Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Το daikin ναι υποτίθεται ότι έχει αλλά μάλλον σαν εξτρά. Σκέφτομαι μήπως φτιάξω μόνος μου ένα arduino κι ένα ρελε και κόβω τον ανεμιστήρα.

 

Η LG έχει αντιστάθμιση αλλά δεν ξέρω τι τιμές πρέπει να βάλω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει να μιλήσουμε αυτές τις μέρες. Τα daikin fan coil που έχω, έχουν όντως θερμοστάτη μέσα δικό τους και ενεργοποιούνται όταν το νερό φτάνει στους 42 βαθμούς. Λόγω του ότι και εγώ δεν έχω ψάξει την αντιστάθμιση για αυτό δουλεύω σταθερά θερμοκρασίας τα νερά και εδώ και τρεις-τέσσερις μέρες κάποιο παιδί από εδώ είχε δοκιμάσει να χαμηλώσει την απόδοση του κυκλοφορητή το έπραξα και εγώ και είδα ότι κατέβηκε κατανάλωση και δεν κάνεις start-stop συχνά και  έχει συνεχόμενη λειτουργία. Τις περισσότερες φορές βέβαια. Έχω προμηθευτεί θερμοστάτες fan coil που ανοίγουν στους 40 βαθμούς αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει ακόμη. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να ενεργοποιήσω τη θερμοκρασία αέρα από το χειριστήριο της αντλίας και να κάνω κάποιες δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Stiv79 said:

...να χαμηλώσει την απόδοση του κυκλοφορητή...

Τι ακριβώς εννοείς?

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2019 at 7:35 ΜΜ, kostasinjeyan said:

Το daikin ναι υποτίθεται ότι έχει αλλά μάλλον σαν εξτρά. Σκέφτομαι μήπως φτιάξω μόνος μου ένα arduino κι ένα ρελε και κόβω τον ανεμιστήρα.

 

Η LG έχει αντιστάθμιση αλλά δεν ξέρω τι τιμές πρέπει να βάλω.

 

 

 

Δες ως αδρό «μπούσουλα» το δεδομένο νήμα

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Stiv79 said:

Παιδιά καλημέρα. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει να μιλήσουμε αυτές τις μέρες. Τα daikin fan coil που έχω, έχουν όντως θερμοστάτη μέσα δικό τους και ενεργοποιούνται όταν το νερό φτάνει στους 42 βαθμούς. Λόγω του ότι και εγώ δεν έχω ψάξει την αντιστάθμιση για αυτό δουλεύω σταθερά θερμοκρασίας τα νερά και εδώ και τρεις-τέσσερις μέρες κάποιο παιδί από εδώ είχε δοκιμάσει να χαμηλώσει την απόδοση του κυκλοφορητή το έπραξα και εγώ και είδα ότι κατέβηκε κατανάλωση και δεν κάνεις start-stop συχνά και  έχει συνεχόμενη λειτουργία. Τις περισσότερες φορές βέβαια. Έχω προμηθευτεί θερμοστάτες fan coil που ανοίγουν στους 40 βαθμούς αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει ακόμη. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να ενεργοποιήσω τη θερμοκρασία αέρα από το χειριστήριο της αντλίας και να κάνω κάποιες δοκιμές.imageproxy.php?img=&key=a95fdf91f9ecaed8imageproxy.php?img=&key=a95fdf91f9ecaed8

δεν οριζεις καπου την τιμη του νερού που θες να ανοιγει το fan?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Stiv79 said:

@georges81 όχι τα fan coil είναι αυτόνομα . Ενεργοποιούνται όταν το νερό που ρέει μέσα τους φτάνει στους 42 βαθμούς.

