Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, kostasinjeyan said:

@Stiv79 Νιώθω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά μπορείς να μου πεις πως χαμήλωσες την απόδωση του κυκλοφορητή.

Μενού σύνθεση πατώντας το επάνω βέλος 5 δευτερόλεπτα μπαίνεις μέσα στο μενού εγκατάστασης ο κωδικός αρχικά είναι η version του λογισμικού και κατεβαίνοντας προς τα κάτω θα βρεις την επιλογή απόδοση αντλίας εκεί επιλέγεις πόσο τοις εκατό θα λειτουργεί

 

Προσοχή μην το βάλεις πολύ χαμηλά θα σου πετάξει σφάλμα ch14

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά... Προφανώς και ΔΕΝ σας γνωρίζω... αλλά είναι η αίσθηση που έχω για πολλούς από αυτούς που γράφουν - αναρωτιόνται διάφορα εδώ... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Stiv79 said:

Μενού σύνθεση πατώντας το επάνω βέλος 5 δευτερόλεπτα μπαίνεις μέσα στο μενού εγκατάστασης ο κωδικός αρχικά είναι η version του λογισμικού και κατεβαίνοντας προς τα κάτω θα βρεις την επιλογή απόδοση αντλίας εκεί επιλέγεις πόσο τοις εκατό θα λειτουργεί

 

Προσοχή μην το βάλεις πολύ χαμηλά θα σου πετάξει σφάλμα ch14

Σε ευχαριστώ

 

45 λεπτά πριν, astrah said:

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά... Προφανώς και ΔΕΝ σας γνωρίζω... αλλά είναι η αίσθηση που έχω για πολλούς από αυτούς που γράφουν - αναρωτιόνται διάφορα εδώ... 

Δεν προσβλήθηκα απλά επισήμανα ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ASTRAH 2 μηχανικοι ηρθαν ενας για το προγραμμα εξοικονομω π έκανε κ όλο το φάκελο κ ο μηχανικός-έμπορος.Ήρθαν, έριξαν μια ματιά κ τέλος. Ποιά μελέτη απωλειών κ σωμάτων. Τα πράγματα που έχω μάθει μέσα από τα φορουμ, κατόπιν εορτής είναι πάρα πολλά. Έλλειψη χρόνου? διάθεσης? εξειδ΄'ικευσης? γνώσεων? δέν ξέρω. Προς το παρόν προσωπικά κάνω τις μετρήσεις μου κ θα αποφανθώ για το τελικό αποτέλεσμα.

Αλλά κάποιος που δν έχει ασχοληθεί με το θέμα άνετα θα έλεγε οτι οι αντλίες είναι μάπα χωρίς να φταίει η αντλία καθόλου. Δέν είναι τοστιέρα θέλει μελέτες, σεμινάρια χρήσης κ λειτουργίας από τους εγκαταστάτες κλπ.

kostasinjeyan εγώ πιστεύω οτι οι καταναλώσεις σου είναι καλές. Είσαι στο 1,36KW/H. κατέβασε κι άλλο τα νερά να δέις πώς θα πάει.

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georges81 said:

ASTRAH 2 μηχανικοι ηρθαν ενας για το προγραμμα εξοικονομω π έκανε κ όλο το φάκελο κ ο μηχανικός-έμπορος.Ήρθαν, έριξαν μια ματιά κ τέλος.

Μα, αυτό ακριβώς λέω... ο "πρώτος" πληρώθηκε για τον φάκελο... ο "δεύτερος" για να πουλήσει ως έμπορος...

Ποιος πληρώθηκε για μελέτη θερμικών απωλειών - ρύθμιση της Α/Θ?

