Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

2 ώρες πριν, antloukidis said:

 

Τώρα τί υσχύει?? 

Και στο αγγλικό εγχειρίδιο το λέει ως WATER PUMP CAPACITY 

Και όταν χαμήλωσα αρκετά έβγαλε Ch14 error (flow switch)

 

Screenshot_2019-12-20-18-54-02-906_com.google.android.apps.docs.jpg

Edited by Stiv79
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 λεπτά πριν, Stiv79 said:

Μόλις το δοκίμασα είναι ρύθμιση του κυκλοφορητή το χαμήλωσα στο 10% και κατευθείαν πέταξε σφάλμα ch14

Προφανώς έχετε δίκιο, και ήταν δικό μου λάθος.

Επιβεβαιώνεται η υπογραφή μου...για μία ακόμα φορά!

Το σφάλμα ch14 τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ημέρες έχω αλλάξει σχέδιο θέρμανσης. Έχω βάλει συνεχόμενη λειτουργία όλη την ημέρα από τις 6:00 το πρωί που ζητάω 23 βαθμούς μέχρι τις 8:00 από τις 8:00 μέχρι τις 1:00 το μεσημέρι ζητάω 22 και από τις 1:00 το μεσημέρι μέχρι τις 11:00 το βράδυ πάλι 23 βαθμούς στις 12:00 το βράδυ την βάζω να κάνει shutdown. Ο φίλος @antloukidis είχε πει κάτι για την ποιότητα θέρμανσης το οποίο Με έβαλε σε σκέψεις. Βέβαια πέρυσι ήταν η πρώτη χρονιά και ήθελα κάποιες ώρες να σκάσω από τη ζέστη... Το αποτέλεσμα είναι να έχω και σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι αλλά και μειωμένη κατανάλωση. Το σχέδιο το ξεκίνησε από τις 16 του μήνα αλλά εδώ και δύο μέρες λειτουργεί σωστά με τις ρυθμίσεις που έκανα. Μάξιμουμ τα νερά τα έχω ρυθμίσει στους 46 βαθμούς. Παρακάτω ημερήσιες καταναλώσεις αλλά και η ωριαία σήμερα

Screenshot_2019-12-20-20-25-07-247_com.danielstone.energyhive.jpg

Screenshot_2019-12-20-20-30-05-076_com.danielstone.energyhive.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, antloukidis said:

 

Το σφάλμα ch14 τι σημαίνει?

Σφάλμα στην ροή του νερού... Πχ αν είναι βουλωμένο το φίλτρο...οι σωλήνες... κλειστές οι ηλεκτροβάνες ...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Stiv79 said:

Αυτές τις ημέρες έχω αλλάξει σχέδιο θέρμανσης. Έχω βάλει συνεχόμενη λειτουργία όλη την ημέρα από τις 6:00 το πρωί που ζητάω 23 βαθμούς μέχρι τις 8:00 από τις 8:00 μέχρι τις 1:00 το μεσημέρι ζητάω 22 και από τις 1:00 το μεσημέρι μέχρι τις 11:00 το βράδυ πάλι 23 βαθμούς στις 12:00 το βράδυ την βάζω να κάνει shutdown. Ο φίλος @antloukidis είχε πει κάτι για την ποιότητα θέρμανσης το οποίο Με έβαλε σε σκέψεις. Βέβαια πέρυσι ήταν η πρώτη χρονιά και ήθελα κάποιες ώρες να σκάσω από τη ζέστη... Το αποτέλεσμα είναι να έχω και σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι αλλά και μειωμένη κατανάλωση. Το σχέδιο το ξεκίνησε από τις 16 του μήνα αλλά εδώ και δύο μέρες λειτουργεί σωστά με τις ρυθμίσεις που έκανα. Μάξιμουμ τα νερά τα έχω ρυθμίσει στους 46 βαθμούς. Παρακάτω ημερήσιες καταναλώσεις αλλά και η ωριαία σήμερα

Screenshot_2019-12-20-20-25-07-247_com.danielstone.energyhive.jpg

Screenshot_2019-12-20-20-30-05-076_com.danielstone.energyhive.jpg

Ενδοδαπέδια έχεις, έτσι;

Την καμπύλη σε τι ρύθμιση την έχεις; Τους 46 βαθμούς μαξ τα υλικά του δαπέδου τους αντέχουν;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, antloukidis said:

 

@Giotis T δεν έχω ενδοδαπέδια.... σώματα και fan coil έχω... Αντιστάθμιση δεν χρησιμοποιώ απλά έχω ορίσει μέχρι 46 τα νερά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.