Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 14/8/2019 at 8:48 ΜΜ, Stiv79 said:

@Giotis T δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πιο εξελιγμένο... αξιόπιστο είναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

το ότι μάλλον δείχνει λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση οφείλεται σε ρύθμιση τάσης του τριφασικού (ακόμα δεν εχω κάνει μέτρηση για την ακριβή τάση που έχω )  

στο τριφασικό η τάση κυμαίνεται από 380 - 430 volt εγώ το έχω ρυθμίσει στα 400volt αλλά βλέποντας την συνολική κατανάλωση της  οικίας και αφαιρώντας την κατανάλωση της αντλίας αυτό που μένει είναι λίγο...γιαυτό λέω ότι μπορεί να καίει και λιγότερο απότι δείχνει ο μετρητής.

Επανέρχομαι στα fan coil μιας κ ψιλοψ'ηνομαι να αντικαταστήσω ένα σ΄ώμα για λόγους αισθητικούς-χοροταξικούς με ένα fan coil τοίχου. Από ποιότητα θέρμανσης μιας κα έχεις κ σώματα πώς σ φαίνεται? από θέμα να σ κρυώνει γρήγορα τον χώρο όταν το κλείνεις? αίσθηση <<ρεύματος αέρα?>> βέβαια για το τελευταίο θα το λειτουργώ στη χαμηλότερη σκάλα.

Σε γενικές γραμμές σώματα ή φαν κοιλ κατά την άποψή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα.. τα fan coil και τα σώματα τα έχω και λειτουργούν στους 45 βαθμούς ..αίσθηση ρεύματος αέρα δεν έχω παρατηρήσει μιας και πετάνε τον αέρα ψηλά..εκτός και αν κάθεσαι σε σημείο που σε χτυπά άμεσα ή με ανάκλαση.. ποιότητα θέρμανσης νομίζω καλύτερα από τα σώματα...τώρα αυτά είναι και προσωπικές απόψεις..μπορεί να σε ενοχλεί ας πούμε το συνεχές βουητό..με δύο μικρά παιδιά στο σπίτι πίστεψέ με είναι το μόνο που δεν παρατηρώ.. εξαρτάται και πόσες ώρες τα δουλεύεις...άλλο μια ώρα που θα ζεστάνεις τον αέρα και άλλο 4 συνεχόμενες όπου"φορτίζεις" ενεργειακά το σπίτι και προλαβαίνουν να ζεσταθούν οι γραμμές στο πάτωμα...οι τοίχοι κτλ..

Στις πολύ κρύες μέρες (όχι πάνω από 4 βαθμούς όλη μέρα η θερμοκρασία στο χώρο έφτανε 25 στις 20:30 το βράδυ και στις 6 το πρωί είχε πέσει στους 18.5 .. βέβαια δεν άνοιγαν πόρτες κτλ μιας και ήταν βράδυ...και την ημέρα όμως το ίδιο πάνω κάτω... εκτός και αν είναι κέντρο διερχομένων οπότε θα χρειαστεί αεροκουρτίνα , 😂😂😂

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι νομίζω ότι κάτι έχουμε παρεξηγήσει.....

Άσχετα με το σύστημα θέρμανσης, που έχουμε στο σπίτι μας, όταν η εσωτερική θερμοκρασία παίζει από 25οC σε 18,5 οC.....η ποιότητα θέρμανσης δεν μπορεί να είναι ψηλή!

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα το ακραίο σενάριο για το νησί θερμοκρασία 2 βαθμούς και ανώτερη θερμοκρασία 4 βαθμούς για τον συγκεκριμένο χώρο με μεγάλα ανοίγματα ταράτσα χωρίς μόνωση και διακοπή θέρμανσης για 9 ώρες μια χαρά είναι.. εξάλλου δεν υπάρχει κανείς στον χώρο από τις 12 το βράδυ εκεί έχω 22 μέχρι τις 8 το πρωίπου φτάνει 18.5 (μια φορά έφτασε τόσο χαμηλά συνήθως 20 με 21 μενει.. Στα υπνοδωμάτια αλλάζει το σκηνικό... πέτρινοι τοίχοι 60- 80 εκ .. μικρά ανοίγματα και ενδιάμεσος όροφος όλη μέρα και όλη νύχτα κρατά 22-24 που το κόβω γιατί αλλιώς δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στα 10 μέτρα τα 8 είναι τζαμαρία μπαλκονόπορτα και πόρτα ...ε ναι δεν περίμενα διαφορετικά...