Δεν είναι πολύ οι 42 βαθμοί για fan coil;

Επίσης τι εννοείς πιο πάνω με το "να χαμηλώσει την απόδοση του κυκλοφορητή";

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι, πραγματικά, απορίας άξιο το γεγονός ότι επενδύετε αρκετές χιλιάδες € για να εγκαταστήσετε Α/Θ και σας πιάνει "τσιγκουνιά" στο να ζητήσετε από έναν μηχανολόγο που ασχολείται με το αντικείμενο,  να έρθει επί πληρωμή να σας κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και να σας εξηγήσει πως θα λειτουργείτε βέλτιστα-οικονομικά το σύστημα.... 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, astrah said:

Είναι, πραγματικά, απορίας άξιο το γεγονός ότι επενδύετε αρκετές χιλιάδες € για να εγκαταστήσετε Α/Θ και σας πιάνει "τσιγκουνιά" στο να ζητήσετε από έναν μηχανολόγο που ασχολείται με το αντικείμενο,  να έρθει επί πληρωμή να σας κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και να σας εξηγήσει πως θα λειτουργείτε βέλτιστα-οικονομικά το σύστημα.... 

 

Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα,

 

Για τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι,

Έχει πληρωθεί κι ο μηχανολόγος και όλοι αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Γα να μην είμαι και τελείως άδικος, δεν λέω ότι δεν ζεστένομαι, απλά από ότι καταλαβαίνω και θα μου επιβεβαιώσει και ο επόμενος λογαριασμός ρεύματος, όχι οικονομικά.

Για την ακρίβεια η εκκίνηση της αντλίας έγινε με τον ηλεκτρολόγο παρών και να μιλάει στο τηλέφωνο με τον μηχανολόγο. (αλλά εγώ πλήρωσα εκκίνηση και παραμετροποίηση). Ο οποίος απλά σήκωσε την ασφάλεια.

 

Επομένως το θέμα στην προκειμένη δεν είναι τσιγκουνιά αλλά έλλειψη εμπιστοσύνης. Τουλάχιστον μέχρι να βρω κάποιον που θα πέσει πως αξίζει να τον εμπιστευτώ. Και να ξαναπληρώσω για την ίδια δουλειά.

 

Φιλικά,

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, astrah said:

Είναι, πραγματικά, απορίας άξιο το γεγονός ότι επενδύετε αρκετές χιλιάδες € για να εγκαταστήσετε Α/Θ και σας πιάνει "τσιγκουνιά" στο να ζητήσετε από έναν μηχανολόγο που ασχολείται με το αντικείμενο,  να έρθει επί πληρωμή να σας κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και να σας εξηγήσει πως θα λειτουργείτε βέλτιστα-οικονομικά το σύστημα.... 

 

Δεν υπάρχει κανείς εδώ στο νησί που να ξέρει να σου κάνει ρυθμίσεις αυτό είναι το βασικότερο μηχανολόγος στο εμπόριο ναι όλοι οι έμποροι έχουν γίνει....η εκκίνηση της αντλίας έγινε από εμένα και τον ηλεκτρολόγο αγκαλιά με το manual του εγκαταστάτη.

και κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετική άλλος συνδυάζει σώματα με fan coil άλλος μόνο fan coil άλλος ενδοδαπέδια με fan coil άλλος ενδοδαπέδια και σώματα άλλος της Παναγιάς τα μάτια με ηλιοθερμικά ηλιοθερμικά. Άλλος έχει σπίτι που έχει μεγαλύτερες απώλειες με τον νότια παρά με το βοριά άλλος έχει υγρασία περισσότερη άλλος έχει μόνωσης άλλος έχει πέτρινο σπίτι άλλος άλλος μεζονέτα άλλος τριώροφο είναι πολλοί λόγοι που μόνο με ψάξιμο και εμπειρία για το πώς θα δουλέψεις ένα μηχάνημα θα αποδώσουν .

Και ναι μακάρι να υπήρχε κάποιος να του έδινα 200 ευρώ 300 ευρώ 400 ευρώ άντε 500 και κάθε τρεις και λίγο να ερχόταν να μου κάνει τις ρυθμίσεις..... Αυτά υπάρχουν μόνο στα αστικά κέντρα στην επαρχία ψάξτο μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.