Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του θερμοστάτη και ελέγχου ΟΝ - OFF της Α.Θ. από μία επαφή ???

Το έχουν νομίζω όλες οι Α.Θ.

Σε αυτήν την επαφή συνδέεται ένας άλλος θερμοστάτης της επιλογής σας.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του θερμοστάτη και ελέγχου ΟΝ - OFF της Α.Θ. από μία επαφή ???

Το έχουν νομίζω όλες οι Α.Θ.

Σε αυτήν την επαφή συνδέεται ένας άλλος θερμοστάτης της επιλογής σας.

Όλες έχουν ξηρά επαφή από κει μπορείς να κάνεις on-off

 

Εγώ πάντως ακόμη δεν την έχω κλείσει την αφήνω να λειτουργεί 6:00 με 8:00 το πρωί και το βράδυ μετά τις 20:00 λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών αυτές τις ώρες περίπου 10 με 12 βαθμούς εξωτερική.

Την ημέρα δεν μπαίνει σε λειτουργία καθώς η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 18 με 19 εξωτερική

@antloukidis είχες δίκιο τελικά με την επιθυμητή ρύθμιση θερμοκρασίας από το χειριστήριο της αντλίας το σπίτι απέκτησε ομοιόμορφη θερμοκρασία. Βέβαια έπεσαν οι ώρες του μειωμένου τιμολογίου της ΔΕΗ.

 

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως 2.500 kwh για το φετινό χειμώνα ( με απουσία ενός μήνα λόγω της αντικατάστασης ) 

Σάμος 105™ - 3 επίπεδα - 5 σωματα & 3 fancoil +ΖΝΧ 200lt του ηλιακού θερμοσίφωνα 

Επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία ανάλογα με την ώρα 22-23°C 

18ωρη λειτουργία 

( Lg 16Kw )

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του θερμοστάτη και ελέγχου ΟΝ - OFF της Α.Θ. από μία επαφή ???

Το έχουν νομίζω όλες οι Α.Θ.

Σε αυτήν την επαφή συνδέεται ένας άλλος θερμοστάτης της επιλογής σας.

κατάλαβα τί λέτε, να έχω τη λειτουργία(αντιστάθμιση, λοιπές ρυθμίσεις) από τον υπάρχοντα κ να έχω σαν on-off από κάποιο άλλο.Το σκέφτηκα κ  απ ότι διάβασα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με αυτό π βλέπω στο Manual (επισυνάπτω τις σχετικές σελίδες). Αλλά δν ξλερω εάν θα έχει συμβατότητα με οποιοδήποτε θερμοστάτη π.χ. κάποιο siemens π έχω σταμπάρει. θέλω να έχω ρυθμιζόμενο διαφορικό να το βάζω π΄χ στους 21 κ να μ ανοίγει στους 20,8 κ να κλείνιε στους 21,3 π.χ.

1.pdf

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε θερμοστάτης έχει σαν έξοδο ψυχρή επαφή μπορεί να συνδεθεί στην κατάλληλη ψυχρή επαφή της Α.Θ.

Την εν λόγω επαφή της Α.Θ. θα την βρείτε στο manual εγκατάστασης της Α.Θ.

Υ.Γ. Ίσως η χρήση του manual στα αγγλικά, να είναι πιό κατανοητή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι καθώς ήρθε κ ο λογαριασμός ρεύματος. Αφαίρεσα φυσικά χρεώσεις δήμου κ ερτ κ έμειναν τα υπόλοιπα. Τιμή ανα kwh λοιπ΄όν 0,10 (έχω κ κοινωνικό τιμολόγιο) με 120 ευρώ ζεστάθηκα όλο το χειμώνα! Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος μιας LG 12kw συνδεδεμένη με 6 fancoil.

Η αντλία και το χειμώνα αλλά και τώρα στην ψύξη κάνει πολλά start-stop.

Λόγω του ότι η εταιρεία που έκανε την αρχική εγκατάσταση ήταν τελέιως ανεπαρκής δεν θέλω να ξανασχοληθώ μαζί τους.

Απευθύνθηκα λοιπόν σε 2 άλλες εταιρείες για το πρόβλημα μου, και οι 2 ήταν ξεκάθαροι ότι φταίει ο μικρός όγκος νερού, λόγω fancoil, και ότι η λύση είναι δοχείο αδρανείας.

 

Εδώ λοιπόν οι απόψεις διίστανται, 

η μία εταιρεία λέει 100L σύνδεση σε σειρά στην επιστροφή, η άλλη 80L και παράλληλα με έξτρα κυκλοφορητη για δημιουργία πρωτεύοντος/δευτερεύοντος.

εγώ από την άλλη βλέπω ένα pdf της LG που λέει μέχρι 100-200L σε σειρά  500-1000L παράλληλα

image.thumb.png.a990c2a8faa27f270256580e7b9e278f.png

 

Επειδή κάηκα με την εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση, θέλω να κάνω επιτέλους σωστή δουλειά.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γνώση για το τι είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείστε ότι λέει ο κατασκευαστής (η LG εν προκειμένω)

Βεβαιωθείτε ότι αυτό που επισυνάπτετε αναφέρεται στο συγκεκριμένο δικό σας μοντέλλο (12 KW), και δεν είναι γενικό για όλα τα μοντέλλα.

