Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 29/1/2019 at 7:13 ΜΜ, Stiv79 said:

@Giotis T τα γραφήματα είναι από τον μετρητή ενέργειας που έχω εγκαταστήσει τον  efergy gateway με οθόνη elite e2 . Μπορώ να εξάγω δεδομένα και από την πλατφόρμα στο ίντερνετ και από την οθόνη με άλλο λογισμικό . Οι καταναλώσεις παίζει να είναι και λίγο μικρότερες σε περίπτωση που το τριφασικό είναι 380volt- γιατί έχω ρυθμίσει ότι δέχεται 400volt μιας και αυτή είναι η επίσημη τάση που δίνει η ΔΕΗ από μια χρονολογία και μετά.

Μπορεί το λογισμικό να υποστηρίξει ή συνδυάσει και δεδομένα εξωτερικής θερμοκρασίας του σπιτιού ή άλλες παραμέτρους;

Γιατί νομίζω μόνο έτσι η όποια κατανάλωση θα γίνεται πιο καλά κατανοητή. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, Giotis T said:

Μπορεί το λογισμικό να υποστηρίξει ή συνδυάσει και δεδομένα εξωτερικής θερμοκρασίας του σπιτιού ή άλλες παραμέτρους;

Γιατί νομίζω μόνο έτσι η όποια κατανάλωση θα γίνεται πιο καλά κατανοητή. 

Το ίδιο το λογισμικό όχι... κάνει εξαγωγή σε csv αρχείο. Το κάνεις xls και κατευαζεις τα open archives των επίσημων μετεωρολογικών στοιχείων και τα κάνεις match. Θέλει λίγο δουλειά και τα αρχεία πχ για το μήνα Ιανουάριο θα είναι διαθέσιμα κατά τον Μάιο...εγώ απλά παρατηρώ τηνεξωτερική και βλέπω πόσο καίει και τι θερμοκρασία έχω στον κύριο χώρο με ανεξάρτητο θερμόμετρο.. ίσως πιο εύκολο να βρεις θερμόμετρο εσωτερικης-εξωτερικης με καταγραφή και εξαγωγή ..αλλά και πάλι θα θέλει δουλειά..βέβαια στην πλατφόρμα έχει δεδομένα από το AccuWeather.. δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...αλλά δεν τα κρατά ιστορικό

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Stiv79 said:

Το ίδιο το λογισμικό όχι... κάνει εξαγωγή σε csv αρχείο. Το κάνεις xls και κατευαζεις τα open archives των επίσημων μετεωρολογικών στοιχείων και τα κάνεις match. Θέλει λίγο δουλειά και τα αρχεία πχ για το μήνα Ιανουάριο θα είναι διαθέσιμα κατά τον Μάιο...εγώ απλά παρατηρώ τηνεξωτερική και βλέπω πόσο καίει και τι θερμοκρασία έχω στον κύριο χώρο με ανεξάρτητο θερμόμετρο.. ίσως πιο εύκολο να βρεις θερμόμετρο εσωτερικης-εξωτερικης με καταγραφή και εξαγωγή ..αλλά και πάλι θα θέλει δουλειά..βέβαια στην πλατφόρμα έχει δεδομένα από το AccuWeather.. δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...αλλά δεν τα κρατά ιστορικό

Είναι λίγο μπέρδεμα έτσι. Αν δε συνδυαστεί με όσο γίνεται πιο σωστές μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας δε θα μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα κατανάλωσης, συμπεριφοράς κλπ

Τουλάχιστον χρησιμοποίησε τις ενδείξεις του μετεωρολογικού σταθμού της περιοχής σου με ελάχιστη/μέση/μέγιστη. Θα τις βρεις στο "meteo.gr".

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2019 at 9:17 ΜΜ, Stiv79 said:

 

αλλά    …… 1500 λιτρα  χ 1.20€ =  1800€ υπολογίζω 750 € ρευμα για την αντλία το χειμωνα.. οπότε η διαφορά τους 1800-750=1050€

η δόση είναι 120€ και λέμε 120 χ 9=1080...΄΄ΆΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΧΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ( 7 ΧΡΟΝΙΑ) ΜΟΝΟ  3χ120 =360 €

ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΔΑΣΚΑΛΕ ?

Πριν ένα μήνα το πετρέλαιο είχε 1.20 σημερινή τιμή 1.07 οπότε 

1500 λιτρα  χ 1.07€ =  1605 € υπολογίζω 750 € ρευμα για την αντλία το χειμωνα.. οπότε η διαφορά τους 1605-750=855€

η δόση είναι 120€ και λέμε 120 χ 7=840...΄΄ΆΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΟΣΟ ΕΧΩ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ( 7 ΧΡΟΝΙΑ) ΜΟΝΟ  5χ120 =600€

Για να μη λέμε ανακρίβειες... Και πάλι αξίζει εκτός και αν πάει το πετρέλαιο 0,55 :?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

και ένα μικρό update .. 4μηνο Νοέμβρης ως και Φεβρουάριος 2019 …. 800 € όλο το ρεύμα της ΔΕΗ με φπα ΥΚΩ Κτλ....ΑΨΟΓΑ 

!!!!!! ΧΟΝΤΡΙΚΑ 200€ το μήνα όλο το σπίτι ( που μόνο 250€ ήθελα το  μήνα ΜΟΝΟ για πετρέλαιο )

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από άλλες μάρκες...οπότε αποτελεί μια καλή επιλογή...ανάμεσα σε πολλές..

για ψύξη την έβαλα δοκιμαστικά πριν λίγες μέρες δεν έχω όμως εμπεριστατωμένη άποψη … ΑΝ την λειτουργήσω με ψύξη θα επανέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2019 at 9:36 ΜΜ, Stiv79 said:

και η κατανάλωση για το 2019...είπαμε μπορεί να δείχνει λίγο παραπάνω ο μετρητής...

2019.jpg

Με το software μέτρησης κλπ, ευχαριστημένος;

Έχει βγει κάτι πιο εξελιγμένο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Giotis T δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πιο εξελιγμένο... αξιόπιστο είναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

το ότι μάλλον δείχνει λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση οφείλεται σε ρύθμιση τάσης του τριφασικού (ακόμα δεν εχω κάνει μέτρηση για την ακριβή τάση που έχω )  

στο τριφασικό η τάση κυμαίνεται από 380 - 430 volt εγώ το έχω ρυθμίσει στα 400volt αλλά βλέποντας την συνολική κατανάλωση της  οικίας και αφαιρώντας την κατανάλωση της αντλίας αυτό που μένει είναι λίγο...γιαυτό λέω ότι μπορεί να καίει και λιγότερο απότι δείχνει ο μετρητής.

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 8:48 ΜΜ, Stiv79 said:

@Giotis T δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πιο εξελιγμένο... αξιόπιστο είναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

το ότι μάλλον δείχνει λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση οφείλεται σε ρύθμιση τάσης του τριφασικού (ακόμα δεν εχω κάνει μέτρηση για την ακριβή τάση που έχω )  

στο τριφασικό η τάση κυμαίνεται από 380 - 430 volt εγώ το έχω ρυθμίσει στα 400volt αλλά βλέποντας την συνολική κατανάλωση της  οικίας και αφαιρώντας την κατανάλωση της αντλίας αυτό που μένει είναι λίγο...γιαυτό λέω ότι μπορεί να καίει και λιγότερο απότι δείχνει ο μετρητής.

Ok, τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.