Με 7- 12 βαθμούς που έχουμε χαμηλές κατω από 20 δεν πέφτει.. λειτουργία της αντλίας 06:00-10:00 και 15:30 έως 20:30 πάντα και πάντα 45 βαθμούς νερά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/8/2019 at 8:48 ΜΜ, Stiv79 said:

@Giotis T δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι πιο εξελιγμένο... αξιόπιστο είναι δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

το ότι μάλλον δείχνει λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση οφείλεται σε ρύθμιση τάσης του τριφασικού (ακόμα δεν εχω κάνει μέτρηση για την ακριβή τάση που έχω )  

στο τριφασικό η τάση κυμαίνεται από 380 - 430 volt εγώ το έχω ρυθμίσει στα 400volt αλλά βλέποντας την συνολική κατανάλωση της  οικίας και αφαιρώντας την κατανάλωση της αντλίας αυτό που μένει είναι λίγο...γιαυτό λέω ότι μπορεί να καίει και λιγότερο απότι δείχνει ο μετρητής.

Καλημέρα.

Μιας και ψάχνομαι για το συγκεκριμένο πακέτο, πως το βλέπεις, ρολλάρουν όλα καλά;

Κάτι διάβασα ότι συχνά αποσυνδέεται από το internet;

Link to comment
Share on other sites

@Giotis T μια χαρά μέχρι τώρα.. δεν έχω αποσύνδεση που να έχει γίνει αντιληπτή τουλάχιστον. Βέβαια ο σένσορας με το ρουτεράκι του είναι σχετικά σε μικρή απόσταση και άλλη τόση απόσταση απέχει από την οθόνη περίπου 5 μέτρα με 6. Σχεδόν ένα χρόνο τώρα δεν έχω αλλάξει ούτε μπαταρίες. Το ρουτεράκι του συνδέεται πάνω σε access point που έχω και όχι στο κεντρικό ρούτερ που είναι πολύ πιο μακριά

 

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ

Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την ρυθμιση μιας αντλιας θερμοτητας που μολις εγκατασταθηκε στα πλαισια του εξοικονομω.

Μοντελο: Daikin Altherma EHBH08D6V + ERGA08DV

To σπιτι ειναι 62τμ, 1ος οροφος, βρισκεται στην Ηλιουπολη, εχει καλοριφερ, διπλα παραθυρα/κουφωματα αλουμινιου με θερμοδιακοπη και εγκατεστημενη θερμοπροσοψη 6cm περιμετρικα αλλα και στο πατωμα (λογω πυλωτης).

Ο εγκαταστατης προτεινει να δουλεψει στην αρχη με τον εσωτερικο θερμοστατη (ακομα δεν εχει δουλεψει) και μετα να παμε σε αντισταθμιση.

Εχει καποιος να προτεινει ρυθμισεις για καμπυλη αντισταθμισης γιατι δεν το κατεχω καθολου το θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2019 at 8:37 ΠΜ, Stiv79 said:

@Giotis T μια χαρά μέχρι τώρα.. δεν έχω αποσύνδεση που να έχει γίνει αντιληπτή τουλάχιστον. Βέβαια ο σένσορας με το ρουτεράκι του είναι σχετικά σε μικρή απόσταση και άλλη τόση απόσταση απέχει από την οθόνη περίπου 5 μέτρα με 6. Σχεδόν ένα χρόνο τώρα δεν έχω αλλάξει ούτε μπαταρίες. Το ρουτεράκι του συνδέεται πάνω σε access point που έχω και όχι στο κεντρικό ρούτερ που είναι πολύ πιο μακριά

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2019 at 8:37 ΠΜ, Stiv79 said:

@Giotis T μια χαρά μέχρι τώρα.. δεν έχω αποσύνδεση που να έχει γίνει αντιληπτή τουλάχιστον. Βέβαια ο σένσορας με το ρουτεράκι του είναι σχετικά σε μικρή απόσταση και άλλη τόση απόσταση απέχει από την οθόνη περίπου 5 μέτρα με 6. Σχεδόν ένα χρόνο τώρα δεν έχω αλλάξει ούτε μπαταρίες. Το ρουτεράκι του συνδέεται πάνω σε access point που έχω και όχι στο κεντρικό ρούτερ που είναι πολύ πιο μακριά

 

Καλημέρα.

Και μια άλλη ερώτηση: υπάρχουν ξεχωριστές «γραμμές» στο σύστημα αυτό ώστε να βλέπεις ξεχωριστά την κατανάλωση της αντλίας και του υπόλοιπου σπιτιού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.