Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή προγράμματος πεπερασμένων στοιχείων


Thanos98

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Η απορία που έχω είναι και ο τίτλος του θέματος . Στην βιβλιογραφία, ξένη και ελληνική, που αναζήτησα βρήκα διάφορες αναλύσεις από διαφορετικά προγράμματα πεπερασμένων στοιχείων όπως πχ. Ansys , Ansa , COMSOL , Meta . 

Όλα τα προγράμματα είχαν διαφορές . Ήδη έχω ξεκινήσει να μελετώ pdf για την μέθοδο των πεπερασμένων και την μαθηματική μοντελοποίηση των προβλημάτων . Στόχος μου είναι να μάθω να χειρίζομαι κάποιο πρόγραμμα έτσι ώστε να κάνω αναλύσεις σε θέματα πάνω στον ανθρώπινο οργανισμό (βλέπε οστά , σπόνδυλοι κα). Για το λόγο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους οι οποίοι έχουν και κάποια χρόνια εμπειρίας και γνωρίζουν καλύτερα από εμένα ποιο πρόγραμμα μου προτείνουν για τέτοιου είδους μελέτες ; 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά νόμιζα ότι απευθύνεται μόνο σε πολιτικούς μηχανικού . Στη συνέχεια όμως διαπίστωσα ότι αφορά και άλλες ειδικότητες το software . 

Σε τι διαφέρει σε σχέση με τα υπόλοιπα , ή μάλλον τι το κάνει ξεχωριστό .

 

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας . 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

 Παρέχει ικανοποιητική βιβλιοθήκη στοιχείων για την εφαρμογή που θες και είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο τόσο στην μοντελοποίηση όσο και στα run των μοντέλων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.edx.org/course/a-hands-on-introduction-to-engineering-simulations

Πολύ καλό online μάθημα για πεπερασμένα, ρευστοδυναμική και βάλανε και ένα κομμάτι για fluid -structure interaction. Σου δίνει φοιτητική πρόσβαση στο ANSYS. 

Όταν έψαχνα για πρόγραμμα πεπερασμένων και ρευστοδυναμικής για την εταιρεία μου, οι περισσότεροι που μίλησα από την Comsol ασχολιόντουσαν με biomedical θέματα, είτε προσθετικά μέλη είτε με ροή αίματος στις αρτηρίες κλπ.  Το application builder του Comsol είναι φοβερό εργαλείο 

Το ANSYS κάνει τα πάντα. Εκτός του κλασσικού workbench υπάρχει και το AIM που είναι πιο απλό στη χρήση του (και με λιγότερες δυνατότητες), ενώ το discovery Live είναι φοβερό για να ξεκινήσεις από 10 περιπτώσεις και να καταλήξεις σε 3 που θα ερευνήσεις περισσότερο  πολύ γρήγορα. Χρειάζεσαι nVidia κάρτα γραφικών όμως με 4GB RAM αλλιώς δεν δουλεύει. H ANSYS έχει αγοράσει πλέον το Space Claim οπότε έχει δυνατότητες 3D μοντελοποίησης.

 

Τέλος υπάρχει και το SimScale όπου είναι 100% online μέσω Browser αλλά δεν το έχω δουλέψει σε πεπερασμένα, μόνο σε CFD

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το elmer που ειναι free , ειναι multiphysics και λενε οτι ειναι καλό (πχ το χρησιμοποιει η ΑΒΒ για σχεδιασμό κινητήρων) .

 

edit το comsol ειναι μια κατηγορία μόνο του , υστερεί λίγο μόνο στην επεξεργασία της εισαγόμενης γεωμετρίας . 

 

Edited by skidoo23
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, rootbreaker said:

https://www.edx.org/course/a-hands-on-introduction-to-engineering-simulations

Πολύ καλό online μάθημα για πεπερασμένα, ρευστοδυναμική και βάλανε και ένα κομμάτι για fluid -structure interaction. Σου δίνει φοιτητική πρόσβαση στο ANSYS. 

Όταν έψαχνα για πρόγραμμα πεπερασμένων και ρευστοδυναμικής για την εταιρεία μου, οι περισσότεροι που μίλησα από την Comsol ασχολιόντουσαν με biomedical θέματα, είτε προσθετικά μέλη είτε με ροή αίματος στις αρτηρίες κλπ.  Το application builder του Comsol είναι φοβερό εργαλείο 

Το ANSYS κάνει τα πάντα. Εκτός του κλασσικού workbench υπάρχει και το AIM που είναι πιο απλό στη χρήση του (και με λιγότερες δυνατότητες), ενώ το discovery Live είναι φοβερό για να ξεκινήσεις από 10 περιπτώσεις και να καταλήξεις σε 3 που θα ερευνήσεις περισσότερο  πολύ γρήγορα. Χρειάζεσαι nVidia κάρτα γραφικών όμως με 4GB RAM αλλιώς δεν δουλεύει. H ANSYS έχει αγοράσει πλέον το Space Claim οπότε έχει δυνατότητες 3D μοντελοποίησης.

 

Τέλος υπάρχει και το SimScale όπου είναι 100% online μέσω Browser αλλά δεν το έχω δουλέψει σε πεπερασμένα, μόνο σε CFD

 

12 ώρες πριν, skidoo23 said:

υπάρχει και το elmer που ειναι free , ειναι multiphysics και λενε οτι ειναι καλό (πχ το χρησιμοποιει η ΑΒΒ για σχεδιασμό κινητήρων) .

 

edit το comsol ειναι μια κατηγορία μόνο του , υστερεί λίγο μόνο στην επεξεργασία της εισαγόμενης γεωμετρίας . 

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας .

Ακόμη είμαι στη θεωρία αλλά έχω μπει και στο περιβάλλον του fem . Στη σχολή χρησιμοποιούμε το Ansa της Beta . Ικανοποιητικό έως ένα βαθμό ( έχοντας ακούσει και τις γνώμες συμφοιτητών ) . 

Το elmer μου είχαν ότι είναι φινλαδικών παν/μιων και είναι καλό , θα το κοιτάξω . Ναι το comsol είναι εκείνο που έρχεται πιο κοντά  για τη χρήση που το θέλω αλλά δεν έχει φοιτητική έκδοση , εκτός και εάν δεν ψάχνω καλά . Σε αντίθεση με το Lusas που διαθέτει .

Μήπως κάνω λάθος που κοιτάζω αποκλειστικά προγράμματα που να είναι κοντά στο θέμα μου ; Ή θα έπρεπε να ξεκινήσω από το γενικό στο ειδικό ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.