Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

@Giotis T τα γραφήματα είναι από τον μετρητή ενέργειας που έχω εγκαταστήσει τον  efergy gateway με οθόνη elite e2 . Μπορώ να εξάγω δεδομένα και από την πλατφόρμα στο ίντερνετ και από την οθόνη με άλλο λογισμικό . Οι καταναλώσεις παίζει να είναι και λίγο μικρότερες σε περίπτωση που το τριφασικό είναι 380volt- γιατί έχω ρυθμίσει ότι δέχεται 400volt μιας και αυτή είναι η επίσημη τάση που δίνει η ΔΕΗ από μια χρονολογία και μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 24 του Νοεμβρίου μπήκε ο καινούργιος μετρητής της ΔΕΗ για το νυχτερινό και είναι ψηφιακός μέχρι χτες 2 μήνες δηλαδή έχει συνολικά 2521 kwh ---1469kwh με ημερήσιο και 1052kwh με το νυχτερινό. Η αντλία μπήκε σε λειτουργία 30 Νοεμβρίου. Γι'αυτό λέω ότι μπορεί να έχει κάψει λιγότερες. Δεν μπορεί η κατανάλωση του σπιτιού να είναι 500kwh για 2 μήνες..

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι αυτό που δίνει και η LG .. στους 7 βαθμούς εξωτερική για 35 βαθμούς νερά κατανάλωση 3.9kwh για 55 νερά κατανάλωση 4.6 και εγώ που έχω 45 τα νερά καταναλώνω~4.2 με 4.5 ...άρα καλά πάμε για 16kw αντλία

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Συμφωνώ ότι η διαφορά δεν αφορά ΥΚΩ κλπ., αλλά από τη στιγμή που κάποιος υπολογίζει και αναφέρει το όφελος του "νυκτερινού τιμολογίου" της ΔΕΗ, που συμβαίνει μόνο 8 ώρες το 24ωρο, γιατί να μη 3πλασιάσει το κέρδος του???

Άλλωστε για ποιο κόπο μιλάμε????  Όλοι οι πάροχοι  παρακαλάνε για πελάτες και τα κάνουν όλα μόνοι τους!  

Δεν πρόκειται ακριβώς για τριπλασιασμό γιατί αν υπολογίσουμε κάποια πάγια, εγγυήσεις και ρήτρες προσαρμογής που υπάρχουν, το όφελος είναι αρκετά μικρότερο, δυστυχώς.

Δε λέω πως δεν υπάρχει όφελος καθόλου, αλλά δε σε κάνει και να αλλάξεις εύκολα (παρά το γεγονός ότι καταναλώνω αρκετή ηλ. ενέργεια)..

Ο "κόπος" αφορά την πιθανή επιστροφή στη ΔΕΗ αν κι εφόσον καταλάβει κάποιος πως οι άλλοι, δεν ήταν αυτοί που έδειχναν.... :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Stiv79 said:

@Giotis T τα γραφήματα είναι από τον μετρητή ενέργειας που έχω εγκαταστήσει τον  efergy gateway με οθόνη elite e2 . Μπορώ να εξάγω δεδομένα και από την πλατφόρμα στο ίντερνετ και από την οθόνη με άλλο λογισμικό . Οι καταναλώσεις παίζει να είναι και λίγο μικρότερες σε περίπτωση που το τριφασικό είναι 380volt- γιατί έχω ρυθμίσει ότι δέχεται 400volt μιας και αυτή είναι η επίσημη τάση που δίνει η ΔΕΗ από μια χρονολογία και μετά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Giotis T said:

 

Δε λέω πως δεν υπάρχει όφελος καθόλου, αλλά ....

Το όφελος, που όπως παραδέχεσαι υπάρχει, ακόμα και αν είναι 10€ το χρόνο :wink:, δεν βλέπω με ποιά λογική θα πρέπει να το πληρώνω για ακριβώς το ίδιο προϊόν!

Και βέβαια ούτε καμμιά ρήτρα βλέπω να υπάρχει, αλλά και δυνατότητα να μη πληρώνω εγγύηση έχω, που δεν έχω με τη ΔΕΗ!!!

 

Υ.Γ. Πωλητής δεν είμαι, και δεν έχω καμμία βούληση να σε πείσω για τίποτα!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Το όφελος, που όπως παραδέχεσαι υπάρχει, ακόμα και αν είναι 10€ το χρόνο :wink:, δεν βλέπω με ποιά λογική θα πρέπει να το πληρώνω για ακριβώς το ίδιο προϊόν!

Και βέβαια ούτε καμμιά ρήτρα βλέπω να υπάρχει, αλλά και δυνατότητα να μη πληρώνω εγγύηση έχω, που δεν έχω με τη ΔΕΗ!!!

 

Υ.Γ. Πωλητής δεν είμαι, και δεν έχω καμμία βούληση να σε πείσω για τίποτα!

Συμφωνώ σε όλα.

Ψάχνομαι εδώ και καιρό να φύγω από τη Δεη. Απλά διαβάζω πολλές γκρίνιες καταναλωτών που εκ των υστέρων ισχυρίζονται πως την πάτησαν και δεν το έχω δρομολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι διαφημίσεις μπορούν να παραπλανήσουν και ακολούθως βέβαια, οι παραπλανημένοι ....παραπλανούν προς την αντίθετη κατεύθυνση!

Η αλήθεια, όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση!

Κέρδος υπάρχει σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.