Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα αντλιοκίνητος από φέτος( σε παράλληλη σύνδεση με λέβητα πετρελαίου ΑΧΡΕΙΑΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!! )       :razz:.. ας τα πάρω όμως από την αρχή..

μονοκατοικία στη Σάμο 105 τμ σε 3 επίπεδα . κατανάλωση πετρελαίου 1500 λίτρα ( λίτρα όχι €) τη σεζόν. μετά από μελέτη μηχ.μηχανικού έβγαλε απώλειες 19.000 θερμίδες .μετρώντας τετραγωνικά, κυβισμό , ανοίγματα μέγεθος και θέση σωμάτων … μου πρότεινε την daikin 16KW με την προυπόθεση ότι δεν θα ζητούσαν όλοι οι όροφοι ταυτόχρονα.τελικά μετά από δικιά μου προτροπή παραγγείλαμε και μου έφερε  την LG 16KW monoblock ΤΡΙΦΑΣΙΚΗ  με το ψυκτικό υγρό R32 σε συνδυασμό με 3 μονάδες fancoid της daikin 6kw το κάθε ένα . τα 2 τοποθετήθηκαν στον ενιαίο χώρο Γ που είναι η είσοδος, η κουζίνα και το σαλόνι.. στον όροφο άφησα προς το παρόν τα υπάρχοντα σώματα ..από ένα στα 2 υπνοδωμάτια , 1 στο χωλ και ένα μικρό στο wc. .στη σοφίτα που χρησιμοποιείται σαν χώρος μελέτης  μπήκε το τρίτο fan coil.. το σκεπτικό ήταν να μπουν τα fan coil στα σημεία που χρειάζεται ΑΜΕΣΗ θερμανση ή ψύξη και αργότερα να αντικατασταθούν και τα υπόλοιπα σώματα με fancoil ώστε να μην ανέβει το αρχικό κόστος. εγκαταστάθηκε ΥΔΡΟΚΥΚΛΩΝΙΚΟ φίλτρο της FERNOX  πάλι μετά από δικιά μου προτροπή καθώς και ασύρματος μετρητής ενέργειας τo EFERGY GATEWAY ELITE E2 . επίσης πριν λίγες μέρες εγκατέστησα και το WIFI module της LG για απομακρυσμένη διαχείριση της αντλίας . 

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ

η εκκίνηση της αντλίας έγινε από εμένα και τον ηλεκτρολόγο... δεν είναι μηχανήματα που απαιτούν πολύπλοκες ρυθμίσεις...μένει μόνο να συνδέσουμε την αυτονομία ώστε να λειτουργεί με τους θερμοστάτες αν χρειαστεί όπως με το πετρέλαιο και ένα επαγωγικό διακόπτη για την αλλαγή ΑΝΤΛΊΑ - ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.. και γιατί λέω αν χρειαστεί .. προς το παρόν την λειτουργώ με τέρμα ανοικτούς τους θερμοστάτες ( τις ηλεκτροβάνες δηλαδή) και προγραμματισμό από την αντλία να κάνει 2 START KAI 2 STOP την ημέρα...

06:00 εώς 10:00 ( 4 ώρες δηλ οι 2 με νυχτερινό ) και 15:30 εώς 20:00 ( 4,5 ώρες δηλ οι 2 με νυχτερινό ..στα ΜΗ διασυνδεδεμένα νησιά το νυκτερινό είναι 15:30-17:30)

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ

έχω ρυθμίσει ΜΟΝΟ τα νερά στους 45 βαθμούς.. παράλληλα ζεσταίνει και και τον θερμοσίφωνα διπλής  και κάνουν 2 άτομα άνετα γρήγορο μπανάκι μέχρι να κρυώσει το νερό μετά πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα να ξαναζεσταθεί. στον κεντρικό χώρο ανεβάζει μέχρι 26 βαθμούς στις 4 ώρες λειτουργίαςμε εξωτερική γύρω στους 10. και 25 εσωτερική με 2-4 εξωτερική και ποτέ δεν πέφτει κάτω από 19 στα μεσοδιαστήματα.. (μία μέρα κατέβηκε στους 18,5) . στα δωμάτια το "κόβω στους 24 " και κάτω από 21-22 δεν πέφτει ..ξεκινάω να κοιμάμε με 2 κουβέρτες και πετάω την μία κατά την διάρκεια του ύπνου. στην σοφίτα το έχω τέρμα και όσο τραβήξει.