Η παράλληλη σύνδεση είναι καλύτερη από τεχνικής πλευράς, αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 8:00 ΜΜ, Stiv79 said:

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό ...δυστυχώς δεν ήθελα να γράψω γιατί είχαμε μία μικρή περιπέτεια με την αντλία και ήθελα να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός....στο τέλος όλα καλά.. αςτα πάρω όμως από την αρχή.

Στις 25 του Δεκέμβρη το πρωί ξυπνώντας για να πάμε εκκλησία 5:30 το πρωί η αντλία δεν έχει ξεκινήσει ακόμη.στις 8:00 που γυρίσαμε είχε βγάλει ένα σφάλμα CH 60... Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει γίνει.. ψάχνοντας το manual όμως είδα ότι κάποια πλακέτα είχε πρόβλημα. Δυστυχώς λόγω αργίας δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω με το service. Στις 27 δεκεμβρίου το πρωί το έδωσα βλάβη επικοινώνησε μαζί μου τεχνικός και το πόρισμα που βγήκε είναι ότι φταίει κάποια πλακέτα η οποία και παραγγέλθηκε επιτόπου. Χρόνος αναμονής περίπου 4 εργάσιμες ημέρες για να έρθει στο νησί βέβαια λόγω αργιών υπολόγιζα πλέον μετά τις 10 του Γενάρη. Η εν λόγω πλακέτα έφτασε τελικά στο νησί 27 Ιανουαρίου και τοποθετήθηκε. Τι είχε γίνει και άργησε τόσο πολύ: όταν έγινε παραγγελία στα στοιχεία που παραγγέλθηκε έγινε η πληκτρολόγηση τους στα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες Έλα όμως που όταν τυπώθηκε από Πολωνία η ετικέτα έβγαζε ερωτηματικά και μόνο ο ταχυδρομικός κωδικός που σαν ψηφίο τυπώθηκε σωστά. Με αποτέλεσμα η πλακέτα να έρχεται στη Σάμο και να ξανά φεύγει πίσω Αθήνα και να ξαναέρχεται... Αφού τοποθετήθηκε το σφάλμα συνέχισε ναι υπάρχει και έτσι παραγγέλθηκε και μία δεύτερη πλακέτα η οποία όντως μετά από δικιά μου υπόδειξη να αναγράψουν τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες έφτασε μέσα σε τέσσερις ημέρες από Ολλανδία στη Σάμο τοποθετήθηκε και η δεύτερη και πάλι το σφάλμα εξακολουθούσε να υπάρχει... Η τελική λύση που δόθηκε από το service της LG ήταν να γίνει αντικατάσταση της αντλίας. Έτσι και έγινε και τελικά στις 23 Φεβρουαρίου 24 έγινε η τοποθέτηση της καινούργιας πλέον αντλίας.. ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά.. πέρασα μία αγωνία η οποία δεν περιγράφεται... Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν είδαν ότι αργούσε η πρώτη πλακέτα έστειλαν και δεύτερη ίδια γιατί φοβήθηκαν ότι έχει χαθεί το δέμα.η όλη ιστορία κράτησε πάρα πολύ λόγω λάθος πληκτρολόγησης με ελληνικούς χαρακτήρες αυτό ήταν το συμπέρασμα που έβγαλα αλλά ευτυχώς διορθώθηκε. Πλέον ξανά Αντλιοκίνητος. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο service της LG που με κάθε κόστος προσπάθησαν να δώσουν λύση έστω και με την καθυστέρηση που υπήρξε.....

Αυτά 😘👍

Καλησπέρα stiv79 , επειδή αυτές τις ημέρες ψάχνομαι να αγοράσω αντλία θερμότητας και σκέφτομαι να αγοράσω την LG HM161M.U33 . Είσαι ευχαριστημένος από την γενική συμπεριφορά και κατανάλωση της αντλίας ? Για τις ημέρες που λες ότι υπήρχε το σφάλμα CH60 μέχρι να διορθωθεί τι έκανες με θέρμανση? Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

@jpmonty καλησπέρα

τέλειος συγχρονισμός..... μόλις σήμερα την ώρα που έγραφες αυτές τις γραμμές με πήραν από την LG τηλ και μου παρατείνουν την εγγύηση 3 χρόνια επιπλέον για την καινούρια αντλία λόγο της ταλαιπωρίας που είχα !!!!!!!

ναι είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν έχω κάποιο πρόβλημα(βασικά εντυπωσιασμένος είμαι ) ... αν ανατρέξεις πίσω στο νήμα θα δείς τις εντυπώσεις μου (θετικές ως προς το μηχάνημα) ...

όσο καιρό δεν είχα αντλία την πάλεψα με πετρέλαιο και cumtel 🤣

αν έχεις τριφασικό προτίμησε την τριφασική έκδοση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.