και υστερα στο Παραρτημα 3 για το εξοικονομω αυτονομω 2020. Τα κουφωματα που θα μπουν ειναι 2,30m υψος, πως αντιμετωπιζεται αυτο το εκ παραδρομης σφαλμα και θα εχω θεμα με τον ελεγχο  ? Να κανω ΕΕΜΚ για να μειωσω τα ανοιγματα ? θα εχω θεμα με τις φωτογραφιες μετα ?

Edited by AlexM2000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.