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ   ( ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ … )

όπου 32-35 KWH ΕΞΩΤΕΡΙΚΉ περίπου στους 10 με 11

όπου 38-45 KWH ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ περίπου στους 6-7

όπου παραπάνω ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4-6 βαθμούς

αυτά για την ώρα...σε κουβέντα τα υπόλοιπα

 

 

 και για να ολοκληρώσω την έκθεση πλέον που γράφω γιατί εγώ προσωπικά επέλεξα αντλία θερμότητας ...

1) με το πετρέλαιο ήθελα κάθε μήνα 250 € με περσινες τιμες ...θα κάψω τόσα σε ρεύμα ?...και αν ναι...

2) ψύξη δεν είχα ...για την εγκατάσταση  κλιματιστικών θα ήθελα 3 τουλάχιστον μηχανήματα ( με κόστος  3000-3500 €) η αντλία με εγκατάσταση και τα fancoil  έφτασε τα 6500 €

3) πετρέλαιο δεν έρχεται να σου βάλει κανείς 100 λίτρα ας πούμε...σου λένε βάλε 200-300 μου δίνεις τα μισά και τα υπόλοιπα σε λίγες μέρες (εδώ στο νησί είμαστε όλοι γνωστοί) και πρέπει να υποχρεώνεσαι... 

4) με το πετρέλαιο ότι ώρα και να ανάψεις 1,20 € θα καις. με την αντλία καις και λίγο φτηνό ρεύμα (νυχτερινό )

5) στα 500 λίτρα με έχουν κλέψει και 50 λίτρα...( και αν δεν ήταν 50 ...45 ήταν σίγουρα) αλλα είπαμε....εδώ είμαστε όλοι γνωστοί ε..

6) άμα για κάποιο λόγο ξεχαστώ να γεμίσω θα πρέπει να περιμένω το επόμενο δρομολόγιο ...

7) για ξύλα-σόμπες- λέβητες ξύλου και τέτοια δεν το συζητώ καν... είπαμε να είμαστε εγωιστές αλλά όχι και έτσι.. το λέβητα ξύλου πόσες γυναίκες είναι διατεθειμένες να τον φροντίζουν ? αμα ψοφήσω(ζωή να'χω αλλά λέμε τώρα..)  την αντλία θα την ανάψει και η κόρη μου και η γυναίκα μου... εύκολα γλήγορα καθαρά χωρίς κόπο άσε που δεν έχω χώρο..και να βράχηκαν τα ξύλα..κα να εφυγε το νάυλον ..κουβάλα φτιάχνε στοίβες ξεκουβάλα( έχω και θέμα με την μέση).

8)πρώτα καις μετά πληρώνεις (βέβαια έχω γυρίσει τον λογαριασμό μηνιαίο και ανα δίμηνο θα δίνω τις ενδείξεις ηλεκτρονικά...για φέτος είναι η πρώτη χρονιά οπότε δίνω παραπάνω στα έναντι για να μην φρικάρω στον εκκαθαριστικό) συν ότι έβαλα και νυχτερινό .

9) με τον προγραμματισμό λειτουργίας ξυπνάω σε ένα ΖΕΣΤΟ σπίτι...( με προγραμματιζόμενους θερμοστάτες θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το ΑΚΡΙΒΟ ΠΛΕΟΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ)

10) αν το πετρέλαιο είχε 0,55 που είχε το 2008 που μείναμε στο σπίτι μας δεν θα εγραφα αυτές τις γραμμές ..

11) ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΕΣΤΑΘΗΚΑ και ζεστανα ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ..όχι επιλεκτικα...…...ΚΑΙ ΜΆΡΕΣΕΙ

το ΜΟΝΟ αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι το ποσό καλύφθηκε με δανειοδότηση μιας και δεν μπήκα στο εξοικονομώ

αλλά    …… 1500 λιτρα  χ 1.20€ =  1800€ υπολογίζω 750 € ρευμα για την αντλία το χειμωνα.. οπότε η διαφορά τους 1800-750=1050€

η δόση είναι 120€ και λέμε 120 χ 9=1080...΄΄ΆΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΧΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ( 7 ΧΡΟΝΙΑ) ΜΟΝΟ  3χ120 =360 €

ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΔΑΣΚΑΛΕ ?

 

Από μεταφορά στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos33

 

 

 

 

katanalosi ian 2019.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια ερωτηση ο θορυβος απο τα φαν τι λεει?

Επίσης στις καταναλώσεις πρέπει να συνυπολογίσεις κ αυτές από τα φαν. αν δεν κάνω λάθος είναι ηλεκτροκίνητα κ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

George81 τα FCU πρακτικά δεν καίνε τίποτα....

STIV79 γιατί δεν αλλάζεις πάροχο ρεύματος, ώστε να πληρώνεις "νυχτερινό" όλο το 24ωρο???