 

Για να λειτουργήσει το νήμα "εκπαιδευτικά", η σωστή ροή των εργασιών είναι:

  1. Μελέτη θερμικών απωλειών - προτάσεις αναβάθμισης από μηχανολόγο, με αναλυτικό υπολογισμό πραγματικών σεναρίων και τελικό οικονομικό όφελος ανά σενάριο-περίπτωση (επί πληρωμή)
  2. Αίτηση στα... κατά καιρούς προγράμματα
  3. Αγορά υλικών
  4. Εγκατάσταση
  5. Ρύθμιση της Α/Θ από ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ μηχανικό (ΟΧΙ εγκαταστάτη) (επί πληρωμή)

Η πλειονότητα των ιδιοκτητών, όσες ώρες και να δαπανήσουν, είναι από δύσκολο έως αδύνατο να ρυθμίσουν ΒΕΛΤΙΣΤΑ μια Α/Θ. Όχι γιατί είναι κάτι hi-tech, αλλά δεν έχουν το σύνολο των γνώσεων (θεωρητικών και τεχνικών) + απαραίτητα όργανα/λογισμικά για να κάνουν τις βέλτιστες ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αντικείμενο επαγγελματικά...

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, astrah said:

Μα, αυτό ακριβώς λέω... ο "πρώτος" πληρώθηκε για τον φάκελο... ο "δεύτερος" για να πουλήσει ως έμπορος...

Ποιος πληρώθηκε για μελέτη θερμικών απωλειών - ρύθμιση της Α/Θ?

 

Για να λειτουργήσει το νήμα "εκπαιδευτικά", η σωστή ροή των εργασιών είναι:

  1. Μελέτη θερμικών απωλειών - προτάσεις αναβάθμισης από μηχανολόγο, με αναλυτικό υπολογισμό πραγματικών σεναρίων και τελικό οικονομικό όφελος ανά σενάριο-περίπτωση (επί πληρωμή)
  2. Αίτηση στα... κατά καιρούς προγράμματα
  3. Αγορά υλικών
  4. Εγκατάσταση
  5. Ρύθμιση της Α/Θ από ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ μηχανικό (ΟΧΙ εγκαταστάτη) (επί πληρωμή)

Η πλειονότητα των ιδιοκτητών, όσες ώρες και να δαπανήσουν, είναι από δύσκολο έως αδύνατο να ρυθμίσουν ΒΕΛΤΙΣΤΑ μια Α/Θ. Όχι γιατί είναι κάτι hi-tech, αλλά δεν έχουν το σύνολο των γνώσεων (θεωρητικών και τεχνικών) + απαραίτητα όργανα/λογισμικά για να κάνουν τις βέλτιστες ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αντικείμενο επαγγελματικά...

Κανεις δν ανεφερε καν μελετη απωλειων κ ας πουλαν κ οο δυο κ ας εκαναν κ οι δυο προταση εξοπλισμου- εγκαταστασης. Αυτα τα ειδα κατοπιν εορτης στα φορουμ οταν αρχισα να ψαχνομαι.ΒΕβαια για το επομενο εργο πλεον ξερω αν κ δν ξερω εαν ο μηχανολογος π θα βγαλει την μελετη θα γνωριζει κ τη λειτουργια της αντλιας., τουλαχιστον θα εχω ενα μπουσουλα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2019 at 6:20 ΜΜ, Stiv79 said:

@Stiv79 Νιώθω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά μπορείς να μου πεις πως χαμήλωσες την απόδωση του κυκλοφορητή.

........ θα βρεις την επιλογή απόδοση αντλίας εκεί επιλέγεις πόσο τοις εκατό θα λειτουργεί

Η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν έχει καμμία σχέση με τον κυκλοφορητή!!!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, antloukidis said:

Η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν έχει καμμία σχέση με τον κυκλοφορητή!!!

Όντως στο manual αναφέρεται ως pump capacity.

Οπότε υποθέτω ότι με αυτό μειώνεις την χωρητικότητα της αντίλας. Δηλαδή αν σε μια αντλία 12kw βάλω τιμή 75%, η αντλία θα συμπεριφέςρεται σαν 9kw.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Όντως στο manual αναφέρεται ως pump capacity. Εννοεί Heat Pump

Οπότε υποθέτω ότι με αυτό μειώνεις την χωρητικότητα της αντίλας. Δηλαδή αν σε μια αντλία 12kw βάλω τιμή 75%, η αντλία θα συμπεριφέςρεται σαν 9kw. Ναι

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.