Δεν "έτρεξα" τους υπολογισμούς σου, αλλά δεν θα το μετανοιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, antloukidis said:

George81 τα FCU πρακτικά δεν καίνε τίποτα....

STIV79 γιατί δεν αλλάζεις πάροχο ρεύματος, ώστε να πληρώνεις "νυχτερινό" όλο το 24ωρο???

Δεν "έτρεξα" τους υπολογισμούς σου, αλλά δεν θα το μετανοιώσεις...

Καλημέρα.. τα fancoil καίνε 55 watt τίποτα δηλαδή..όσο 3 λάμπες οικονομίας..ο θόρυβος δεν είναι ενοχλητικός ακόμα και στη μεγάλη σκάλα...

Προς το παρόν δεν έχω αλλάξει πάροχο μιας και με μεγάλωσε ο μισθός της ΔΕΗ και είναι λίγο συναισθηματικό.. δεν έχω μειωμένο τιμολόγιο... Μόνο νυχτερινό οικιακό. Μέχρι σήμερα 27 Ιανουαρίου έχει κάψει 1000kwh για τον Ιανουάριο οι μισές και λίγο παραπάνω με νυχτερινό. Η αντλία σε standby καταναλώνει 122watt. Με 10 βαθμούς εξωτερική σε 14 λεπτά είναι στους 45 βαθμούς που ζητάω όλο το κύκλωμα. Δηλαδή σχεδόν το ίδιο και με το λέβητα πετρελαίου

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 ευχαριστώ για την μεταφορά στο νήμα ιδιωτών.. απλά αν μου επιτρέπεται να βάλω ένα prtscr στις καταναλώσεις χωρίς πολλά μπλα μπλα απλά προς ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

και η κατανάλωση για το μήνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ( από τις 11/12/18 το απόγευμα συγκεκριμένα που έβαλα τον μετρητή 770 kwh ) η αντλία ξεκίνησε από την 1/12/18 περίπου 1100 kwh για τον Δεκέμβρη 

katanalosi DEC 2018.jpg

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2019 at 6:46 ΜΜ, antloukidis said:

George81 τα FCU πρακτικά δεν καίνε τίποτα....

STIV79 γιατί δεν αλλάζεις πάροχο ρεύματος, ώστε να πληρώνεις "νυχτερινό" όλο το 24ωρο???

Δεν "έτρεξα" τους υπολογισμούς σου, αλλά δεν θα το μετανοιώσεις...

Από μια μελέτη που έκανα πρόσφατα, ίσως δεν αξίζει και πολύ τον κόπο. Ειδικά αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για εκ των υστέρων επιβαρυντικές χρεώσεις που τα συμβόλαια των παρόχων δε μιλούν στην αρχή.

Επίσης ακόμη και για κάποιον που καίει πραγματικά υπολογίσιμες ποσότητες kW/kWh, τα μισά από τα χρήματα που πληρώνει πάνε σε ΥΚΩ κλπ.... Αυτό που μένει ως αξία ρεύματος (δηλ. τα μισά)  διαφοροποιεί τους άλλους παρόχους από τη ΔΕΗ. Και πραγματικά αυτό το κάτι δεν αξίζει και πολύ τον κόπο...

(Σε κάθε περίπτωση βέβαια δε ξεχνούμε πως είμαστε σε μια εποχή στην οποία και λίγες δεκάδες ευρώ διαφορά, είναι για πολλούς μας σημαντικά).

Edited by Giotis T
Link to comment
Share on other sites

εγβ στη δραμα,με τον βαρυ χειμωνα δεκεμβριο που μας εκανε,με αντλια daikon altherma split low,με ενδοδαπεδια και μονωση ακομα μονο στη βορινη πλευρα αλλα πανω κατω δεξια αριστερα κλειστος ,ο μετρητης μου αυτη τη στιγμη απο 28η οκτωμβρη που την αναψα εγραψε 2100 kwh

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Giotis T said:

Από μια μελέτη που έκανα πρόσφατα, ίσως δεν αξίζει και πολύ τον κόπο....

Συμφωνώ ότι η διαφορά δεν αφορά ΥΚΩ κλπ., αλλά από τη στιγμή που κάποιος υπολογίζει και αναφέρει το όφελος του "νυκτερινού τιμολογίου" της ΔΕΗ, που συμβαίνει μόνο 8 ώρες το 24ωρο, γιατί να μη 3πλασιάσει το κέρδος του???

Άλλωστε για ποιο κόπο μιλάμε????  Όλοι οι πάροχοι  παρακαλάνε για πελάτες και τα κάνουν όλα μόνοι τους!  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.